Jak kontakt z ludźmi wpływa na nasze samopoczucie?

Obecnie obserwujemy ogromne zmiany w relacjach międzyludzkich, głównie z powodu szybkiego postępu cyfryzacji. Coraz częściej "rozmowa" oznacza wymianę wiadomości za pomocą komunikatorów. Pracujemy zdalnie, a spotkania ze znajomymi są rzadsze, bo brakuje na nie czasu. Taki stan rzeczy nie jest korzystny dla naszej psychiki, samopoczucia ani układu nerwowego. Żadna technologia nie zastąpi rozmowy twarzą w twarz. Dlatego warto pielęgnować bliskie relacje i mieć choćby jednego czy dwóch przyjaciół. To wystarczy, aby poprawić nasze zadowolenie z życia.
Aleksandra Załęska
2024-06-24 16:48
Udostępnij
Jak kontakt z ludźmi wpływa na nasze samopoczucie?

Nie zmuszamy tu introwertyków do działania wbrew sobie, ale większość z nas, nawet introwertycy, potrzebuje kontaktu z drugim człowiekiem. Nie chodzi o częste uczestnictwo w imprezach, chyba że ktoś to lubi. Regularne spotkania z bliskimi, na przykład w restauracji czy podczas niedzielnych obiadów, są niezwykle ważne dla naszego zdrowia psychicznego i samopoczucia. Budowanie relacji z innymi jest nam potrzebne, a bliskość i przyjaźń w życiu są kluczowe. Satysfakcjonujące kontakty społeczne wpływają również pozytywnie na zdrowie fizyczne.

Epidemia Samotności

Wspólnie z Panią Prezydentową Jolantą Kwaśniewską, w książce "Tacy sami. Szczerze o samotności", poruszyliśmy palący problem samotności jako zjawiska mentalnego. Izolacja od innych, niekoniecznie fizyczna, ale emocjonalna, wywołuje smutek, a nawet cierpienie. Każdy z nas doświadczył samotności, ale u niektórych staje się ona stanem permanentnym. Wtedy samotność jest odczuwana bez względu na to, co się dzieje. Wielokrotnie sami skazujemy się na samotność z powodu strachu przed bliskością, obawy przed odrzuceniem, braku chęci do angażowania się w relacje. Może boimy się odsłonić, aby nie czuć się bezbronnymi? Czasem uważamy, że nasze sprawy są nieważne i nie chcemy kłopotać bliskich. Relacja powinna działać w dwie strony, ale może nie chce się nam słuchać o problemach innych? To wszystko sprawia, że zamykamy się w sobie, a stąd niedaleka droga do problemów emocjonalnych, załamań, a nawet depresji.

Lockdown nauczył nas, jak bardzo brakuje nam kontaktu na żywo z innymi. Nawet jeśli na początku cieszyliśmy się z możliwości pozostania w domu, po kilku tygodniach zaczęło nam to przeszkadzać. Okazało się, że rozmowy na Messengerze czy Zoomie nie zastępują bezpośredniego kontaktu. Potrzebujemy nawzajem swojej energii, chcemy być wysłuchani na żywo, patrzeć sobie w oczy. Człowiek jest zwierzęciem stadnym i nawet jeśli nasze "stadko" jest mniejsze, warto o nie dbać!

Pokochaj Ludzi, Miej Przyjaciół

Uwielbiam ludzi. Mogę podróżować po świecie i czytać mnóstwo książek, ale spotkania z ludźmi dają mi najwięcej. Mam to szczęście, że spotkałem wiele wyjątkowych osób, które mnie ukształtowały, wiele nauczyły i pomogły. Jestem za to bardzo wdzięczny. Spotkania z innymi w prawdziwym świecie są niezwykle istotne. Dzięki nim poznajemy czyjeś historie, dzielimy się własnymi, pytamy o radę, wspominamy dawne czasy.

Badania wykazują, że korzystne relacje międzyludzkie przyczyniają się do szybszego powrotu do zdrowia, obniżają ciśnienie krwi, a przytulanie zwiększa poziom oksytocyny, hormonu szczęścia. Bliski kontakt z drugim człowiekiem wydziela endorfiny, które nas uszczęśliwiają. Spotkania z ludźmi mogą wydłużyć nasze życie, zwłaszcza w przypadku seniorów aktywnych społecznie. Dla młodych mam, które często są pozostawione same sobie, wsparcie bliskich i regularne spotkania mogą być zbawienne. Rodzina również powinna pamiętać, aby wspierać kobiety z wyczuciem.

Przyjaźń z Samym Sobą

Warto również wspomnieć o przyjaźni z samym sobą. Jeśli darzymy siebie ciepłymi uczuciami i szanujemy się za to, jacy jesteśmy, wzrasta szansa na unikanie toksycznych relacji i budowanie tych zdrowych. Bądźmy dobrzy i życzliwi dla siebie, a ludzie to dostrzegą, co ułatwi nam tworzenie zaufanej grupy bliskich osób.

Zdrowe relacje z rodziną i przyjaciółmi pozytywnie wpływają na każdy aspekt naszego życia. Gdy wśród naszych bliskich są konflikty i niepożądane zachowania, będziemy źli, smutni, zdenerwowani i zestresowani. To odbije się na naszym zdrowiu psychicznym i fizycznym. Dbając o pozytywne relacje, sprawimy, że inne sfery życia również będą kwitły. Warto mieć choćby kilku prawdziwych przyjaciół, do których mamy pełne zaufanie. Przyjaźń jest pięknym zjawiskiem, a prawdziwi przyjaciele to osoby, które są dla nas ważne, wspierają nas i dbają o nasze sprawy.

Dbajmy o relacje z innymi i z samym sobą, bo to klucz do szczęśliwego życia.