Ćwiczenia fizycze i witamina D chronią przed upadkiem

Starsze osoby mogą zredukować ryzyko poważnych upadków poprzez regularne ćwiczenia fizyczne i suplementancję witaminy D, mówią eksperci  
fit.pl
2012-06-20 00:00
Udostępnij
Ćwiczenia fizycze i witamina D chronią przed upadkiem
Upadki u starszych osób, niosą ze sobą najczęściej poważne obrażenia. Ryzyko upadku i poważnych konsekwencji, niestety wzrasta wraz z wiekiem. Aż 40% osób w wieku 65 lat mieszkających poza domami spokojnej starości, upadana przynajmniej raz w roku. Do 10% osób cierpi na skutek upadku z powodu złaniań, ran szarpanych, bądź urazów głowy. Dodajmy, że liczba upadków jest często zaniżona, ponieważ starsze osoby wstydzą się przyznać do kłopotów z poruszaniem się.

Jak podaje serwis webmd.com, przeanalizowano ponad 50 badań klinicznych w celu oceny metod zapobiegania upadkom starszych osób, żyjących poza domami opieki. Suplementacja witaminy D miała wpływ w dziewięciu badaniach obniżając ryzyko upadku o 17%. Analiza kolejnych 18 badań wykazała, że ćwiczenia fizyczne obniżają ryzyko upadku o 13%. Niestety naukowcy nie sprecyzowali o jakie ilości witami D chodzi, a także – o jaki rodzaj ćwiczeń. Odsyłają za to do konsultacji z lekarzem pierwszego kontaktu, który powinien dobierać suplementację indywidualnie, podobnie jak ćwiczenia fizyczne.

O ile w Polsce u lekarza na temat suplementacji możemy się dowiedzieć sporo, o tyle na temat ćwiczeń fizycznych odpowiednich po 65 roku życia – już niekoniecznie. Na szczęście coraz więcej klubów fitness oferuje zajęcia z tai chi, jogi, streachingu czy pilatesu, albo tzw. senior fitness, które to zazwyczaj są dobrym rozwiązaniem także dla starszych ludzi. Może więc warto przy następniej wizycie w klubie fitness wykupić karnet dla swojej mamy i babci?

Raport z badań zostaie opublikowany w sierpniu na łamach Annals of Internal Medicine

Beata Mąkolska

www.wellness.fit.pl