fit.pl mobile logo

Woda źródłem zdrowia – dlaczego warto codzienne pić wodę z filtra?

 Na co dzień zapewne nie przywiązujesz zbyt wielkiej wagi do wody. Masz do niej stały, bezproblemowy dostęp. Używasz jej do picia, przygotowywania dań, do kąpieli, prania czy sprzątania. Ale czy zastanawiałeś się choć raz, jakby to było, gdyś nagle stracił ową możliwość korzystania z wody?
Woda źródłem zdrowia – dlaczego warto codzienne pić wodę z filtra?

Na co dzień zapewne nie przywiązujesz zbyt wielkiej wagi do wody. Masz do niej stały, bezproblemowy dostęp. Używasz jej do picia, przygotowywania dań, do kąpieli, prania czy sprzątania. Ale czy zastanawiałeś się choć raz, jakby to było, gdyś nagle stracił ową możliwość korzystania z wody? Dane wynikające z raportów WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) czy UNICEF-u są zatrważające. Obecnie ponad miliard ludzi nie ma dostępu do wody pitnej. Dzieje się tak dlatego, że chociaż 71 proc. powierzchni Ziemi pokryte jest wodą, zaledwie niewielki jej odsetek to woda zdatna do picia. Warto więc oszczędzać wodę i mądrze nią gospodarować. A skoro już o zdatności do picia mówimy, warto także przyjrzeć się bliżej wodzie, jaką sami na co dzień pijemy.

Woda = życieW zasadzie nic więcej nie trzeba dodawać. Bez wody życie nie jest możliwe – potrzebujesz jej Ty, potrzebują jej zwierzęta i rośliny. Woda w organizmie dorosłego człowieka stanowi aż 60-70 proc. jego masy. Jak zatem nietrudno się domyślić, skutki odwodnienia mogą być wyjątkowo groźne. Czym jest odwodnienie organizmu, jakie są jego objawy i następstwa?

Odwodnienie jest stanem, w którym zawartość wody w Twoim organizmie spada poniżej normy, jaka jest konieczna do jego właściwego funkcjonowania. Niedobór wody w organizmie daje liczne objawy, w zależności od stopnia odwodnienia. Początkowo, gdy ubytek wody nie przekracza 2 proc. masy ciała, jedynym charakterystycznym objawem jest silne pragnienie. Jeśli przyjmiesz odpowiednią dawkę płynów, masz szansę zażegnać kryzys.

Zdecydowanie więcej objawów daje ubytek na poziomie od 2 do 4 proc. Wówczas występuje ogólne uczucie osłabienia, pojawia się ciągły ból głowy, odczuwasz też suchość w ustach, bowiem ustaje wydzielanie śliny. Na tym etapie odwodnienia mocz staje się ciemniejszy, częstotliwość jego oddawania spada, aż w końcu następuje bezmocz. Możesz doświadczyć takich objawów jak: zaburzenia widzenia, nudności, zawroty głowy. Czasem dochodzi do omdleń. Następnie pojawia się niedociśnienie, tachykardia, ustaje pocenie. Możesz także doświadczyć bólów mięśni, a Twoja mowa będzie utrudniona.

Im większa utrata wody, tym cięższe objawy i większe zagrożenie dla życia. Kiedy ubytek osiągnie poziom około 5-6 proc., dochodzi do senności i parestezji. Utrata wody na poziomie ponad 10 proc. masy ciała wiąże się z takimi objawami jak m.in. delirium, utrata przytomności, drgawki, zaburzenia świadomości. Jeśli natomiast straty wody sięgną powyżej 15 proc. masy ciała, następuje śmierć z odwodnienia.Jak i co pić, aby nie dopuścić do odwodnienia?

Jak widzisz, odwodnienie organizmu jest wyjątkowo groźnym stanem. Szczególną uwagę na poziom wody w organizmie musisz zwracać w czasie dużych upałów, gorączki, w chorobach, którym towarzyszą częste biegunki i wymioty, podczas intensywnych ćwiczeń. To zaledwie kilka przykładów sytuacji, w których podaż wody powinna być zwiększona.

Chcąc szybko nawodnić organizm, sięgaj po wodę. Może to być woda mineralna, źródlana czy z kranu – ważne, aby była to właśnie woda. Alkohol, kawa, kolorowe napoje gazowane nie zaspokoją Twojego pragnienia – wręcz przeciwnie – doprowadzą do jego wzmożenia. Ponadto niezdrowe napoje wypłukują z organizmu cenne witaminy i minerały, przez co może dojść do poważnych niedoborów.

Ważne jest nie tylko to, co pić, ale jak to robić. Woda powinna Ci towarzyszyć przez cały dzień. Szybkie wypicie dużych ilości wody jednorazowo nie jest efektywnym sposobem nawadniania, może wywołać ból brzucha i uczucie ciężkości. Wodę należy pić regularnie, małymi łykami. Pij wodę codziennie, aby nawadniać organizm i usuwać z niego toksyny. Ten prosty gest znacząco wpłynie na Twoje zdrowie.

Jaka woda jest najlepsza?

Wciąż panuje opinia, iż wody z kranu nie należy pić, bowiem grozi to np. bólem brzucha. Taką wodę przed wypiciem należy zagotować. Czy to prawda? Nie do końca. Obecnie jakość wody w Polsce jest coraz lepsza i już od pewnego czasu bez obaw możesz delektować się popularną „kranówką”. Jeśli pomimo wszelkich zapewnień obawiasz się o swoje zdrowie, możesz zainwestować w filtr do wody. Tego rodzaju urządzenia do oczyszczania wody, jak np. Amway eSpring System, usuwają z niej wszelkie zanieczyszczenia i substancje, które są potencjalnie niebezpieczne dla zdrowia. Jest to system kompleksowy, który ma przewagę nad innymi, naturalnymi sposobami oczyszczania wody, bowiem eliminuje przeszło 99,99 proc. bakterii i wirusów. Możesz sprawdzić również bogatą ofertę filtrów do wody Brita.

Filtr do wody ma jednak także inne zadania. Usuwa on na przykład chlor, dzięki czemu woda staje się zdecydowanie lepsza w smaku. Filtrowanie sprawia, że zmniejsza się twardość wody, ale jednocześnie w procesie filtrowania nie zostają całkowicie usunięte cenne dla zdrowa minerały jak wapń czy magnez. Czy warto zainwestować w filtr do wody? Bez wątpienia. Filtrowana woda nie ustępuje jakością wodzie butelkowanej, za to na pewno jest tańsza. Chcąc napić się dobrej wody, nie musisz wybierać się na wyprawę do sklepu i dźwigać po schodach ciężkich zgrzewek – wystarczy, że odkręcisz kran.


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl