5 faktów o nadciśnieniu, które powinien znać każdy Polak

Nadciśnienie tętnicze stanowi podstępną chorobę, która dotyka już ponad 11 milionów Polaków, lecz niestety tylko 1/3 z nich poddaje się leczeniu. To schorzenie przez długi czas może przebiegać bezobjawowo, jednak stopniowo prowadzi do poważnych powikłań w organizmie, dotykając mózg, serce oraz nerki.
Aleksandra Załęska
2024-05-16 12:40
Udostępnij
5 faktów o nadciśnieniu, które powinien znać każdy Polak
  1. Nadciśnienie może dotknąć każdego Nie tak dawno uważano, że nadciśnienie jest przede wszystkim problemem osób starszych i osłabionych. Jednak aktualnie nie ma grupy ludzi, która byłaby całkowicie wolna od ryzyka nadciśnienia. Jak wyjaśnia lek. Karina Strachowska-Lange, hipertensjolog z Grupy LUX MED, pogląd ten nie jest już aktualny. Przypominając, w teorii za prawidłowe uznaje się ciśnienie równe lub niższe niż 139/89 mmHg, przy czym wyróżnia się kilka zakresów, włączając w to ciśnienie optymalne, prawidłowe i prawidłowe wysokie.

  2. Nawet 12-latki mogą mieć udary spowodowane nadciśnieniem Niestety, istnieją przypadki udarów u dzieci, będących skutkiem długotrwałego nadciśnienia. Już 12- i 13-latki mogą doświadczyć takich powikłań, które wynikają z niezdiagnozowanego nadciśnienia tętniczego. Jest to alarmujący sygnał, szczególnie w kontekście rosnącej epidemii otyłości wśród dzieci. Nadciśnienie to problem, który dotyka nie tylko dorosłych, jak zauważa hipertensjolog. Rodzice powinni zadbać o odpowiednią dietę i aktywność fizyczną dla swoich dzieci oraz dawać dobry przykład poprzez własny tryb życia.

  3. Styl życia ma ogromne znaczenie Jak tłumaczy lek. K. Strachowska-Lange, przyczyny nadciśnienia są różnorakie, obejmują zarówno czynniki genetyczne, jak i środowiskowe. Istnieją czynniki niemodyfikowalne, takie jak wiek, płeć i genetyka, na które nie mamy wpływu, ale również te, które możemy modyfikować poprzez zmianę nawyków. Pasywny styl życia, wysokosodowa dieta, brak aktywności fizycznej oraz zanieczyszczenie powietrza to tylko niektóre z nich. Nawet codzienna higiena jamy ustnej i zdrowy sen mogą wpłynąć na profilaktykę nadciśnienia.

  4. Nadciśnienie często przebiega bezobjawowo Nadciśnienie jest często określane jako "podkradacz zdrowia", ponieważ przez długi czas nie daje żadnych objawów, ale powoli prowadzi do powikłań. Dlatego też istotne jest regularne mierzenie ciśnienia przynajmniej raz w roku, nawet jeśli czujemy się zdrowi. U osób zdiagnozowanym nadciśnieniem mogą pojawić się niespecyficzne objawy, takie jak bóle głowy, zawroty, trudności ze snem, utrata koncentracji czy zmniejszone libido. Wczesne wykrycie nadciśnienia może zapobiec poważnym powikłaniom, takim jak udar mózgu, zawał serca czy niewydolność nerek.

  5. Postawa pacjenta ma kluczowe znaczenie dla skutecznego leczenia Choć istnieją skuteczne leki, równie istotna jest współpraca pacjenta oraz modyfikacja stylu życia. Oprócz systematycznego zażywania leków, kluczowe jest zdrowe odżywianie, regularna aktywność fizyczna oraz rezygnacja z używek. Tylko w ten sposób możemy skutecznie kontrolować nadciśnienie i unikać poważnych powikłań. Nadciśnienie tętnicze to poważna choroba, jednak dzięki regularnym badaniom i zdrowemu stylowi życia możemy skutecznie przeciwdziałać jej negatywnym skutkom. Jak podkreśla lek. Karina Strachowska-Lange: "Najważniejsze to zdawać sobie sprawę, że mamy wpływ na nasze zdrowie".