Objawy, przyczyny, konsekwencje i leczenie odwodnienia organizmu

 Wielu z nas w ogóle nie zastanawia się nad kwestią odwodnienia organizmu myśląc, że jego to nie dotyczy. A prawda jest taka, że każdego dnia jesteśmy narażeni na stan, który może zagrażać naszemu życiu. Żyjemy w biegu, coraz więcej pracujemy i... zapominamy o regularnym nawadnianiu organizmu. Nie pijemy wystarczających ilości wody, a stąd już krótka droga do odwodnienia. Wbrew pozorom, na odwodnienie jesteśmy narażeni nie tylko podczas upałów w sezonie letnim. Do utraty wody przez organizm może dojść także jesienią i zimą, jak również w wyniku wielu chorób. Czym dokładnie jest odwodnienie organizmu, a także w jaki sposób się objawia i jak się je leczy? O tym w poniższym artykule.
fit.pl
2016-06-02 00:00
Udostępnij
Objawy, przyczyny, konsekwencje i leczenie odwodnienia organizmu
Czym jest odwodnienie organizmu?
Organizm każdego człowieka w 3/4 składa się z wody. Woda stanowi 75% wagi ciała człowieka, a zdecydowana większość z niej znajduje się w komórkach. Pozostała część mieści się w przestrzeniach pozakomórkowych, inaczej mówiąc – w naczyniach krwionośnych. Aby organizm mógł sprawnie i zdrowo funkcjonować, potrzebuje wody. Nie bez powodu lekarze i dietetycy biją na alarm, aby każdego dnia wypijać około 2 litrów niegazowanej wody mineralnej. W momencie, kiedy nasz organizm traci więcej wody niż pobiera, dochodzi do odwodnienia - stanu, w którym ilość wody w organizmie ludzkim spada poniżej poziomu niezbędnego do jego prawidłowego funkcjonowania. Odwodnienie organizmu to bardzo poważny stan zagrożenia, szczególnie dla dzieci i osób starszych.

Przyczyny odwodnienia organizmu
Odwodnienie wynika z wielu różnych przyczyn i wiąże się z przyjmowaniem zbyt małej ilości wody. Należy w tym miejscu podkreślić, że jedną z najbardziej niebezpiecznych przyczyn odwodnienia organizmu jest biegunka. Wśród pozostałych czynników mogących wywołać stan zagrożenia wymienia się: długotrwały i intensywny wysiłek fizyczny, spożywanie zbyt dużej ilości soli i środków o działaniu odwadniającym, jak kofeina czy alkohol, wysoką gorączkę, której zawsze towarzyszy nadmierna potliwość i wymioty. Przyczyną odwodnienia mogą być również choroby nerek oraz choroba Parkinsona, w trakcie której niechęć do przyjmowania płynów wynika z zaburzeń połykania. Do odwodnienia może dojść także podczas wspomnianych na początku upałów. Pocąc się latem możemy stracić nawet ponad 10 litrów wody. Jeśli w porę nie zadbamy o uzupełnienie niedoborów płynów, wówczas dojdzie do odwodnienia. Co mniej oczywiste, do odwodnienia organizmu może dojść również w sezonie zimowym. Podczas mrozów dochodzi do znacznej utraty wody na skutek intensywnego oddawania ciepła z parą wodną podczas oddychania. Przyczyn odwodnienia organizmu należy doszukiwać się także w długotrwałym przebywaniu w pomieszczeniach o suchym powietrzu (np. z klimatyzacją) oraz stosowaniu diety obfitującej w błonnik przy niewystarczającej podaży płynów. Przyczyną odwodnienia może być również wstrząs anafilaktyczny i cukrzyca.

