Witamina D ma związek z chorobami serca

Cóż byśmy zrobili bez kolejnych odkryć amerykańskich naukowców? Otóż według najnowszych danych, podniesienie ilości witaminy D we krwi, przynajmniej u tych osób, które cierpiały na jej niedobór, zmniejsza ryzyko chorób serca o 30%
fit.pl
2010-08-02 00:00
Udostępnij
Witamina D ma związek z chorobami serca
 

opalanie wellnessW poprzednich latach, badania skupione na połączeniu chorób serca i poziomu witamyni D we krwi pokazywały, że ¾ Amerykanów ma za niskie stężenie tej witaminy we krwi (norma to 30 nanogramów na mililitr). Dr. J. Brent Muhlestein, kierujący nowymi badaniami w Intermountain Medical Center Heart Institute w Salt Lake City, twierdzi, że mimo przeprowadzonych badań, nadal jest niejasne czy ludzie z niskim poziomem witaminy D cierpią na choroby serca właśnie z tego powodu, czy z innych przyczyn, jak np. brak ćwiczeń fizycznych.

Grupa Muhlenstein'a przeanalizowała dane od ponad 9000 ludzi, u których został stwierdzony niedobór witaminy D i od których pobrano próbkę krwi w późniejszym czasie. Mniej więcej połowa badanych unormowała poziom witaminy D do następnego pobierania krwi, a przez to wykazywała dużo mniejsze ryzyko zachorowań na choroby serca w porównaniu do osób, które nadal cierpiały na niedobór tej witaminy. Te obserwacje pozwoliły Muhlensteinowi wysnuć wniosek, że niski poziom witaminy D może być przyczyną chorób sercowo – naczyniowych, natomiast uzupełnienie niedoboru – może zredukować ryzyko tego typu chorób.

Nie wiemy jednak, czy osoby, które wyrównały poziom witaminy D, robiły jeszcze coś innego dla zdrowia (np. obniżyły poziom cholesterolu), a takie działa mogłyby przecież także wpłynąć na obniżenie ryzyka chorób serca. Nie musimy także dodawać, armia innych naukowców pracuje także nad wykazaniem powiązania witaminy E, C czy kwasu foliowego a ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych. Możemy zatem zgodzić się z dr. Douglasem Weaver'em, byłym prezesem American College of Cardiology, który uważa, że niski poziom witaminy D we krwi może być po prostu jednym z czynników u ludzi o gorszym zdrowiu i choć badania Muhlensteina pokazują związek pomiędzy chorobami serca a niedoborem witaminy D, to jednak potrzeba jeszcze przeprowadzić więcej badań.

 

Beata Mąkolska
www.fit.pl