Nordic walking, coraz bardziej popularny na świecie, jest prostym i niedrogim sposobem na poprawę kondycji fizycznej i zdrowia. To forma aktywności dostępna dla każdego, która może pochwalić się wieloma korzyściami dla organizmu, a jej podstawy są proste do nauczenia. Zachęca się, aby wypróbować tę metodę treningową, która korzystnie wpływa na całe ciało.
2023-11-02 00:00
Udostępnij
Nordic Walking: sport dla wszystkich

Początki Nordic Walking sięgają wczesnych lat dwudziestych XX wieku w Finlandii, gdzie został opracowany jako metoda treningowa dla narciarzy biegowych poza sezonem zimowym. Dziś, Nordic Walking ewoluował w pełnoprawną dyscyplinę sportową, docenianą zarówno przez amatorów, jak i profesjonalnych sportowców.

Cechą charakterystyczną Nordic Walking są specjalne kije, które nie tylko stabilizują ruch, ale także zwiększają efektywność treningu. Używanie kijków pozwala zaangażować w aktywność niemalże 90% mięśni całego ciała, w przeciwieństwie do tradycyjnego spaceru, który angażuje około 50% mięśni. To sprawia, że Nordic Walking jest doskonałym treningiem wytrzymałościowym, który jednocześnie jest delikatny dla stawów i kręgosłupa.

Nordic Walking - poznaj prawidłową technikę marszu

Aby czerpać pełne korzyści z Nordic Walking, warto nauczyć się właściwej techniki marszu. Obejmuje ona koordynację ruchu przeciwnych kończyn – przy kroku lewą nogą, prawa ręka wysuwa kij do przodu, i na odwrót. Ruch kijków powinien być płynny i pochodzić z ramion, bez uginania w łokciach, co dodatkowo wzmacnia górne partie mięśniowe.

Na początku warto wybrać odpowiedni sprzęt. Kije powinny być dopasowane do wzrostu użytkownika. Aby je dobrze dobrać, ramię przy tułowiu powinno tworzyć kąt około 90 stopni, gdy opierasz kij o ziemię podczas stania.

W trakcie maszu, używaj pasków, które oplatają nadgarstki i umożliwiają pewne trzymanie kijów bez potrzeby mocnego ściskania rączek. Stań prosto, barki zrelaksowane, a wzrok skierowany przed siebie. Stopy powinny być ustawione na szerokość bioder.

Technika marszu

  • Ruch rąk: Ruch kijów w Nordic Walking pochodzi z ramion, a nie z nadgarstków. Ramiona powinny być zrelaksowane. Przy każdym kroku, kij jest wbijany w ziemię za pomocą ruchu całego ramienia. Kij wbijamy w ziemię pod kątem około 45 stopni względem nawierzchni, blisko ciała. Kij powinien stykać się z ziemią w miejscu, gdzie znajduje się pięta stawianej nogi.
  • Synchronizacja ruchów: Ruch kijów w Nordic Walking jest przeciwny do ruchu nóg – gdy prawe ramię idzie do przodu, lewa noga kroczy naprzód i odwrotnie.
  • Długość kroku: Kroki powinny być naturalne, nie za długie. Zbyt długie kroki mogą prowadzić do błędów w technice.
  • Praca nadgarstków: Podczas gdy kij jest wbity w ziemię, ręka powinna być wyprostowana, ale nie sztywna. Nadgarstek pracuje przy odpychaniu – jest to subtelny ruch, który pomaga w propulsji.
  • Wykorzystaj naturalną rotację tułowia, aby zwiększyć efektywność ruchów. Pomaga to zaangażować mięśnie brzucha i pleców w aktywność.

Nordic Walking - korzyści zdrowotne

Pochodzący z Finlandii z lat 20. XX wieku, Nordic Walking początkowo służył treningowi narciarzy biegowych i niedawno zyskał na popularności w Polsce. To doskonały sposób na aktywność na świeżym powietrzu, angażujący 90% mięśni, co sprzyja redukcji wagi i odciążeniu stawów. Badania pokazują, że Nordic Walking angażuje znacznie więcej mięśni niż zwykły spacer.

Jest to forma ćwiczeń szczególnie bezpieczna i skuteczna w redukcji tkanki tłuszczowej, obniżeniu poziomu cholesterolu, a także w poprawie siły i elastyczności mięśni. Jest to aktywność odpowiednia dla seniorów ze względu na wsparcie, jakie zapewniają kijki, oraz niskie ryzyko upadku. Jest także bezpieczny dla stawów i kręgosłupa, co sprawia, że jest odpowiedni dla osób w każdym wieku, w tym dla dzieci.

Osoby rozpoczynające przygodę z Nordic Walking mogą szybko zauważyć wiele korzyści zdrowotnych. Regularne treningi mogą przyczynić się do spalania tkanki tłuszczowej, obniżenia poziomu cholesterolu, poprawy wytrzymałości, siły mięśniowej oraz elastyczności. To czyni Nordic Walking szczególnie atrakcyjnym dla osób starszych oraz tych, którzy powracają do formy po kontuzjach. Angażuje niemal wszystkie główne grupy mięśniowe w ciele: ramiona, klatkę piersiową, brzuch, pośladki i nogi. Regularne uprawianie tego sportu prowadzi do ich wzmocnienia. Intensywne chodzenie może przyczyniać się do zwiększenia metabolizmu i wspomagać kontrolę wagi, a także może mieć korzystny wpływ na poziom cukru we krwi. Uprawianie Nordic Walking na świeżym powietrzu może obniżyć poziom hormonów stresu, takich jak kortyzol, a także przyczynić się do produkcji endorfin, znanych jako hormony szczęścia.

Nordic Walking to też świetna okazja do spędzania czasu na łonie natury, co jest nie tylko przyjemne, ale również ma pozytywny wpływ na nasz nastrój i samopoczucie psychiczne. W Polsce istnieje wiele malowniczych tras i parków idealnych do uprawiania tego sportu, takich jak choćby Miechowicka Ostoja Leśna czy Park Śląski.

Dodatkowym atutem Nordic Walking jest jego społeczny wymiar – wiele klubów i grup organizuje wspólne wędrówki i marsze, co może być doskonałą okazją do poznawania nowych ludzi i dzielenia się pasją do aktywności fizycznej.

Podsumowując, Nordic Walking to wszechstronna aktywność, która może przynieść znaczące korzyści zdrowotne i poprawić ogólne samopoczucie. To idealna alternatywa dla osób, które szukają niskiego obciążenia, ale jednocześnie efektywnego treningu na świeżym powietrzu.