Tygodniowa aktywność fizyczna. Jak wpleść ją w codzienne obowiązki?

To, że trzeba się ruszać wie każdy. Współczesny tryb życia nie stwarza nam zbyt wielu okazji do aktywności fizycznej. Ciało ma jednak w nosie to, w jaki sposób pracujemy i czy możemy wygospodarować godzinę na trening, czy nie. Oczywiście im więcej ruchu i okazji do tego, aby się dotlenić tym lepiej. Jednak nie trzeba od razu uciekać się do różnych wyszukanych form. Wykonywanie jakiejkolwiek aktywności fizycznej jest zdecydowanie lepsze niż jej brak. Dlatego nawet umiarkowany ruch potrafi zupełnie odmienić nasze ciało i poprawić jego wydolność.
2022-08-26 00:00
Udostępnij
Tygodniowa aktywność fizyczna. Jak wpleść ją w codzienne obowiązki?

Co wybrać, gdy nie lubimy intensywnej aktywności fizycznej? 

Nie każdy lubi bądź może uprawiać jakiś konkretny sport. Mimo że jest to zbawienne dla ciała, to z różnych względów możemy nie mieć takiej możliwości. Na szczęście aktywność fizyczna to nie tylko bieganie, czy intensywny trening siłowy. Także zwykły spacer, dość szybkim tempem jest czymś, co warto wpleść w codzienną rutynę. 

Narzekanie na to, że nigdy nie ma się czasu jest dosyć popularnym argumentem mającym umotywować brak ruchu. Dlatego polecane jest, aby aktywność fizyczną wpleść w codzienne czynności. Wtedy dużo łatwiej jest uczynić z tego rutynę. Zaleceni WHO dotyczące aktywności fizycznej mówią o tym, że wystarczy 30 minut dziennie, aby poprawić wydolność i zadbać o ciało. Może zatem rower? Dojeżdżanie w ten sposób do pracy, a nawet wybranie się na zakupy to doskonały pomysł, aby choć trochę się poruszać. 

Jak ubrać się na rower lub wykonując inną aktywność fizyczną?

Teoretycznie, ćwiczyć i ruszać się można we wszystkim. Na początku rzeczywiście spodnie dresowe i zwykła koszulka to może być dobra opcja. Nawet jeśli bezrękawniki damskie sportowe mają alternatywy w codziennych strojach, to nigdy nie będą tak funkcjonalne, jak profesjonalna odzież.

W miarę tego, jak zwiększa przechodzi się od umiarkowanej intensywności i okazjonalnego ruchu, do regularnych ćwiczeń może okazać się, że potrzebny będzie większy komfort. Koszulki rowerowe męskie są elastyczne i wchłaniają pot. Jeździ się w nich dużo lepiej niż w bawełnianym T-shircie. Z kolei rękawice rowerowe pozwalają na pewne trzymanie kierownicy i chronią delikatną skórę dłoni przed otarciami. Dzięki nim aktywność fizyczna ma nie tylko zbawienny wpływ na zdrowie, ale też staje się prawdziwą przyjemnością. 

Ruch po zdrowie 

Nie trzeba dużej intensywności ćwiczeń, aby czuć się lepiej. Można przeznaczyć na to kilkanaście minut, kilka dni w tygodniu. Wśród tego, co można robić każdy znajdzie coś dla siebie. Dla osób starszych aktywność fizyczna to nie tylko lepsze samopoczucie, ale również zmniejszenie ryzyka chorób układu krążenia. Warto się ruszać w każdym wieku.