Zajście w ciążę wbrew pozorom wcale nie jest łatwym procesem. Aby doszło do zapłodnienia, muszą być spełnione podstawowe czynniki. Z utęsknieniem czekasz na dziecko, ale wciąż nie widzisz żadnych efektów? Chcesz zwiększyć swoją płodność? Dobrym sposobem może okazać się aktywny tryb życia.
fit.pl
2016-03-22 00:00
Udostępnij
Aktywny tryb życia a płodność

Inseminacja komórki jajowej (czyli inaczej zapłodnienie) i jej zagnieżdżenie się w macicy jest wbrew pozorom bardzo skomplikowane. Aby ustalić określone czynniki, które wpływają na niepłodność, niezbędna jest diagnostyka zarówno kobiety, jak i mężczyzny. Badania dowodzą, że z niepłodnością bryka się coraz więcej par. Diagnostyka wskazuje, że obydwoje jesteście płodni, budowa Waszych narządów płciowych jest prawidłowa, a nadal nie możecie doczekać się dziecka? Pora postawić na aktywność fizyczną!Ruch to zdrowie!

Jeżeli spędzasz cały dzień w pracy, a po powrocie do domu biernie odpoczywasz z pilotem w ręku, musisz zmienić swój tryb życia. Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na płodność partnerów, dlatego przygotowując się do roli rodzica, popraw swoje BMI i zadbaj o kondycję, która ma odzwierciedlenie w jakości nasienia u mężczyzn i jakości komórki jajowej u kobiet. Ćwiczenia dotlenią wszystkie komórki – w tym te rozrodcze. Odżywiona i dotleniona komórka to większa szansa na zapłodnienie, jej dalszy podział i zdrowy rozwój zarodka. Sport dodatkowo poprawi krążenie i ukrwienie narządów – co jest bardzo ważne szczególnie dla kobiet, aby odpowiednio przygotować macicę do przyjęcia zapłodnionej komórki. Ruch sprawi, że w Twoim organizmie zaczną wydzielać się również endorfiny – hormony szczęścia, obniżające poziom stresu i rozładowujące napięcie.

Zredukuj tkankę tłuszczową

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że otyłość oddziałuje na naszą sprawność, aktywność seksualną i potencję. Osoby z nadwagą rzadziej współżyją, a tym samym zmniejszają swoje szanse na zapłodnienie. Brak ruchu i nadmiar tkanki tłuszczowej może skutkować podwyższonym cholesterolem, a co za tym idzie – problemami z poczęciem dziecka. Badania potwierdzają tę zależność. Okazało się, że niepłodność występuje częściej wśród par, gdzie kobieta ma nadwagę, a u mężczyzny stwierdza się niedowagę. Zbyt duża masa ciała u kobiet może być przyczyną zakłóceń w układzie hormonalnym i przebiegu cyklu menstruacyjnego. Nadmiar tłuszczu zwiększa również ryzyko wystąpienia komplikacji w trakcie ciąży. Mężczyźni z podwyższonym BMI mają mniejsze stężenie plemników, które są mniej ruchliwe. Dodatkowo otyłość zwiększa temperaturę jąder, która ma znaczenie na cały proces wytwarzania nasienia. Aktywność fizyczna poprawia ciśnienie krwi i przyspiesza przemianę materii. Sport dodatkowo reguluje wydzielanie insuliny, która wspomaga gospodarkę hormonalną partnerów.

Trenuj z umiarem

Warto pamiętać, że z morderczymi treningami nie wolno przesadzić, ponieważ może to mieć odwrotny skutek do zamierzonego. Płodność zamiast wzrosnąć, drastycznie obniży się, a szansa na dziecko zmaleje. Organizm będzie potrzebował o wiele więcej energii do regeneracji, a gospodarka hormonalna zostanie rozregulowana. Zbyt intensywne treningi u kobiet mogą powodować zaburzenia w produkcji hormonów. Zmniejszona produkcja progesteronu i zmiany w wydzielaniu hormonów niezbędnych do zajścia w ciążę – FSH (folikulostymuliny) i LH (hormonu luteinizującego), mogą prowadzić do zaburzeń jajeczkowania i zaniknięcia miesiączki. Aby nie przeforsować się, warto z rozsądkiem zaplanować regularne i umiarkowane ćwiczenia. Optymalna dawka aktywności to ćwiczenia trwające około 30 minut – najlepiej 4-5 razy w tygodniu. Dobrym rozwiązaniem dla dwojga mogą okazać się ćwiczenia relaksacyjne, np. rozciągająca joga, która pomoże wyciszyć się, odprężyć i zniwelować stres.

Kobiety mogą pływać i jeździć rowerem. Również ćwiczenia na siłowni, fitness, a nawet codzienne spacery odpowiednio dotlenią kobiecy organizm. Przyszłe mamy powinny także wzmocnić przed porodem mięśnie kręgosłupa, brzucha i miednicy. Mężczyznom w produkcji plemników może zaszkodzić jazda na rowerze, jednak ogólna tężyzna dodatnio wpłynie na jakość ich nasienia oraz potencję. Regularne ćwiczenia i wysiłek fizyczny zwiększą poziom testosteronu i produkcję spermy, poprawią wydolność organizmu mężczyzny oraz wpłyną pozytywnie na naczynia krwionośne, zapobiegając miażdżycy, która jest jedną z przyczyn problemów z erekcją.


Witalność organizmu poprawi Twoją płodność
Warto pamiętać, że niepłodność jest procesem odwracalnym. Chwilowe zaburzenia płodności można skutecznie pokonać. Działaj kompleksowo i aktywny tryb życia uzupełnij odpowiednią, zbilansowaną dietą. Pomocne mogą okazać się także suplementy, które dodatkowo dodadzą Ci siły i witalności. Polecamy w szczególności preparat Insemin, który poprawia płodność. W trosce o odmienne potrzeby kobiet i mężczyzn oraz różne przyczyny ich niepłodności – powstały dwie formuły: Insemin MEN oraz Insemin WOMEN.

 Naukowo opracowany skład zawiera naturalne składniki, które zwiększają szansę na to, że w Twoim życiu pojawi się dziecko! Preparat został przetestowany przez zespół ekspertów, zajmujących się problemem niepłodności. Składniki Insemin MEN korzystnie wpływają na ruchliwość, budowę i ilość plemników. Pomagają im prawidłowo się rozwijać i zwiększają produkcję spermy. Składniki Insemin WOMEN wpływają na odpowiednie działanie układu hormonalnego, regulują cykl miesiączkowy i zwiększają produkcję estrogenu. To dobre rozwiązanie dla par, które chcą cieszyć się rodzicielstwem.

Jeżeli z utęsknieniem czekasz na dziecko lub dopiero planujesz ciążę, aktywność fizyczna jest jednym z niezbędnych czynników, aby dobrze przygotować się do roli rodzica. Ruch poprawi Twoją ogólną kondycję fizyczną, odżywi oraz dotleni komórki i narządy. Nie zapominaj również o witaminach i minerałach. Działaj kompleksowo, aby zwiększyć swoje szanse na zapłodnienie!

Więcej informacji znajdziesz na: www.insemin.pl