Aktywność fizyczna będzie zalecana pacjentom w trakcie leczenia onkologicznego

Nowe, pionierskie podejście ma pomóc pacjentom chorym na raka przygotować się do leczenia i zareagować na nie, oferując im połączenie ćwiczeń, odpowiednie odżywianie oraz wsparcie psychologiczne.
2022-01-10 00:00
Udostępnij
Aktywność fizyczna będzie zalecana pacjentom w trakcie leczenia onkologicznego

 

Nowe podejście, zainicjowane przez Advanced Wellbeing Research Centre (AWRC) Uniwersytetu Sheffield Hallam i sfinansowane przez Yorkshire Cancer Research, zapewni wsparcie i wskazówki dostosowane do indywidualnych potrzeb każdego uczestnika programu.

AWRC, zaprojektowane w celu optymalizacji leczenia raka, zminimalizowania czasu spędzonego w szpitalu i zmniejszenia prawdopodobieństwa powikłań po operacji, oczekuje, że metoda ta poprawi wskaźniki powrotu do zdrowia i uratuje życie poprzez zmniejszenie prawdopodobieństwa nawrotu raka po leczeniu.

Na początek pacjenci zmagający się z rakiem płuc, okrężnicy, przełyku, żołądka i jelita cienkiego będą częścią wstępnego projektu pilotażowego, w dalszej kolejności program ma objąć pacjentów cierpiących na pozostałe formy nowotworów.

Oczekuje się, że pilotaż rozpocznie się jesienią.
Aktywność fizyczna zwiększa szanse wygrania walki z rakiem

Profesor Robert Copeland, dyrektor Centrum Badań nad Zaawansowanym Dobrostanem, powiedział: “Chcemy przyczynić się do poprawy sposobu, w jaki wspieramy osoby z rakiem, aby przygotować ich do leczenia i odzyskania zdrowia po jego zakończeniu”.

“Dowody sugerują, że aktywność fizyczna, zmiany w diecie i wsparcie psychologiczne mogą pomóc w zmniejszeniu skutków ubocznych leczenia, poprawić jego przebieg oraz zapewnić długoterminową jakość życia.

Podjęcie aktywności fizycznej po zdiagnozowaniu raka wiąże się z niższym ryzykiem jego nawrotu w przyszłości i większym prawdopodobieństwem powrotu do zdrowia

“Aktywność fizyczna nie jest zwykle zalecana pacjentom w trakcie leczenia onkologicznego i chcemy, aby to się zmieniło”.

Dr Kathryn Scott, dyrektor generalny w Yorkshire Cancer Research, dodała: “W ostatnich latach stało się oczywistym to, że ćwiczenia fizyczne zwiększają szansę przeżycia osobom chorych na raka. Aktywność fizyczna powinna być przepisywana tak jak inne metody leczenia”.

W Yorkshire Cancer Research celem jest, aby każdego roku umierało z powodu raka o 2000 osób mniej.

“Razem z pionierskim zespołem w Sheffield’s AWRC, wykonujemy ogromny skok w kierunku stworzenia wiodącego na świecie programu, który może pomóc uratować wiele istnień ludzkich” – podsumowała dr Scott.