Wraz z nadejściem wiosny, Emma - The Sleep Company, zwraca uwagę na często pomijany w aktywności fizycznej czynnik sukcesu: odpowiedni sen.
Aleksandra Załęska
2024-05-14 13:57
Udostępnij
Wyśpij swoją drogę do sprawności

Badanie przeprowadzone przez Gym Insight wykazało, że to właśnie teraz, a nie w styczniu, najchętniej zapisujemy się na zajęcia w siłowniach i fitness klubach. Wynika to między innymi z poprawy pogody i nadziei na zbliżające się wakacje. Eksperci zauważają związek między dobrym snem a wydajnością w trakcie ćwiczeń.

Nieistotne, czy ktoś jest doświadczonym sportowcem czy dopiero rozpoczyna swoją przygodę z fitnessem - sen ma równie ważne znaczenie i pomaga osiągać najlepsze wyniki. Theresa Schnorbach, psycholog i badacz snu w Emma Sleep, podkreśla, że nie można bagatelizować związku między snem a aktywnością fizyczną. Regularne ćwiczenia mogą znacząco poprawić jakość snu, a odpowiednia ilość snu jest kluczowa dla osiągania dobrych wyników sportowych, regeneracji organizmu i ochrony przed kontuzjami.

Sen jest szczególnie istotny dla zawodowych sportowców. Badania nad wydłużeniem czasu snu u sportowców akademickich wykazały, że zwiększenie czasu snu do 9 lub 10 godzin przyniosło poprawę różnych wskaźników wydajności specyficznych dla danego sportu. Na przykład, koszykarze poprawili celność rzutów o 9%, a pływacy skrócili czas sprintu i nawrotów.

Ekspert ds. snu w firmie Emma Sleep wyjaśnia, że sen wpływa na regenerację mięśni, wydajność i czas reakcji oraz równowagę hormonalną. Zdrowy sen jest kluczowy dla zapobiegania urazom, ponieważ wspomaga regenerację organizmu i zmniejsza ryzyko kontuzji związanych z treningiem. Na przykład, badania wykazały, że sportowcy śpiący mniej niż osiem godzin na dobę są 1,7 razy bardziej narażeni na kontuzje w porównaniu do tych, którzy śpią więcej.