Objawy odwodnienia organizmu
Do najczęstszych objawów odwodnienia należą: zwiększone pragnienie, suchość w ustach, bóle i zawroty głowy, poczucie osłabienia i ciągłego zmęczenia organizmu, problemy z koncentracją i kontrolowaniem emocji, a także oddawanie moczu o mniejszej objętości, intensywniejszym zapachu i ciemniejszej barwie. Do typowych objawów odwodnienia organizmu zalicza się także drżenie mięśni i przyspieszone tętno. U niektórych osób odwodnienie może objawiać się wzdętym brzuchem, brakiem apetytu oraz sennością. W chwili, gdy organizm zużywa pokłady wody pojawiają się kolejne objawy odwodnienia takie, jak: wstrzymane wydzielanie potu, skurcze mięśni, nudności, a nawet i wymioty. Chroniczne zmęczenie czy uczucie braku energii powinno zmobilizować do sięgnięcia po szklankę wody zamiast kawy. Przesuszona skóra jest kolejnym objawem odwodnienia organizmu mogącym sugerować o problemach z brakiem odpowiedniego poziomu wody. Jeśli nie dojdzie do uzupełnienia braków wody w organizmie, w dalszej kolejności pojawią się następne objawy odwodnienia - przyspieszona akcja serca, zmniejszenie napięcia gałek ocznych oraz gorączka. U niemowląt głównym objawem odwodnienia jest zapadające się ciemiączko. Do ekstremalnych objawów odwodnienia organizmu, świadczących o poważnym stanie zagrożenia życia zalicza się spadek ciśnienia tętniczego krwi w pozycji stojącej, wystąpienie drgawek i utrata przytomności.

Jakie są konsekwencje zdrowotne odwodnienia?
Każde odwodnienie prowadzi – w mniejszym bądź większym stopniu, do zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu człowieka. Na skutek odwodnienia organizmu może dojść do wielu poważnych, często przewlekłych chorób. Odwodnienie może spowodować problemy z nerkami, a także dokuczliwe zapalenie pęcherza. Niedobór wody powoduje bowiem, że nie są wydalane substancje toksyczne. Ponadto, odwodnienie organizmu może wywołać problemy ze wzrokiem, podwyższone ciśnienie, chroniczne zmęczenie. Może być głównym sprawcą mało przyjemnego schorzenia, czyli zapadniętych oczu. Odwodnienie organizmu jest bardzo niebezpieczne dla osób z problemami układu krążenia. Biorąc pod uwagę fakt, że woda rozrzedza krew, jej niedobór doprowadza do jej zagęszczania, a to z kolei może być głównym powodem zawału serca. Odwodnienie powoduje również poważne zaburzenia układu nerwowego, problemy z trawieniem i zaparcia, które z kolei mogą prowadzić do powstania bolesnych guzków krwawniczych, zwanych hemoroidami. Na stronie http://www.stoperan.pl/objawy-i-konsekwencje-odwodnienia.html możemy dowiedzieć się również, że skutkiem ciężkiego i długotrwałego odwodnienia jest spadek ciśnienia krwi, niekiedy zmniejszenie świadomości, zaś skrajne odwodnienie może prowadzić nawet do śmierci.

Jak leczyć odwodnienie?
Leczenie odwodnienia organizmu polega głównie na zapobieganiu dalszej utracie wody oraz uzupełnieniu powstałych niedoborów. W tym celu zaleca się pić czystą wodę mineralną, rozcieńczone soki i herbaty ziołowe. Należy jednak pamiętać, aby niedoborów wody i ogólnie płynów, nie uzupełniać zbyt gwałtownie. Skrajne odwodnienie wymaga hospitalizacji, w trakcie której pacjentom podawane są kroplówki. W odwodnieniu niezbędne jest również podanie specjalnych suplementów diety oraz elektrolitów, czyli jonów soli, dzięki którym organizm jest w stanie poprawnie funkcjonować. Niekiedy niezbędne jest dożylne podanie glukozy lub roztworu chlorku sodu lub chlorku sodu i potasu. Pacjentom z odwodnieniem zaleca się spożywanie pokarmów w postaci płynnej. W celu uzupełniania strat sodu, zalecane jest spożywanie niewielkich ilości słonych przekąsek.