Pij więcej wody – tylko jak? 5 trików, by pić jej wystarczająco dużo

"Woda jest kluczowa", "Musisz pić minimum 2 litry dziennie", "Trzeba się nawadniać" – to tylko niektóre z nagłówków, które pojawiają się, gdy robi się cieplej. Ale jak faktycznie dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu? Anna Janiszewska-Janowicz, dietetyczka Grupy LUX MED, dzieli się wskazówkami na temat nawadniania i wyjaśnia, dlaczego jest to tak ważne.
Aleksandra Załęska
2024-06-17 15:38
Udostępnij
Pij więcej wody – tylko jak? 5 trików, by pić jej wystarczająco dużo

Choć picie wody może wydawać się proste, wiele osób zapomina o regularnym nawadnianiu. A jest to niezwykle istotne dla naszego zdrowia.

Dlaczego Nawodnienie jest Tak Ważne?

Transport Składników Odżywczych i Tlenu: Woda dostarcza składniki odżywcze, witaminy i tlen do komórek oraz pomaga usuwać produkty przemiany materii i toksyny.

Regulacja Temperatury Ciała: Woda pomaga utrzymać stałą temperaturę ciała poprzez wydzielanie potu, który parując, ochładza skórę.

Funkcjonowanie Mózgu: Odpowiednie nawodnienie jest kluczowe dla pracy mózgu. Brak wody może prowadzić do zmęczenia, problemów z koncentracją i spowolnienia funkcji poznawczych.

Poprawa Trawienia i Metabolizmu: Nawodnienie wspomaga trawienie, ułatwiając przesuwanie pokarmu przez przewód pokarmowy i wspierając wchłanianie składników odżywczych.

Usuwanie Toksyn: Woda pomaga w usuwaniu odpadów z organizmu poprzez mocz i pot.

Zdrowie Skóry: Nawodnienie pomaga skórze utrzymać elastyczność i zdrowy wygląd, zapobiegając przedwczesnemu starzeniu się.

Jak Osiągnąć Optymalne Nawodnienie?

Odpowiednia ilość wody zależy od stylu życia, wieku i poziomu aktywności fizycznej. Prosty wzór na obliczenie dziennego zapotrzebowania to 33 mililitry wody na kilogram masy ciała. Jednak często trudno się zmotywować do regularnego picia wody. Anna Janiszewska-Janowicz przedstawia pięć sprawdzonych sposobów na nawadnianie:

 1. Zakup Odpowiedniej Butelki lub Bidonu: Na rynku dostępnych jest wiele butelek zaprojektowanych do ułatwienia picia wody. Dietetyczka poleca te z oznaczeniami godzinowymi, aby wiedzieć, ile wody powinno się wypić do określonego czasu.

 2. Szklanka Wody po Śniadaniu: Często mylimy pragnienie z głodem. Zamiast przekąski, sięgnijmy po wodę. Popijanie małymi łykami pomoże nam poczuć się sytym bez zbędnych kalorii.

 3. Wyeksponowanie Wody: Trzymaj wodę w widocznym miejscu, aby regularnie przypominać sobie o jej piciu. Postaw szklankę wody na biurku czy kuchennym stole.

 4. Darmowe Aplikacje: Skorzystaj z aplikacji przypominających o konieczności nawodnienia. Ustaw powiadomienia, które będą Cię regularnie informować o potrzebie wypicia wody.

 5. Smakowy Twist Wody: Dodaj do wody ulubione zioła, takie jak mięta czy melisa, aby poprawić jej smak. Unikaj owoców z dużą ilością cukrów prostych.

Ciekawostki o Nawodnieniu

 • Nie Wszystkie Zioła Są Odpowiednie: Niektóre zioła, jak pokrzywa, mają działanie moczopędne, które może przyspieszać usuwanie wody z organizmu.
 • Elektrolity z Umiarem: Choć elektrolity pomagają w nawadnianiu, nie zaleca się ich codziennego stosowania poza określonymi sytuacjami, jak choroba czy intensywny wysiłek fizyczny.
 • Owoce i Warzywa Bogate w Wodę: Warzywa jak ogórek czy seler oraz owoce jak arbuz i melon zawierają dużo wody, ale niektóre mają też wysoką zawartość cukrów prostych.
 • Możliwe Przewodnienie: Nadmierne picie wody może prowadzić do obniżenia stężenia sodu we krwi, co skutkuje bólami głowy, dezorientacją, a w skrajnych przypadkach poważnymi problemami zdrowotnymi.

Skutki Odwodnienia

Odwodnienie może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych, takich jak:

 • Suchość Skóry: Skóra staje się matowa i mniej elastyczna.
 • Zawroty Głowy: Niski poziom płynów może obniżyć ciśnienie krwi.
 • Rozdrażnienie: Dehydratacja wpływa na nasz nastrój.
 • Zmęczenie: Brak wody zmniejsza efektywność energetyczną organizmu.
 • Osłabienie: Utrudnia wykonywanie codziennych czynności.
 • Senność: Odwodnienie powoduje senność jako mechanizm oszczędzania energii.
 • Zaparcia: Brak nawodnienia spowalnia przemianę materii.

Dbanie o prawidłowe nawodnienie jest kluczowe dla zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia. Pamiętajmy, aby pić wodę regularnie i dostosowywać jej ilość do indywidualnych potrzeb organizmu.