fit.pl mobile logo

Najciekawsze trasy nordic walking w Polsce Północnej

Mamy w Polsce coraz większą liczbę atrakcyjnych turystycznie tras, również tych przystosowanych do uprawiania tego coraz bardziej popularnego sportu. Nordic walking to dyscyplina praktycznie bezurazowa, odpowiednia dla osób w każdym wieku, umożliwiająca szybkie spalenie kalorii i wzmocnienie dużych grup mięśni. Maszerować możemy indywidualnie, w parach lub w większej grupie, delektując się pięknem otaczającego nas krajobrazu

Długi weekend majowy to świetny czas, żeby zacząć przygodę z kijami. Poznaj 7 niezwykłych tras nordic walking w Polsce Północnej, polecanych przez ekspertów Akademii Zdrowia Santandera.

1. Białowieża (woj. podlaskie)

nordic-bialowieza

Co powiecie na nordic walking wśród drzew pamiętających czasy królewskich polowań Władysława Jagiełły i Stanisława Augusta? Nordic Walking Park „Białowieża” tworzą cztery doskonale oznakowane trasy o łącznej długości ponad 30 km: „Wysokie Bagno”, „Dziedzinka”, „Białowieski rekonesans” i najdłuższa „Białowieska wyprawa”. Punktem wyjścia dla wszystkich tras jest parking leśny przy ul. gen. Aleksandra Waszkiewicza w Białowieży. Trasy częściowo pokrywają się lub krzyżują, ponadto zostały wyposażone w punkty pomiaru tętna i tablice z propozycją ćwiczeń do samodzielnego wykonania. Na wędrowców czekają liczne atrakcje, m.in. rezerwat przyrody Wysokie Bagno z urokliwie meandrującą rzeką Narewką (trasy „Wysokie Bagno” i „Białowieski rekonesans”), odrestaurowana zabytkowa stacja kolejowa „Białowieża Towarowa” (szlak „Białowieski rekonesans”) oraz leśniczówka, w której przez ponad 30 lat mieszkała słynna biolog prof. Simona Kossak (szlak „Dziedzinka”).

2. Las Bażantarnia, Elbląg (woj. warmińsko-mazurskie)

Położony na skraju Wysoczyzny Elbląskiej park już w XIX wieku był ulubionym miejscem wypoczynku elblążan. Frontowa część Bażantarni ma charakter parkowy. Znajdziemy tu muszlę koncertową, park linowy oraz zabytkową Restaurację Myśliwską, przy której zbiegają się liczne szlaki piesze. Jednak zagłębiając się dalej w las, napotkamy niemal górskie krajobrazy. Duże wzniesienia, jary, wąwozy i płynące nimi potoki przywodzą na myśl Beskidy lub Bieszczady, nie dziwi zatem, że niektórzy nazywają Bażantarnię Bieszczadami Północy. Kijkarzom park oferuje pięć profesjonalnych tras: dwie łatwe (zielona, żółta) oraz trzy trudne (czerwona, niebieska i czarna). – Maszerując szlakiem czerwonym natrafimy na Diabelski Kamień, głaz narzutowy, który według legendy cisnął do Srebrnego Potoku sam diabeł – podkreśla Mirosława Krzyścin, koordynator Akademii Zdrowia Santandera. – A jeśli się zmęczymy, mamy do dyspozycji liczne wiaty, na przykład słynny XIX-wieczny Parasol.

3. Skrwilno, powiat rypiński (woj. kujawsko-pomorskie)

Licząca 4,2 km Ścieżka Edukacyjna „Skrwilno” ma swój początek i koniec przy siedzibie Nadleśnictwa. Trasa wiedzie przez las, co zapewnia doskonałą amortyzację podczas marszu i umożliwia podziwianie dwustuletniego drzewostanu. Na szlaku ustawiono 12 tablic przybliżających zagadnienia związane z gospodarką leśną, dzięki czemu możemy dowiedzieć się więcej na temat zwiedzanego regionu. Inne godne uwagi miejsca to pomnik pomordowanych podczas drugiej wojny światowej oraz punkt widokowy na Jezioro Skrwilno.

