Jakie są różnice pomiędzy psychologiem, psychoterapeutą, a psychiatrą?

Wiele osób nadal jeszcze nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, jakie są różnice pomiędzy psychologiem, psychiatrą i psychoterapeutą. Doprowadza to do sytuacji, w której osoby wykonujące te zawody wrzucane są niejako do jednego worka. A to zupełnie niewłaściwe podejście – każda z tych osób ma inne kwalifikacje i możliwości udzielania pomocy. Oczywiście, zarówno psycholog, psychiatra, jak i psychoterapeuta mają ten sam cel – kompleksowo zająć się psychiką człowieka i pomóc mu poradzić sobie z problemami. Jednak każdy ma inne możliwości. Jakie są różnice między psychologiem, psychiatrą i psychoterapeutą? Przeczytaj!
2021-08-30 00:00
Udostępnij
Jakie są różnice pomiędzy psychologiem, psychoterapeutą, a psychiatrą?

 

Kim jest psycholog?

Psycholog to osoba, która ukończyła jednolite studia magisterskie na kierunku psychologii. Ten kierunek nigdy nie przeszedł na system boloński i nie jest nauczany w systemie: trzyletnie studia licencjackie i dwuletnie studia magisterskie. Tylko i wyłącznie pięcioletnie studia magisterskie dają ludziom uprawnienia do posługiwania się tytułem psychologa.

W Polsce możesz się jednak spotkać z wieloma ofertami ze strony najróżniejszych prywatnych uczelni – kuszą one możliwością zdobycia zawodu psychologa w ciągu trzech lub dwóch lat, a nawet w ciągu roku. Niektóre szkoły wręcz posuwają się do tego, by twierdzić, że wcale nie jest do tego potrzebna matura – wszelkiego rodzaju kursy na pewno dadzą jakiś zakres wiedzy, jeśli są tylko dobrze prowadzone, ale na pewno nie sprawią, że człowiek będzie mógł pracować w charakterze psychologa.

Psycholog podczas lat swojej nauki będzie musiał wybrać też swoją specjalizację. Psychologia to bowiem bardzo rozległa dziedzina wiedzy i nie sposób jest zgłębić wszystkich jej tajników. Każdy dobry psycholog powinien się więc wyspecjalizować. A wybór ma tutaj naprawdę spory – psychologia dziecięca, psychologia biznesu, psychologia niepełnosprawności i rehabilitacji, psychologia kliniczna, psychologia pracy, psychologia oświaty i edukacji – psychologia jest nauką, która ma wpływ na wszystkie dziedziny życia, dlatego tych specjalizacji jest naprawdę dużo.

Psycholog ma wiedzę i umiejętności, które sprawiają, że są oni w stanie kompleksowo pomagać ludziom, zajmować się diagnostyką, profilaktyką czy badaniami naukowymi. Mają też dość wiedzy, by umieć ocenić, że w danym przypadku bardziej przyda się pomoc psychoterapeuty lub lekarza psychiatry.

Pamiętaj, psycholog nie jest lekarzem – to osoba po pięcioletnich studiach humanistycznych, a nie po studiach medycznych, co ma duże znaczenie.

Kim jest psychiatra?

Psychiatra jest lekarzem. Ukończył studia medyczne i z powodzeniem zrobił specjalizację z psychiatrii. Jest w stanie diagnozować choroby psychiczne i decydować o sposobie ich leczenia. Ma możliwość zadecydowania o formie farmakoterapii, dopasowuje leki i kontroluje czy dobrze działają na chorobę.

Może wypisać też skierowanie do szpitala psychiatrycznego, wystawić różnego rodzaju zwolnienia, skierowania na odwyk i inną dokumentację medyczną. Tylko ktoś, kto ma tytuł lekarza medycyny ma do tego uprawnienia.

