Wybierasz się na weekend do Centrum Spa aby zregenerować siły po długiej zimie. Chcesz skorzystać z dobroczynnego wpływu wodnych kuracji ale nie wiesz co będzie dla ciebie najlepsze. Nasz miniprzewodnik po zabiegach wodnych zawiera szczegółowe informacje dotyczące przebiegu i działania każdego z nich.
fit.pl
2006-05-02 00:00
Udostępnij
Wodne kuracje
Wybierasz się na weekend do Centrum Spa aby zregenerować siły po długiej zimie. Chcesz skorzystać z dobroczynnego wpływu wodnych kuracji ale nie wiesz co będzie dla ciebie najlepsze. Nasz miniprzewodnik po zabiegach wodnych zawiera szczegółowe informacje dotyczące przebiegu i działania każdego z nich. Zanim jednak wybierzesz konkretną kurację, skonsultuj się z lekarzem

Już w Starożytności ludzie doceniali właściwości lecznicze tkwiące w buzujących sadzawkach i źródłach z ciepłą wodą. Kuracje wodne zapewniają ciału doskonałą kondycję. Poza tym łagodzą ból spowodowany przez naderwanie ścięgien, zwichnięcia, nadmierne forsowanie mięśni, przyspieszają regenerację po nadmiernych treningach. Hydrokuracje przywrócą ci też energię, gdy jesteś zmęczona intensywną pracą. Po serii leczniczych zabiegów wodnych w ośrodku SPA lub sanatorium wrócisz do domu jak nowo narodzona.

Masujące strumienie
 • Hydromasaż - odbywa się w basenie  lub w specjalnej wannie z otworami, przy ścianie, z której dwoma dyszami na różnej wysokości wydostaje się woda pod ciśnieniem. Hydromasaż m.in. poprawia przemianę materii, łagodzi bóle kręgosłupa, zapobiega miażdżycy, wspomaga leczenie otyłości, odpręża oraz ujędrnia skórę.
 • Masaż podwodny - zabieg przeprowadzany w specjalnej wannie. Strumień wody wydobywa się z węża trzymanego pod wodą przez doświadczonego rehabilitanta. Istnieją też automaty do masażu podwodnego. Wskazania podobne jak przy hydromasażu. Zabieg jest też skuteczny w walce z nerwobólami i problemami kostno-stawowymi oraz mięśniowymi.
 • Natrysk biczowy - na wybrane części ciała kierowany jest strumień wody wydobywającej się pod odpowiednim ciśnieniem z gumowego węża lub tzw. katedry natryskowej, dającej efekt silnego deszczu. Wodnym strumieniem może być biczowane całe ciało lub jego części, np. kolana. Bicze całkowite korzystnie wpływają na pracę układu nerwowego, pobudzają krążenie i przemianę materii. Natomiast kierowanie silnego strumienia wody na poszczególne partie ciała stosuje się przy chorobach stawów, mięśni, rwie kulszowej. Odmianą natrysku biczowego są bicze szkockie, czyli masowanie ciała naprzemiennie zimną i gorącą wodą. Pobudza ono krążenie krwi i przemianę materii.
 • Masaż wirowy - zabieg wykonuje się w specjalnych zbiornikach, wyposażonych w urządzenie wprawiające ciepłą wodę w ruch wirowy. Zanurza się w nich ręce, nogi lub całe ciało. Wirowanie wody jest formą delikatnego masażu połączonego z oddziaływaniem ciepła, zmniejszającego napięcie mięśni. Zabieg likwiduje obrzęki różnego pochodzenia, łagodzi bóle mięśniowe i stawowe. Jest wskazany przy wielu schorzeniach reumatycznych, zakrzepach żylnych.

Ciało w wannie
 • Kąpiel czterokomorowa - to zabieg w specjalnych ceramicznych wanienkach, wypełnionych wodą o temperaturze 35-40°C; zanurzone w niej ręce i nogi zostają poddane działaniu prądu stałego. Daje to uczucie mrowienia w kończynach. Najczęściej stosuje się kąpiel wodną o zstępującym kierunku przepływu prądu. Wówczas leczy miażdżycę naczyń obwodowych kończyn czy zwyrodnienia stawów, obniża zbyt wysokie ciśnienie tętnicze krwi. Kąpiel o wstępującym kierunku przepływu prądu jest natomiast zalecana przy niedociśnieniu oraz nerwobólach. 
 • Kąpiel perełkowa - przede wszystkim działa kojąco na psychikę, relaksuje. Przez otwory w wannie wtłaczane jest powietrze, które tworzy mnóstwo bąbelków, delikatnie masujących ciało. Kąpiel najczęściej odbywa się w wodzie mineralnej, co zwiększa leczniczą wartość zabiegu. Czasem do wody wlewa się odpowiednio dobrane olejki eteryczne, wsypuje sól lub dodaje jeszcze inne składniki (np. ozon), by wzmocnić efekt kąpieli.

Kąpiel z dodatkami

W ośrodkach uzdrowiskowych można także zanurzyć się w "nieruchomej" wodzie, ale wzbogaconej w rozmaite substancje. Przenikając przez skórę, działają one leczniczo na organizm, samo zaś wylegiwanie się w wannie odpręża oraz poprawia nastrój.
 • Kąpiel radonowo-siarczkowa - reguluje poziom hormonów, łagodzi dolegliwości związane z menopauzą, obniża ciśnienie krwi. Działa przeciwbólowo, uspokajająco i odczulająco. Poprawia stan skóry.
 • Kąpiel jodkowo-bromkowa - pomocna w niektórych chorobach układu krążenia, wzmacnia odporność.
 • Kąpiel siarczkowa - ma zbawienny wpływ na tkankę łączną, dlatego wspomaga leczenie reumatyzmu i zwyrodnień stawów. Zapobiega chorobom naczyń krwionośnych.
 • Kąpiel fluorkowa - wspomaga leczenie osteoporozy.
 • Kąpiel kwasowęglowa - rozszerza naczynia krwionośne, czego efektem jest obniżenie ciśnienia tętniczego krwi. Zalecana w niewydolności krążenia, po przebytym zapaleniu mięśnia sercowego, a także przy otyłości.
 •  Kąpiel borowinowa - wskazana przy przewlekłych chorobach przewodu pokarmowego, układu oddechowego, dróg żółciowych i wątroby. Stosuje się ją również przy schorzeniach narządów rodnych, leczeniu niepłodności. Pomaga zwalczać nerwobóle i dolegliwości związane ze zwyrodnieniami stawów oraz urazami mięśni. Kąpiel taka również odmładza, ponieważ ujędrnia i wygładza skórę.

www.fit.pl