fit.pl mobile logo

Nordic Walking: sport dla wszystkich

Nordic walking, coraz bardziej popularny na świecie, jest prostym i niedrogim sposobem na poprawę kondycji fizycznej i zdrowia. To forma aktywności dostępna dla każdego, która może pochwalić się wieloma korzyściami dla organizmu, a jej podstawy są proste do nauczenia. Zachęca się, aby wypróbować tę metodę treningową, która korzystnie wpływa na całe ciało.

Początki Nordic Walking sięgają wczesnych lat dwudziestych XX wieku w Finlandii, gdzie został opracowany jako metoda treningowa dla narciarzy biegowych poza sezonem zimowym. Dziś, Nordic Walking ewoluował w pełnoprawną dyscyplinę sportową, docenianą zarówno przez amatorów, jak i profesjonalnych sportowców.

Cechą charakterystyczną Nordic Walking są specjalne kije, które nie tylko stabilizują ruch, ale także zwiększają efektywność treningu. Używanie kijków pozwala zaangażować w aktywność niemalże 90% mięśni całego ciała, w przeciwieństwie do tradycyjnego spaceru, który angażuje około 50% mięśni. To sprawia, że Nordic Walking jest doskonałym treningiem wytrzymałościowym, który jednocześnie jest delikatny dla stawów i kręgosłupa.

Nordic Walking - poznaj prawidłową technikę marszu

Aby czerpać pełne korzyści z Nordic Walking, warto nauczyć się właściwej techniki marszu. Obejmuje ona koordynację ruchu przeciwnych kończyn – przy kroku lewą nogą, prawa ręka wysuwa kij do przodu, i na odwrót. Ruch kijków powinien być płynny i pochodzić z ramion, bez uginania w łokciach, co dodatkowo wzmacnia górne partie mięśniowe.

Na początku warto wybrać odpowiedni sprzęt. Kije powinny być dopasowane do wzrostu użytkownika. Aby je dobrze dobrać, ramię przy tułowiu powinno tworzyć kąt około 90 stopni, gdy opierasz kij o ziemię podczas stania.

W trakcie maszu, używaj pasków, które oplatają nadgarstki i umożliwiają pewne trzymanie kijów bez potrzeby mocnego ściskania rączek. Stań prosto, barki zrelaksowane, a wzrok skierowany przed siebie. Stopy powinny być ustawione na szerokość bioder.

Technika marszu

  • Ruch rąk: Ruch kijów w Nordic Walking pochodzi z ramion, a nie z nadgarstków. Ramiona powinny być zrelaksowane. Przy każdym kroku, kij jest wbijany w ziemię za pomocą ruchu całego ramienia. Kij wbijamy w ziemię pod kątem około 45 stopni względem nawierzchni, blisko ciała. Kij powinien stykać się z ziemią w miejscu, gdzie znajduje się pięta stawianej nogi.
  • Synchronizacja ruchów: Ruch kijów w Nordic Walking jest przeciwny do ruchu nóg – gdy prawe ramię idzie do przodu, lewa noga kroczy naprzód i odwrotnie.
  • Długość kroku: Kroki powinny być naturalne, nie za długie. Zbyt długie kroki mogą prowadzić do błędów w technice.
  • Praca nadgarstków: Podczas gdy kij jest wbity w ziemię, ręka powinna być wyprostowana, ale nie sztywna. Nadgarstek pracuje przy odpychaniu – jest to subtelny ruch, który pomaga w propulsji.
  • Wykorzystaj naturalną rotację tułowia, aby zwiększyć efektywność ruchów. Pomaga to zaangażować mięśnie brzucha i pleców w aktywność.

Nordic Walking - korzyści zdrowotne

Pochodzący z Finlandii z lat 20. XX wieku, Nordic Walking początkowo służył treningowi narciarzy biegowych i niedawno zyskał na popularności w Polsce. To doskonały sposób na aktywność na świeżym powietrzu, angażujący 90% mięśni, co sprzyja redukcji wagi i odciążeniu stawów. Badania pokazują, że Nordic Walking angażuje znacznie więcej mięśni niż zwykły spacer.

Jest to forma ćwiczeń szczególnie bezpieczna i skuteczna w redukcji tkanki tłuszczowej, obniżeniu poziomu cholesterolu, a także w poprawie siły i elastyczności mięśni. Jest to aktywność odpowiednia dla seniorów ze względu na wsparcie, jakie zapewniają kijki, oraz niskie ryzyko upadku. Jest także bezpieczny dla stawów i kręgosłupa, co sprawia, że jest odpowiedni dla osób w każdym wieku, w tym dla dzieci.

Osoby rozpoczynające przygodę z Nordic Walking mogą szybko zauważyć wiele korzyści zdrowotnych. Regularne treningi mogą przyczynić się do spalania tkanki tłuszczowej, obniżenia poziomu cholesterolu, poprawy wytrzymałości, siły mięśniowej oraz elastyczności. To czyni Nordic Walking szczególnie atrakcyjnym dla osób starszych oraz tych, którzy powracają do formy po kontuzjach. Angażuje niemal wszystkie główne grupy mięśniowe w ciele: ramiona, klatkę piersiową, brzuch, pośladki i nogi. Regularne uprawianie tego sportu prowadzi do ich wzmocnienia. Intensywne chodzenie może przyczyniać się do zwiększenia metabolizmu i wspomagać kontrolę wagi, a także może mieć korzystny wpływ na poziom cukru we krwi. Uprawianie Nordic Walking na świeżym powietrzu może obniżyć poziom hormonów stresu, takich jak kortyzol, a także przyczynić się do produkcji endorfin, znanych jako hormony szczęścia.

Nordic Walking to też świetna okazja do spędzania czasu na łonie natury, co jest nie tylko przyjemne, ale również ma pozytywny wpływ na nasz nastrój i samopoczucie psychiczne. W Polsce istnieje wiele malowniczych tras i parków idealnych do uprawiania tego sportu, takich jak choćby Miechowicka Ostoja Leśna czy Park Śląski.

Dodatkowym atutem Nordic Walking jest jego społeczny wymiar – wiele klubów i grup organizuje wspólne wędrówki i marsze, co może być doskonałą okazją do poznawania nowych ludzi i dzielenia się pasją do aktywności fizycznej.

Podsumowując, Nordic Walking to wszechstronna aktywność, która może przynieść znaczące korzyści zdrowotne i poprawić ogólne samopoczucie. To idealna alternatywa dla osób, które szukają niskiego obciążenia, ale jednocześnie efektywnego treningu na świeżym powietrzu.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl