Na zimowe szaleństwa na stoku czekamy przez cały rok. Kto choć raz poczuł wolność i radość jaką daje szusowanie po ośnieżonym stoku, promienie słoneczne muskające twarz i piękne górskie krajobrazy wokoło, ten niecierpliwie czeka na kolejny zimowy urlop, aby wyszaleć się na nartach czy snowboardzie
fit.pl
2013-12-16 00:00
Udostępnij
Zimowe szaleństwo bez zakłóceń
Jednak wspaniałe wrażenia i doskonałą zabawę możemy zyskać wyłącznie po kompleksowym przygotowaniu się do sezonu narciarskiego.

Zima to czas wspaniałej zabawy, zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci. Wielu z nas zapomina jednak, że ważna jest nie tylko sprawność fizyczna, ale również odpowiedni strój, które w połączeniu ochronią nas przed kontuzjami i negatywnym wpływem warunków atmosferycznych.

Po pierwsze kondycja

Poprawa sprawności fizycznej powinna być naszym priorytetem w ferworze przygotowań do zimowego wyjazdu. Przed sezonem narciarskim powinniśmy zadbać o wzmocnienie i rozruszanie naszego układu mięśniowego – radzi międzynarodowy autorytet z kliniki leczenia kręgosłupa Vertebralia dr Alexander Kraft - Trening kondycyjny ma na celu uelastycznienie stawów skokowych, kolanowych i biodrowych oraz przygotowanie ich do nietypowej pracy na nartach.

W tym celu odpowiednio wcześnie zwiększmy naszą aktywność fizyczną, nawet na około sześciu tygodni przed planowanym urlopem. Na początku w celu ponownego przyzwyczajenia organizmu do ruchu wystarczy wybrać się kilka razy w tygodniu na orzeźwiający spacer i zrezygnować z krótkich podróży autem na rzecz pieszych przechadzek.

Kolejnym etapem poprawy kondycji powinna być wzmożona aktywność fizyczna w postaci joggingu lub jazdy na rowerze. Jeśli nie przeszkadza nam zimno i plucha ćwiczenia wykonujmy na świeżym powietrzu, jeśli nie mamy na to ochoty, świetnym rozwiązaniem będą ćwiczenia na bieżni bądź rowerku stacjonarnym.

Najbardziej wytrwałym polecamy również zajęcia w klubie fitness. Panie z pewnością świetnie będą czuły się na różnych odmianach aerobiku, panowie zaś doskonale sprawdzą się w ćwiczeniach siłowych pod okiem instruktora. Pamiętajmy, że każda aktywność ruchowa niesie korzyści dla naszej sprawności, wyglądu i samopoczucia, jeśli tylko odpowiednio się do niej przykładamy i stosujemy do profesjonalnych wskazówek.

Po drugie strój

Wytrenowani i pełni sił witalnych nie zapomnijmy o odpowiednim stroju, bez którego bardzo łatwo o przegrzanie lub wyziębienie organizmu - przestrzega dr Kraft . Na szczęście na rynku jest ogromny wybór odzieży na narty i snowboard, które są zaopatrzone we wszelkie detale chroniące przed zimową aurą i mają ciekawe wzory oraz fasony, spośród których każdy na pewno znajdzie coś dla siebie.

Wybierając odpowiedni strój zwróćmy uwagę na to, aby nasze ubranie składało się z trzech warstw: bielizny (poza bielizną z bawełny i nylonu), polaru oraz chroniącej przed wiatrem i wilgocią. Bardzo ważny jest również dobór odpowiednich materiałów, z których wykonana jest odzież narciarska. Tkaniny muszą przepuszczać powietrze, dlatego polecamy Wam stroje wykonane ze znanych materiałów najlepszej jakości.

Wybierając buty pamiętajcie, by mocno trzymały się na nogach i równocześnie były na tyle duże, aby paluch nie dotykał ich czubka. Kolejnym ważnym elementem stroju są gogle, które nie muszą być bardzo drogie, jednak powinny szczelnie przylegać do twarzy i dzięki systemowi wentylacyjnemu odprowadzać parę na zewnątrz, nie ograniczając nam widoczności.

Na koniec pozostaje nam czapka, bądź kask i para nieprzemakalnych rękawic. Jeśli jako nakrycie głowy wybieramy czapkę pamiętajmy, aby dobrze trzymała się na głowie i zapewniała nam ochronę przed wiatrem i deszczem. My jednak dla bezpieczeństwa polecamy kask, który w razie potrzeby ochroni głowę przed urazem i niebezpiecznymi skutkami upadku bądź zderzenia.

Po trzecie świetny nastrój

Jeśli wszystko jest już zapięte na ostatni guzik, przełączmy się na tryb urlopowy. Zapomnijmy o wszystkich zmartwieniach i kłopotach, wszelkie spędzające nam sen z powiek sprawy zakończmy jeszcze przed wyjazdem. Teraz jesteśmy już gotowi, aby z uśmiechem wjechać na stok i cieszyć się zimowym szaleństwem.

www.wellness.fit.pl