Nocna zmiana – większe ryzyko zawału

Jak donoszą naukowcy praca na nocnej zmianie może zwiększyć ryzyko zawału serca bądź udaru mózgu aż o 40%!  
fit.pl
2012-09-01 00:00
Udostępnij
Nocna zmiana – większe ryzyko zawału
Pismo British Medical Journal, które publikuje wyniki najnowszego badania naukowców dotyczącego pracy zmianowej. W przeprowadzonym na 2 milionach osób badaniu okazało się, że pracownicy zmianowi o 25% bardziej są narażeni na choroby. Osoby pracujące na nocnej zmianie mają aż o 41% większe ryzyko zawału serca czy udaru.

Nie da się ukryć, że praca zmianowa zakłóca działanie naturalnego zegara biologicznego. Tacy pracownicy mają często problemy z wysokim ciśnieniem krwi, wysokim poziomem cholesterolu, cukrzycą. Jest to nieodłącznie związane z nienajlepszym stylem życia pracowników zmianowych: śmieciowe jedzenie, brak regularnego, należytego snu, brak aktywności fizycznej – to wszystko prowadzi do problemów z sercem. Co ciekawe jednak, nawet gdy naukowcy wzięli pod uwagę te czynniki, ryzyko i tak było większe, niż w przypadku osób, które pracują za dnia.

To nie koniec złych wiadomości – odnotowuje się coraz więcej dowodów na związek pracy w nocy ze zwiększonym występowaniem nowotorów właśnie przez zakłócony zegar biologiczny i produkcję hormonów. Już poprzednie badania wykazały związek między pracą na nocniej zmianie, a zwiększonym ryzykiem raka piersi u kobiet. W 2007 roku Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem uznała, że praca zmianowa jest „prawdopodobnie rakotwórcza”. Ta sama agencja zleciła przeprowadzenie badań w Wielkiej Brytanii na temat związku pracy zmianowej z chorobami przewlekłymi – badania zakończą się w 2015 roku.

Naukowcy twierdzą, że pracownicy zmianowi powinni uświadamiać sobie zwiększone ryzyko chorób sercowo-naczyciowych i starać się im zapobiegać, a także – być wyczulonym na pierwsze objawy ich występowania.


Źródło: Dailymail.co.uk; webmd.com

Beata Mąkolska

www.wellness.fit.pl