Lekarz psychiatra może też zasugerować, poza leczeniem farmakologicznym, skorzystanie z usług psychologa lub psychoterapeuty. Rolą lekarza jest w końcu pomóc w jak najlepszy, najbardziej kompleksowy sposób. Czasami może to osiągnąć tylko z pomocą innych ludzi – właśnie przy wsparciu psychologa lub psychoterapeuty. Sam lekarz psychiatra, jeśli tylko w toku nauki uzyska odpowiednie kwalifikacje, też może być psychoterapeutą. Pamiętaj jednak – nie uzyskuje ich automatycznie, wraz ze skończeniem studiów medycznych na specjalizacji psychiatria. Musi kształcić się w tym kierunku dodatkowo.

Kim jest psychoterapeuta?

Nie jest łatwo zostać psychoterapeutą – w tym celu trzeba uzyskać najpierw wyksztalcenie wyższe na kierunku humanistycznym lub medycznym. Dopiero później można przystąpić do kształcenia w kierunku psychoterapii.

Psychoterapeuta musi ukończyć specjalne, długie szkolenie – zarówno teoretyczne, jak i praktyczne. W tym czasie nazywany bywa po prostu psychoterapeutą w trakcie certyfikacji lub psychoterapeutą w trakcie szkolenia.

Cały proces szkolenia psychoterapeuty może trwać nawet piętnaście lat – licząc wraz z koniecznością odbycia studiów magisterskich, a także razem z koniecznością odbycia stażu, działania pod nadzorem superwizji, a także własne doświadczenia wynikające z psychoterapii.

Psychoterapeuta zajmuje się psychoterapią. Istnieje wiele ich form, stosowane są różne techniki – psychoterapeuta, podobnie jak psycholog, też specjalizuje się w jakiejś dziedzinie – na przykład w terapii uzależnień, terapii par i małżeństw, a także psychoterapii dziecięcej i wielu innych.

Psychoterapia jest w stanie kompleksowo pomóc w rozwiązywaniu wielu problemów ludzi. Pomaga walczyć z zaburzeniami lękowymi, stanami depresyjnymi, depresją, autoagresją, obniżeniem nastroju, problemami z nawiązywaniem kontaktów z innymi ludźmi, zaburzeniami odżywiania, uzależnieniami różnego rodzaju, a także ze zjawiskiem współuzależnienia czy DDA.

Do psychoterapeuty warto udać się też wtedy, gdy zależy Ci na zmianie w Twoim życiu, chcesz w pełni rozwinąć skrzydła, poznać swój potencjał i uporać się z dręczącymi Cię problemami. Warto do psychoterapeuty zgłosić się też wtedy, gdy w Twoim życiu doszło – lub niedługo dojdzie – do zmian, na które możesz niekoniecznie być gotowym.

Psychoterapeuta może – choć wcale nie musi! – być też psychologiem lub lekarzem psychiatrą. Może też zaproponować wizytę u lekarza, jeśli widzi, że za niepokojące objawy pacjenta może odpowiadać jakaś choroba.

Psychoterapeuta nigdy nie odrzuca leczenia farmakologicznego i często sugeruje pacjentom, że powinni udać się do lekarza, by się gruntownie przebadać. Jednak w wielu sytuacjach to właśnie terapia jest stosowana jako główny sposób uporania sobie z problemami, przy farmakoterapii jako formie terapii wspomagającej.

Dzieje się tak dlatego, że lekarstwa często potrafią uspokoić i wyciszyć objawy, problem jednak nadal pozostaje – tylko jest uśpiony. Psychoterapia natomiast pozwala dojść do sedna problemu, nawet jeśli jest początkowo przez pacjenta nieuświadomiony. Po odkryciu go i zrozumieniu można go przepracować tak, by problem miał szansę zniknąć raz na zawsze.

Pamiętaj jednak, że psychoterapia nie jest magicznym sposobem na pozbycie się wszystkich Twoich problemów. To Ty musisz podjąć ten wysiłek i starać się rozwiązać swoje problemy – psychoterapeuta może Cię tylko wspierać na tej drodze. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat psychoterapii, zajrzyj tutaj: psychoterapiacotam.pl . Jeśli czujesz, że potrzebujesz pomocy – nie wahaj się jej poszukać. Jeśli masz wątpliwości zadzwoń i umów się na wizytę, by dowiedzieć się wszystkiego, czego potrzebujesz.