Woda źródłem zdrowia – dlaczego warto codzienne pić wodę z filtra?

 Na co dzień zapewne nie przywiązujesz zbyt wielkiej wagi do wody. Masz do niej stały, bezproblemowy dostęp. Używasz jej do picia, przygotowywania dań, do kąpieli, prania czy sprzątania. Ale czy zastanawiałeś się choć raz, jakby to było, gdyś nagle stracił ową możliwość korzystania z wody?
fit.pl
2016-10-21 00:00
Udostępnij
Woda źródłem zdrowia – dlaczego warto codzienne pić wodę z filtra?
Woda źródłem zdrowia – dlaczego warto codzienne pić wodę z filtra?

Na co dzień zapewne nie przywiązujesz zbyt wielkiej wagi do wody. Masz do niej stały, bezproblemowy dostęp. Używasz jej do picia, przygotowywania dań, do kąpieli, prania czy sprzątania. Ale czy zastanawiałeś się choć raz, jakby to było, gdyś nagle stracił ową możliwość korzystania z wody? Dane wynikające z raportów WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) czy UNICEF-u są zatrważające. Obecnie ponad miliard ludzi nie ma dostępu do wody pitnej. Dzieje się tak dlatego, że chociaż 71 proc. powierzchni Ziemi pokryte jest wodą, zaledwie niewielki jej odsetek to woda zdatna do picia. Warto więc oszczędzać wodę i mądrze nią gospodarować. A skoro już o zdatności do picia mówimy, warto także przyjrzeć się bliżej wodzie, jaką sami na co dzień pijemy.

Woda = życie



W zasadzie nic więcej nie trzeba dodawać. Bez wody życie nie jest możliwe – potrzebujesz jej Ty, potrzebują jej zwierzęta i rośliny. Woda w organizmie dorosłego człowieka stanowi aż 60-70 proc. jego masy. Jak zatem nietrudno się domyślić, skutki odwodnienia mogą być wyjątkowo groźne. Czym jest odwodnienie organizmu, jakie są jego objawy i następstwa?

Odwodnienie jest stanem, w którym zawartość wody w Twoim organizmie spada poniżej normy, jaka jest konieczna do jego właściwego funkcjonowania. Niedobór wody w organizmie daje liczne objawy, w zależności od stopnia odwodnienia. Początkowo, gdy ubytek wody nie przekracza 2 proc. masy ciała, jedynym charakterystycznym objawem jest silne pragnienie. Jeśli przyjmiesz odpowiednią dawkę płynów, masz szansę zażegnać kryzys.

Zdecydowanie więcej objawów daje ubytek na poziomie od 2 do 4 proc. Wówczas występuje ogólne uczucie osłabienia, pojawia się ciągły ból głowy, odczuwasz też suchość w ustach, bowiem ustaje wydzielanie śliny. Na tym etapie odwodnienia mocz staje się ciemniejszy, częstotliwość jego oddawania spada, aż w końcu następuje bezmocz. Możesz doświadczyć takich objawów jak: zaburzenia widzenia, nudności, zawroty głowy. Czasem dochodzi do omdleń. Następnie pojawia się niedociśnienie, tachykardia, ustaje pocenie. Możesz także doświadczyć bólów mięśni, a Twoja mowa będzie utrudniona.

Im większa utrata wody, tym cięższe objawy i większe zagrożenie dla życia. Kiedy ubytek osiągnie poziom około 5-6 proc., dochodzi do senności i parestezji. Utrata wody na poziomie ponad 10 proc. masy ciała wiąże się z takimi objawami jak m.in. delirium, utrata przytomności, drgawki, zaburzenia świadomości. Jeśli natomiast straty wody sięgną powyżej 15 proc. masy ciała, następuje śmierć z odwodnienia.



Jak i co pić, aby nie dopuścić do odwodnienia?

Jak widzisz, odwodnienie organizmu jest wyjątkowo groźnym stanem. Szczególną uwagę na poziom wody w organizmie musisz zwracać w czasie dużych upałów, gorączki, w chorobach, którym towarzyszą częste biegunki i wymioty, podczas intensywnych ćwiczeń. To zaledwie kilka przykładów sytuacji, w których podaż wody powinna być zwiększona.

Chcąc szybko nawodnić organizm, sięgaj po wodę. Może to być woda mineralna, źródlana czy z kranu – ważne, aby była to właśnie woda. Alkohol, kawa, kolorowe napoje gazowane nie zaspokoją Twojego pragnienia – wręcz przeciwnie – doprowadzą do jego wzmożenia. Ponadto niezdrowe napoje wypłukują z organizmu cenne witaminy i minerały, przez co może dojść do poważnych niedoborów.

Ważne jest nie tylko to, co pić, ale jak to robić. Woda powinna Ci towarzyszyć przez cały dzień. Szybkie wypicie dużych ilości wody jednorazowo nie jest efektywnym sposobem nawadniania, może wywołać ból brzucha i uczucie ciężkości. Wodę należy pić regularnie, małymi łykami. Pij wodę codziennie, aby nawadniać organizm i usuwać z niego toksyny. Ten prosty gest znacząco wpłynie na Twoje zdrowie.

Jaka woda jest najlepsza?

Wciąż panuje opinia, iż wody z kranu nie należy pić, bowiem grozi to np. bólem brzucha. Taką wodę przed wypiciem należy zagotować. Czy to prawda? Nie do końca. Obecnie jakość wody w Polsce jest coraz lepsza i już od pewnego czasu bez obaw możesz delektować się popularną „kranówką”. Jeśli pomimo wszelkich zapewnień obawiasz się o swoje zdrowie, możesz zainwestować w filtr do wody. Tego rodzaju urządzenia do oczyszczania wody, jak np. Amway eSpring System, usuwają z niej wszelkie zanieczyszczenia i substancje, które są potencjalnie niebezpieczne dla zdrowia. Jest to system kompleksowy, który ma przewagę nad innymi, naturalnymi sposobami oczyszczania wody, bowiem eliminuje przeszło 99,99 proc. bakterii i wirusów. Możesz sprawdzić również bogatą ofertę filtrów do wody Brita.

Filtr do wody ma jednak także inne zadania. Usuwa on na przykład chlor, dzięki czemu woda staje się zdecydowanie lepsza w smaku. Filtrowanie sprawia, że zmniejsza się twardość wody, ale jednocześnie w procesie filtrowania nie zostają całkowicie usunięte cenne dla zdrowa minerały jak wapń czy magnez. Czy warto zainwestować w filtr do wody? Bez wątpienia. Filtrowana woda nie ustępuje jakością wodzie butelkowanej, za to na pewno jest tańsza. Chcąc napić się dobrej wody, nie musisz wybierać się na wyprawę do sklepu i dźwigać po schodach ciężkich zgrzewek – wystarczy, że odkręcisz kran.