4. Góra Chełmska, Koszalin (woj. zachodniopomorskie)

gora-chelmska

Jest to najwyższe wzniesienie morenowe na południowym wybrzeżu Bałtyku (liczący 136,2 m n.p.m. wierzchołek Krzyżanka). Z wieży widokowej na szczycie podziwiać możemy panoramę Koszalina, a po przeciwnej stronie – Jezioro Jamno i Morze Bałtyckie. W okresie średniowiecza Góra Chełmska stanowiła ważny ośrodek kultu maryjnego, przyciągający pielgrzymów z całej Europy. Dziś na Krzyżance mieści się Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej. Krzyżanka jest również punktem, w którym zbiegają się szlaki piesze o zróżnicowanym poziomie trudności. – Początkującym polecam szlak czerwony im. Józefa Chrząszczyńskiego. Szlak Porwanego Księcia oraz Pętla Tatrzańska odpowiednie będą dla osób o dobrym przygotowaniu kondycyjnym – mówi Robert Brzeziński z Polskiej Federacji Nordic Walking, ekspert Akademii Zdrowia Santandera.

5. Trójmiejski Park Krajobrazowy (woj. pomorskie)

Nie wszyscy wiedzą o tym, że Trójmiasto posiada swój własny las – z dolinami, potokami, młodoglacjalną rzeźbą terenu i bogatą fauną. Wystarczy kilka minut, by dojść do niego z Oliwy czy Wrzeszcza. W Trójmiejskim Parku Krajobrazowym mamy do wyboru liczne szlaki piesze – od krótkich (np. sopockie szlaki spacerowe) po długodystansowe (jak Szlak Skarszewski lub Szlak Wzgórz Szymbarskich). – Dużą popularnością cieszy się Szlak Trójmiejski, z Gdańska do Gdyni, przecinający szereg dolin, m.in. Królewską, Jaśkową oraz rozległą Dolinę Strzyży. Posiada mnóstwo połączeń z innymi szlakami, więc możemy go zwiedzać w różnych wariantach – mówi Mirosława Krzyścin, koordynator Akademii Zdrowia Santandera. Dodatkowo, w obrębie parku spotkamy wiele cennych elementów dziedzictwa kulturowego, np. wczesnośredniowieczne grodzisko i cmentarzysko kurhanowe oraz perłę architektury sakralnej – Kalwarię Wejherowską.

6. Potęgowo, powiat słupski (woj. pomorskie)

Położone na wschód od Słupska Potęgowo stawia na nordic walking. W 2006 roku wytyczono tu Szlak Dziedzictwa Kulturowego Gminy Potęgowo – ścieżkę rekreacyjno-historyczną pomiędzy miejscowościami Poganice i Łupawa. Szlak wiedzie przez las. Podczas marszu z kijami do nordic walking możemy podziwiać okoliczną przyrodę, a dodatkowo odkrywać historię tego regionu. Na trasie znajdziemy cztery repliki domków neolitycznych, a także – w połowie drogi – grobowce megalityczne sprzed 5 tysięcy lat. Jeżeli nie mamy własnych kijków do nordic walking, możemy je wypożyczyć w Pałacu „Monbijou” i w Restauracji „Nostalgia” w Poganicach oraz w Barze „Wodnik” w Łupawie.

7. Jasne Błonia, Szczecin (woj. zachodniopomorskie)

jasne-blonia

Szczecińskie Jasne Błonia to największe obecnie skupisko platanów klonolistnych w Polsce. Obsadzone nimi aleje szczególnie pięknie prezentują się wiosną, kiedy wśród drzew kwitną krokusy. Amatorzy nordic walking spotykają się zwykle przy fontannie Bartłomiejce, by następnie maszerować w kierunku przyległego Parku Kasprowicza. Na terenie kompleksu znajduje się pomnik Jana Pawła II, który w 1987 roku odprawił na Błoniach mszę oraz Pomnik Czynu Polaków, upamiętniający trzy pokolenia Polaków odbudowujące Szczecin, jak również rzeźba „Ogniste Ptaki” Władysława Hasiora (w Parku Kasprowicza).

 

Do zobaczenia z kijkami na trasach Polski Północnej!

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl