Postanowienia noworoczne, czyli zarządzanie marzeniami dla dzieci i dorosłych

Koniec roku i początek nowego to dla większości z nas okres podsumowań i snucia planów na nadchodzący okres. Czas całkowicie czysty i dziewiczy, podczas którego wiele dobrego zdarzyć się może... A co się wydarzy - zależy tak naprawdę tylko od nas, naszej determinacji oraz pozytywnego myślenia
2020-01-02 00:00
Udostępnij
Postanowienia noworoczne, czyli zarządzanie marzeniami dla dzieci i dorosłych

Czym jest zarządzanie marzeniami

Wszyscy mamy marzenia. Te małe i te wielkie. Te najbardziej skrywane i te, które obwieszczamy całemu światu. Są przeróżne, dotyczą każdej dziedziny życia, wszystkie są ważne. Niektóre nierealne na zawsze pozostaną w myślach, reszta zamieni się w cele, do których realizacji powinniśmy skutecznie dążyć. Zarządzanie marzeniami to nic innego jak określenie celów i marzeń oraz zaplanowanie działań, które mają doprowadzić do ich realizacji. Istotnym jest by towarzyszyła nam przy tym systematyczność, skupienie na tym do czego dążymy a także umiejętność działania do końca. Stworzenie „mapy marzeń” będzie pierwszym krokiem, który pomoże naszym dzieciom, teraz i w przyszłości, skutecznie urzeczywistniać cele. Nam z kolei przypomni, że jeżeli czegoś naprawdę pragniemy, jesteśmy konsekwentni i cierpliwi - to mamy ogromną szansę, że zrealizuje się to w świecie realnym. Poniżej kilka wytycznych, które sprawią, że marzenia prosto z map wejdą w nasze życie.

Na początku jest pragnienie

Na początku musisz czegoś pragnąć. Pragnienie wszystko budzi i zapala do działania. Porównałbym je do zakochania się. Jeżeli będziesz podekscytowany tym co robisz lub tym co zamierzasz osiągnąć, automatycznie chęć działania będzie większa.

„Chcę być kimś!”, autor Michał Zawadka

Planujmy to dobre

Tak to jest właśnie z tym końcem roku, że budzi w nas pragnienia i marzenia. Marzmy więc odważnie i wyznaczajmy sobie cele. Stwórzmy wraz ze swoimi dziećmi osobiste „mapy marzeń” na dystansie jednorocznym (miesięcznym lub tygodniowym w wersji dla młodszych dzieci). Mogą dotyczyć one każdej dziedziny naszego życia - poczynając od zdrowia i sprawności fizycznej, poprzez karierę, pracę, relacje (rodzina, przyjaciele, najbliżsi), naukę, rozwój osobisty, czas wolny i rozrywkę, pasje, czy też np. podróże. Na pewno każdy z nas może dopisać do tej listy jeszcze kilka własnych, unikatowych pozycji. Stwórzmy swoją indywidualną, dostosowaną do własnych potrzeb mapę. To świetny i mądry trening woli, cierpliwości i wiary… w spełnienie pragnień. Myślmy pozytywnie - to ważny i nieodzowny element wyznaczania celów i motor napędowy ich realizacji.

Warunki skutecznej realizacji celów

Aby łatwiej nam było urzeczywistniać wyznaczone cele, powinny one spełniać pewne kryteria…
Twój wybrany cel musi być dla Ciebie osiągalny, inaczej skarzesz się na przegraną, zanim zaczniesz budować tę najważniejszą umiejętność. Nie możesz dziś postanowić, że za rok będziesz mistrzem na przykład w bieganiu, jeżeli nigdy dotąd nie biegałeś, a w dodatku Twoje ciało ma kondycję pączka w lukrze.

Twój cel musi być skonkretyzowany i jednoznaczny. Nie możesz idąc do celu, zastanawiać czy dobrze go zrozumiałeś i czy na pewno to jest, to co planowałeś. Inaczej zostawisz sobie zbyt dużo przestrzeni na wymówki.
Musi on być określony w czasie i mierzalny. Określenie daty wykonania będzie jak szkło powiększające. W dowolnym momencie będziesz mógł się przyjrzeć, w którym miejscu zdobywania celu jesteś, ile Ci jeszcze zostało, no i co jest najważniejsze, poznasz kiedy go osiągnąłeś.

„Chcę być kimś!”, autor Michał Zawadka

Bądźmy konsekwentni i zdeterminowani, skoncentrowani i cierpliwi. I pamiętajmy - jeżeli coś nie wydarzy się w tym roku... może wydarzyć się w przyszłym. Chociaż zakładamy sukces spełnienia w okresie najbliższych 365 dni. Projektujmy również cele dalekosiężne i nie poddawajmy się w ich realizacji.

Ad finem

Podsumowując i motywując:

Po pierwsze: miej zdefiniowany, jasno określony cel (ideał, zadanie). Po drugie: zdobądź potrzebne zasoby, by do niego dojść: wiedzę, pieniądze, materiały, metody. Po trzecie: skieruj wszystkie te zasoby na osiągnięcie celu. I jeszcze jedno: NIGDY SIĘ NIE PODDAWAJ!
A gdy coś pójdzie nie tak, zapamiętaj słowa Henry’ego Forda: „Porażka to tylko możliwość, żeby zacząć od początku, mądrzej"
„Chcę być kimś!”, autor Michał Zawadka

Materiał powstał w oparciu o książki Michała Zawadki „Zarządzanie marzeniami” i „Chcę być kimś! Czyli jak osiągać cele w czasach, gdy wszyscy mają wywalone”