Spacery wydłużają życie starszym osobom

 Wygląda na to, że dobrze jest kilka razy w tygodniu wyciągać własną babcię czy dziadka na spacer – okazuje się, że piętnastominutowy spacer cztery razy w tygodniu może zmniejszyć ryzyko przedwczesnej śmierci aż o 40%!
fit.pl
2013-02-14 00:00
Udostępnij
Spacery wydłużają życie starszym osobom
W listopadzie pisaliśmy o tym, jak to maszerowanie przez minimum 2,5 godziny w tygodniu przedłużają życie nawet o 7 lat (Maszeruj – wydłużysz sobie życie). Teraz włoscy naukowcy przekonują nas, że świeże powietrze jest zbawienne dla wydłużenia życia osób w podfeszłym wieku.

Przez dziesięć lat eksperci monitorowali ponad dwustu mieszkańców domów starości. Średni wiek uczestników badania wynosił 80 lat, a każdy aspekt ich życia (styl życia, zdrowie, nawyki, stan psychiczny, dieta, waga, palenie papierosów, picie kawy) był odnotowywany. Żadna z monitorowanych osób nie była chora na nowotwór, natomiast około 80% osób było aktywnych fizycznie. W trakcie badań dwie z trzech osób zmarły, jednak jak twierdzą naukowcy – najdłużej żyli ci najbardziej aktywni, którzy spacerowali minimum cztery razy w tygodniu.

Jak się okazuje zwiedzanie okolicy może być zbawienne dla starszych osób – nie tylko poprawia ich odporność, mięśnie, kości, pomaga zapobiec otyłości, ale także ma korzystny wpływ na zdrowie psychiczne (mniejsze ryzyko depresji). Także prędkość z jaką spacerujemy ma znaczenie – badacze z Uniwersytetu w Pirrsburgh'u analizowali 36 tysięcy osób po 65 roku życia. Ci którzy chodzili wolniej (ok. 2,1 km na godzinę) mieli większe ryzyko śmierci, niż ci, którzy chodzili szybciej (ok. 3,62 km/h) i to nie zależnie od płci i wieku badanych.

 

Źródło: dailymail.co.uk

Beata Mąkolska

www.wellness.fit.pl