Kiedyś ustawiano ją w oknie, by chroniła przed piorunami, dziś łagodzi poparzenia, stłuczenia i obrzęki  
fit.pl
2010-08-10 00:00
Udostępnij
arnika tekstArnikę górską można spotkać przede wszystkim  w środkowej Europie. Występuje na terenach górskich i podgórskich. W Polsce rośnie w rejonie Karpat, Bieszczad i Sudetów, a także na niewielkich obszarach Śląska i Pomorza. To roślina o żółtych delikatnych kwiatkach o intensywnym zapachu. Jest często mylona ze stokrotką. ze względu na podobieństwo kwiatów. Arnika jest pod ścisłą ochroną. Gatunkowi grozi wyginięcie.

Arnika jest wykorzystywana w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym. Działa przeciwzapalne, przeciwreumatycznie i antyseptycznie. Wzbogaca maści lecznicze  i dermokosmetyki. Można ją stosować na krwiaki, stłuczenia, siniaki, obrzęki, oparzenia, a także w przypadku infekcji jamy ustnej. Preparaty z dodatkiem arniki przynoszą ulgę przy ukąszeniach i użądleniach owadów – komarów, pająków, os i meszek. Arniki nie stosuje się na otwarte rany, ale przyspiesza gojenie i  regenerację tkanki. Dodatkowo arnika działa znieczulająco, co pozwala ograniczyć ból jaki towarzyszy np.  przy oparzeniach.

Stosowana wewnętrznie wzmacnia i uszczelnia ściany naczyń krwionośnych, działa przeciwzakrzepowo oraz poprawia krążenie krwi. Leczenie arniką preferują homeopaci.

www.fit.pl