Basen - tak! Koszenie trawy - nie! Czyli co wolno alergikowi

Blisko połowa Polaków narzeka na dolegliwości alergiczne. Wodnisty katar, kichanie czy swędzące oczy potrafią skutecznie wyłączyć alergika z aktywności na długie tygodnie pylenia drzew, traw i krzewów. Jeszcze trudniej mają ci uczuleni na sierść zwierząt lub roztocza kurzu domowego, bo ich alergia dotyka przez cały rok. Warto wiedzieć, co wolno alergikowi, a jakiś działań powinien unikać
2021-07-29 00:00
Udostępnij
Basen - tak! Koszenie trawy - nie! Czyli co wolno alergikowi

formy. Jednak alergicy często obawiają się, czy wizyta na basenie nie nasili ich dolegliwości. – Rzeczywiście chlorowana woda może działać podrażniająco. Dlatego alergicy powinny wybierać obiekty z wodą ozonowaną, która jest o wiele delikatniejsza dla skóry i oczu osób z alergią – informuje dr n. med. Marta Kołacińska-Flont, specjalista alergologii, ekspertka kampanii „Chroń oczy przed alergią”.

Alergicy powinni zaopatrzyć się również w dobre okulary do pływania, szczelnie przylegające do oczodołu. Profilaktycznie można użyć także skierowanych dla alergików kropli z ektoiną i kwasem hialuronowym (np. EKTIN), które tworzą ochronną barierę dla oczu.

Wszyscy, którzy skarżą się na delikatną, skłonną do podrażnień skórę, powinni po kąpieli w basenie dokładnie umyć ciało i zastosować balsam nawilżający lub emolient.

Czy alergik może pracować w ogrodzie?

Wśród posiadaczy ogrodów nie brakuje alergików. Ci zastanawiają się, czy pielenie rabat, koszenie trawników czy podcinanie krzewów jest dla nich bezpieczne. Eksperci podkreślają, że zdecydowanie najbardziej niebezpieczne dla alergików jest koszenie trawników: - Podczas koszenia pyłki są po prostu wszędzie, a to one uczulają, więc zdecydowanie tę aktywność powinien wykonywać inny z domowników – poleca alergolog.

Czy alergik może mieć zwierzę?

Ponieważ alergia dotyka coraz większą rzeszę Polaków, w tym również najmłodszych, wiele osób zastanawia się, czy alergik może bezpiecznie funkcjonować w towarzystwie domowego zwierzaka. Wszak głównie dzieci marzą o włochatym pupilu.

Decyzja o zwierzęciu powinna być ze wszech miar przemyślana, a jeśli istnieje ryzyko alergii, warto zrobić testy pod kątem uczulenia na sierść zwierząt. Może być bowiem tak, że osoba uczulona np. na pyłki, nie musi mieć uczulenia na sierść. Jeśli jednak testy potwierdzą alergię na zwierzęta, powinniśmy wstrzymać się z kupnem czy przygarnięciem zwierzaka. – Nie oznacza to jednak, że przez całe życie nie będziemy mogli mieć czworonoga. Taka diagnoza powinna tylko przyspieszyć decyzję o odczulaniu – obecnie najskuteczniejszej metodzie leczenia alergii. Gdy ten proces się zakończy, istnieje duże prawdopodobieństwo, że odczulony pacjent będzie mógł cieszyć się towarzystwem psa lub kota - ocenia dr Marta Kołacińska-Flont.

Alergia nie wyklucza całkowitego kontaktu ze zwierzętami. Alergicy mogą np. odwiedzać znajomych, u których mieszkają zwierzęta, natomiast powinni odpowiednio się przygotować do takiej wizyty: już dzień wcześniej zacząć przyjmować preparaty antyhistaminowe, a do oczu stosować krople z ektoiną (np. EKTIN), które łagodzą objawy alergii i chronią oko przed wnikaniem alergenów. Oczy powinny być w tym przypadku pod specjalną opieką, gdyż to one najmocniej odczuwają skutki alergii na sierść.

Czy alergik może mieć dywan w sypialni?

Wielu alergików obawia się, że wśród uczulających ich alergenów są też roztocza kurzu domowego. Warto to sprawdzić odpowiednimi testami, gdyż w przypadku potwierdzenia takiej diagnozy, trzeba będzie nieco przemeblować wnętrze mieszkania czy domu. - U osoby uczulonej na roztocza należy wdrożyć odpowiednie procedury higieniczne. Poszewki na pościel zmieniać często, a sam wsad prać w 90 stopniach raz na 3 miesiące. Zimą wystawiać regularnie na mróz, a latem na ostre słońce. Dobrze by było, gdyby raz na rok można było wymienić wsad na nowy. U alergika nie powinien być to wsad z pierza naturalnego, a syntetyczny – przestrzega dr Marta Kołacińska-Flont.

Pościel to nie wszystko – szczególnie w sypialni alergicy powinni unikać tkanin – obszernych zasłon, dywanów, pledów w których mogą gromadzić się roztocza. – Na pewno obecne trendy na wnętrza minimalistyczne czy industrialne pomagają nieco w decyzji o usunięciu tekstyliów z sypialni – uśmiecha się alergolog.

Warto zwracać uwagę na różne aspekty w codziennym funkcjonowaniu, bowiem niekiedy nawet małe zmiany zachowań czy nawyków pomogą nam w dużo lepszym funkcjonowaniu.