Psycholog dla młodzieży online - jak przygotować się do pierwszej wizyty?

Proces kształtowania się dziecięcej psychiki i zmian zachodzących w ciele młodego człowieka nie zawsze są rozumiane przez dorosłych. Tym bardziej nie powinno dziwić, że jest to wyzwanie dla nastolatka. Nie ułatwia tego również tempo zmian, presja ze strony rówieśników i krytyka ze strony rodziców lub opiekunów. Jeśli dostrzegasz, że z Twoim dojrzewającym dzieckiem dzieje się coś niedobrego, a Ty nie potrafisz mu pomóc – skorzystaj z wiedzy i doświadczenia, jakie ma psycholog dla młodzieży.
2023-05-18 00:00
Udostępnij
Psycholog dla młodzieży online - jak przygotować się do pierwszej wizyty?

Czy młodzież naprawdę potrzebuje psychologa?

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Fundację Unaweza, 32,5% nastolatków nie akceptuje siebie i swojego wyglądu, 52,4% nie czuje motywacji do podejmowania aktywności, a aż 28% nie chce żyć. W świetle tych danych przestaje dziwić, że co trzeci uczeń ma objawy depresji, a co dziesiąty ma za sobą próbę samobójczą.

Dane są zatrważające. Nie da się jednak wskazać jednoznacznie przyczyny tego stanu rzeczy. Wiele czynników ma bowiem wpływ na kondycję psychiki młodego człowieka. Znaczenie mają m.in. metody wychowawcze rodziców, charakter dziecka, ale też zachowania rówieśników.

Każdemu nastolatkowi można pomóc. Nie próbuj jednak robić tego samodzielnie, jeśli problem jest już zaawansowany. Gdy dziecko się izoluje, jest zdemotywowane, zastraszone – sięgnij po wsparcie psychologa dla młodzieży (https://www.twojpsycholog.online/nasze-specjalizacje/psycholog-dla-mlodziezy-online). To najlepsze, co możesz zrobić dla swojego dziecka.

Kiedy psycholog dla młodzieży online może pomóc Twojemu dziecku?

Psycholog dla młodzieży może pomóc Twojemu dziecku nie tylko wówczas, gdy zaburzenia są bardzo wyraźne. Nawet gdy zauważysz nietypowe zachowanie, inny niż dotąd sposób wyrażania emocji, możesz umówić wizytę u specjalisty. Tak wczesna interwencja rodzi nadzieję, że problem zostanie rozwiązany na długo, nim zdąży się rozwinąć w poważne zaburzenie.

Szczególnie stresującymi, a niekiedy wręcz traumatyzującymi, wydarzeniami w życiu młodego człowieka są rozwód rodziców, zmiana miejsca zamieszkania, śmierć bliskiej osoby, a nawet rozpoczęcie nauki w nowej szkole.

Dziecko nie musi rozumieć, co się z nim dzieje. Ty możesz jednak zaobserwować nietypowe zachowania, które warto skonsultować z psychologiem:

  • wycofanie, izolacja;
  • unikanie nawiązywania nowych znajomości i podtrzymywania dotychczasowych;
  • wagarowanie;
  • pogorszenie wyników w nauce;
  • agresja i bunt;
  • zaburzenia żywienia (nadmierne objadanie bądź głodzenie);
  • niskie poczucie własnej wartości;
  • lęki;
  • sięganie po środki uzależniające.

Jak przygotować się do pierwszej wizyty z psychologiem młodzieżowym online?

Wizyta u psychologa może być dla nastolatka powodem do stresu. Biorąc pod uwagę wynikającą z badań EZOP II niechęć społeczeństwa do instytucji oferujących wsparcie psychologiczne i osób zmagających się z zaburzeniami natury umysłowej – dziecko może obawiać się, że w szkole zostanie mu przytknięta łatka „czubka”.

Obawy te może zredukować terapia prowadzona przez internet. Wystarczy dostęp do smartfona lub komputera z kamerą i głośnikami oraz zainstalowany program Skype lub Vsee. W wyjątkowych sytuacjach, gdy dziecko bardzo boi się rozmowy z użyciem kamer, sesja może być prowadzona wyłącznie w formie audio lub czatu.

Zanim rozpocznie się spotkanie, wytłumacz dziecku, że może czuć się na nich komfortowo. Zaoferuj, że zostawisz je sam na sam z terapeutą, by mogło otwarcie rozmawiać o swoich problemach. Samodzielnie również zanotuj wszystkie swoje wątpliwości, obawy i wnioski z obserwacji dziecka. Dzięki temu nie pominiesz żadnego szczegółu w rozmowie ze specjalistą.

Czego możesz się spodziewać po pierwszej wizycie z psychologiem młodzieżowym?

Pierwsza sesja nie będzie typową rozmową o problemach. Dziecko mogłoby nie chcieć się od razu otworzyć przed obcą osobą. Dlatego terapeuta będzie zadawał pytania dotyczące sytuacji w domu czy w szkole. Wszystko po to, aby rozpoznać problem, postawić diagnozę, aż wreszcie udzielić nastolatkowi najlepszej możliwej pomocy.

Im wcześniej zainterweniujesz, tym szybciej pomożesz dziecku zrzucić balast, który może rzutować na całe jego dorosłe życie.


Bibliografia

  1. M. Dębski, J.Flis,. MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym. Raport z badania dotyczącego zdrowia psychicznego, poczucia własnej wartości i sprawczości wśród młodych ludzi w Polsce, Fundacja UNAWEZA, Warszawa 2023.