Oczyszczaj powietrze z toksycznych substancji

Mieszkanie, dom – nasza oaza przed zgiełkiem świata i... spalinami samochodowymi. Wydaje nam się, że za zamkniętymi szczelnie szybami i drzwiami jesteśmy chronieni przed szkodliwymi substancjami znajdującymi się w powietrzu na zewnątrz pomieszczeń  
fit.pl
2012-05-07 00:00
Udostępnij
Oczyszczaj powietrze z toksycznych substancji
Niekoniecznie! Niezależnie od tego czy mieszkasz w nowym budownictwie, czy w starej kamienicy, czy bloku z wielkiej płyty, twój dom może być siedliskiem niezdrowych, niewidzialnych toksyn.

Związki te pochodzą od emisji z farb, tworzyw sztucznych, którymi się otaczamy, dywanów, roztworów czyszczących i innych materiałów budowlanych. Nie widzimy ich, ale przedostają się do naszego organizmu głównie drogami oddechowymi (ale też pokarmowymi). Najczęściej spotykane toksyczne substancje to: 
  • formaldehyd, znajdowany w dywanach, tapicerkach, klejach, farbach, (swego czasu znajdowany był nawet w lakierach do paznokci) - działa toksycznie, szkodliwie, drażniąco, może powodować uczulenia w kontakcie ze skórą 
  • benzen, obecny w tworzywach sztucznych, włóknach syntetycznych, smarach, gumach, pestycydach, razpuszczalnikach itd., jest bardzo toksyczny 
  • trichloroetylen, znajdowany w roztworach czyszczących dywany, klejach, rozpuszczalnikach itd., toksyczny

Nawet jeżeli przejrzysz zawartość swojego mieszkania i pozbędziesz się wszystkiego co będzie mieć toksyczne składniki wymienione na opakowaniu, to nadal nie będziesz mieć stu procentowej pewności, czy np. wspaniały dywan, który kupiłaś niedawno, bo uwiódł cię kolorem, nie wydziela niezdrowych dla organizmu substancji. Trudno żyć całkowicie bez tekstyliów, materiałów, farb, a nie zawsze mamy pewność z jakich komponentów zostały one wyprodukowane. Dlatego, w walce z toksycznymi substancjami, wykorzystujmy rośliny.

Rośliny - niezawodne w oczyszczaniu powietrza

Nie umieszczaj roślin pojedyńczo w różnych częściach pokoju, lepiej zamieścić całe grupy w jednym, czy dwóch miejscach w jednym pomieszczeniu. Dzięki temu zyskasz bardziej efektowną dekorację i... maksymalną jakość powietrza. Zanim kupisz jakąś roślinę, upewnij się, że nie jest ona trująca (uwaga, trujące mogą być nie tylko owoce, ale także liście). To szczególnie istotne, jeżeli masz w domu dzieci bądź zwierzęta.

A oto 5 roślin, które fantastycznie oczyszczają powietrze z toksyn:

1. Skrzydłokwiat (Spathiphyllum), roślina prosta i łatwa w uprawie, która doskonale wchłania toksyczne substancje. Pięknie kwitnie.
2. Dracena – występująca w wielu odmianach, także łatwa w uprawie, a przez swój wygląd idealnie pasuje do nowoczesnych mieszkań. Dzięki niej pozbywamy się z powietrza formaldehydu, ksylenu, toulenu, benzenu itd.
3. Epipremnum złociste/ złote (Epipremnum aureum) – to jedna z najpopularniejszych roślin pokojowych, która fantastycznie oczyszcza powietrze z toksycznych substancji.
4. Bluszcz pospolity (Hedera helix), będzie szczególnie przydatny w tych mieszkaniach, w których jest mało słońca. Eliminuje benzen, tlenek węgla i inne szkodliwe substancje. Uwaga! Roślina jest trująca!
5. Areka żółtawa (Chrysalidocarpus lutescens) pochodząca z Madagaskaru nie tylko usuwa toksyczne substancje, ale także – doskonale nawilża powietrze. Rośnie nawet do 2 metrów.
6. Figowiec sprężysty (Ficus elastica), usuwa z powietrza tlenek węgla, formaldehyd, trichloroetylen i inne szkodliwe składniki. Bardzo szybko rośnie.

www.wellness.fit.pl