fit.pl mobile logo

Kłopoty ze snem – jakie są ich przyczyny?

Dynamiczny tryb życia wielu z nas sprawia, że poświęcanie na sen 7-8 godzin w ciągu doby jest bardzo trudne. Żyjemy szybko, intensywnie i w biegu, zapominając o tym, jak ważny dla naszego organizmu jest prawidłowy odpoczynek. Jednak na jakość snu wpływa znacznie więcej czynników niż tylko życie „na wysokich obrotach”. Jakie są najczęstsze przyczyny kłopotów ze snem?

Nieustanny stres

Długotrwały stres negatywnie wpływa na sen i jakość odpoczynku. Przez niego mamy nie tylko kłopoty z zaśnięciem, ale też z koncentracją i prawidłowym przyjmowaniem bodźców zewnętrznych. To także przyczyna problemów z zapamiętywaniem i odbieraniem nowych informacji. Sytuacje stresujące mają różne źródła: trudne studia, intensywna praca, zmartwienia wynikające z sytuacji z partnerem lub partnerką oraz późniejsza „gonitwa myśli” przed snem. Najlepszym lekarstwem byłoby całkowite wyeliminowanie stresu, co oczywiście jest niemożliwe. Postarajmy się zatem zadbać o wyciszenie stresujących bodźców przez medytację, ćwiczenia lub rozmowę z bliską osobą. Dzięki temu łatwiej będzie osiągnąć nam poczucie harmonii, która pozwoli się wyciszyć, a w konsekwencji błogo zasnąć.

Przemęczenie organizmu

Błyskawiczne tempo życia i ciągłe przepracowanie to kolejne, najczęstsze negatywne czynniki, które zaburzają nasz sen.  Paradoksalnie, pomimo że czujemy się wykończeni wrażeniami z całego dnia – nie możemy zasnąć. W takich przypadkach najlepszym rozwiązaniem będzie… po prostu zwolnienie, przejście na choćby minimalnie „niższe obroty”. To bardzo trudne, jednak postarajmy się ze spokojem podejmować kolejne wyzwania i umiejętnie rozkładać je w czasie. Pamiętajmy także o odpowiednim odpoczynku i zapewnieniu komfortowych warunków do snu: przewietrzenia sypialni, niekorzystania z urządzeń elektronicznych przed snem oraz ustaleniu stałej pory udania się do sypialni.

Niedobór witamin

Kłopoty z zaśnięciem mogą być także spowodowanie niedostateczną ilością witamin i minerałów. To sygnał od naszego organizmu, że czegoś mu brakuje. Najczęstszymi substancjami odżywczymi, których domaga się ciało są: magnez, witamina D, witaminy z grupy B i żelazo. Rozwiązaniem będzie przede wszystkim ograniczenie kawy do minimum, zdrowsza dieta uzupełniająca te braki, a dla zabieganych – suplementacja. Pamiętajmy jednak, by nie podejmować żadnych decyzji samodzielnie, a każdy niepokojący objaw lub wątpliwość konsultować z lekarzami.

Źle dobrany materac

Lateksowy, wysokoelastyczny, wyposażony w sprężyny kieszeniowe albo w specjalistyczną piankę Gelax – dobór odpowiedniego materaca wymaga nieco więcej uwagi niż mogłoby się wydawać: - Najważniejsze to pamiętać, że nie istnieje jeden, uniwersalny materac, który spełni oczekiwania i potrzeby wszystkich użytkowników. Preferencje, budowa ciała oraz ewentualne dolegliwości to czynniki, które są indywidualne dla każdego z nas. To właśnie one powinny wpłynąć na decyzję o wyborze konkretnego modelu materaca. Pamiętajmy o tym, by testować materace podczas wizyt w sklepach. Warto mieć na uwadze również fakt, że nasze ciało będzie potrzebowało kilku tygodni, aby przyzwyczaić się do zmiany posłania – zwłaszcza jeżeli wcześniejszy, źle dobrany materac zamieniliśmy na taki, który stanowi idealne podparcie dla naszego kręgosłupa i całego ciała – doradza Artur Wasążnik, ekspert marki Comforteo.

Zasypianie w ciągu dnia

Kto choć raz nie położył się na krótką drzemkę po powrocie z pracy? Krótkie „sesje” regeneracyjne są wskazane, natomiast kilkunastominutowe drzemki, które zmieniają się w głęboki, dwu- lub trzygodzinny sen – już nie. W ten sposób nasz dobowy rytm snu ulega rozregulowaniu, powodując późniejsze problemy z zaśnięciem, kiedy nadchodzi na to prawidłowa pora: noc. Nasz organizm czuje się na tyle wyspany, że odmawia „współpracy” i usilnie nie pozwala nam zasnąć, czego skutkiem jest niewyspanie i poranne problemy ze wstaniem. Podstawowym elementem higieny snu jest więc unikanie przeciągających się drzemek. Dzięki temu uda nam się zachować prawidłowy cykl dobowy i nie doprowadzić do permanentnego przemęczenia.

Oczywiście nie są to jedyne przyczyny kłopotów ze snem. Wprowadzenie w życie nawyków, które pomogą nam je zminimalizować prawdopodobnie będzie procesem długofalowym. Jest to jednak wysiłek, który pozwoli nam w pełni regenerować siły, a co się z tym wiąże – cieszyć się zdrowiem i energią do działania każdego dnia.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl