Uczulające rośliny już pylą. Tak unikniesz reakcji alergicznej

W marcu niektóre gatunki roślin rozpoczynają już kwitnienie. W powietrzu obecne są m.in. pyłki olchy i leszczyny. To zła informacja dla alergików, zwłaszcza że lekki pyłek łatwo się rozprzestrzenia i trafia do wnętrz budynków. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na uniknięcie kontaktu z alergenami.
2024-02-29 12:39
Udostępnij
Uczulające rośliny już pylą. Tak unikniesz reakcji alergicznej

Najlepsza metoda ochrony przed pyłkami w budynkach – oczyszczacz powietrza

W domu najskuteczniejszym sposobem na uniknięcie ekspozycji na pyłki jest oczyszczacz powietrza. Korzyści z używania go doceniło już sporo osób zmagających się z alergią wziewną.

Jednak warto pamiętać, że nie każde urządzenie będzie tak samo pomocne. Wyjaśnijmy zatem, jaki powinien być dobry oczyszczacz powietrza dla alergika.

HEPA podstawowym filtrem dla alergików

Rodzaj usuwanych przez oczyszczacz zanieczyszczeń uzależniony jest od obecnych w nim technologii. W przypadku alergenów najwyższą skuteczność zapewnia filtr HEPA, czyli ten sam, który bardzo dobrze radzi sobie z wychwytywaniem głównego składnika smogu – pyłów zawieszonych.

HEPA zatrzymuje pyłki roślinne, a także inne alergeny, a więc kurz i roztocza, zarodniki pleśni oraz sierść. Nie zastąpią go inne technologie, w tym jonizacja, która może jednak pełnić funkcję pomocniczą.

Wysoka wydajność dla szybkiego usuwania pyłków

Drugą ważną cechą oczyszczacza powietrza dla alergika jest odpowiednia wydajność. Ważne, aby była wystarczająco wysoka w stosunku do powierzchni pomieszczenia, w którym ma pracować urządzenie.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że oczyszczacz zawsze dobieramy do jednego pokoju, nie do całego mieszkania. Brak intensywnej wymiany powietrza między pomieszczeniami sprawia, że jedno urządzenie (nawet o bardzo dobrej wydajności) nie obsłuży kilku pokojów na raz.

Wydajność (CADR) w m3/h powinna być co najmniej osiem razy większa od powierzchni pomieszczenia w m2. Jednak dla zachowania lepszego komfortu akustycznego warto uznać, że ma być dziesięć albo nawet dwanaście razy większa.

Oczyszczacz będzie wtedy w stanie utrzymać dobrą jakość powietrza bez częstego używania wysokich prędkości, które są dość hałaśliwe.

Wydajność popularnych oczyszczaczy wynosi:

  • Klarta Stor 2 – 600 m³/h,

  • Samsung AX60R5080WD – 467 m³/h,

  • Electrolux PA91-404DG – 442 m³/h,

  • Sharp KC-A40EUB – 216 m³/h,

  • Winix Zero – 390 m³/h.

Inne parametry oczyszczacza powietrza dla alergika

Podczas zakupu oczyszczacza powietrza na alergię warto wziąć pod uwagę również:

  • Głośność pracy

Oczyszczacz powietrza powinien pracować przez całą dobę. Aby korzystanie z niego w nocy w sypialni było możliwe, głośność pracy musi być na tyle niska, aby nie zakłócała snu.

Dobrze zatem wybrać urządzenie, które w niskiej prędkości generuje poniżej 30 dB. W pomieszczeniach innych niż sypialnia kilka dB więcej nie powinno stanowić problemu.

  • Obecność pożądanych funkcji

Niektóre oczyszczacze powietrza oferują dodatkowe funkcje. Jako przykład można wskazać nawilżanie powietrza, które jest dostępne m.in. we wspomnianym wcześniej Sharpie KC-A40EUB oraz wielu innych modelach tej marki.

  • Sposób sterowania

Znaczną częścią oczyszczaczy można sterować tylko poprzez panel dotykowy. Niektóre wyposażone są w pilota. Największy komfort zapewniają oczyszczacze z wi-fi, którymi można sterować poprzez aplikację mobilną.

  • Opłacalność zakupu

Czyli relacja pomiędzy ceną urządzenia a oferowanymi możliwościami. Warto pamiętać, że drogi sprzęt nie zawsze jest lepszy od tańszego.

  • Koszty użytkowania

Koszty eksploatacji oczyszczacza powietrza uzależnione są od wydatków związanych z wymianą filtrów oraz od zużycia energii elektrycznej.

W przypadku filtrów należy uwzględnić zarówno ceny, jak i żywotność. Zdarza się, że filtry są tanie, lecz konieczność częstej wymiany i tak generuje spore wydatki oraz odwrotnie – droższe filtry ostatecznie okazują się bardziej ekonomiczne.

Co teraz pyli?

Najwcześniej pylenie rozpoczynają leszczyna oraz olsza, które alergikom dają się we znaki już w lutym. W marcu, kwitnienie rozpoczną kolejne gatunki drzew: brzoza, wierzba oraz topola.

Szczególne problemy sprawia ta pierwsza, która jest w Polsce jednym z najpopularniejszych alergenów.

Warto też mieć na uwadze fakt, że wraz ze wzrostem temperatury wzrasta aktywność grzybów pleśniowych z gatunku cladosporium i alternaria. O ile zimą nie sprawiają one problemów, to w marcu zaczynają dawać się alergikom we znaki. Dobra wiadomość jest taka, że oczyszczacz powietrza na pyłki znakomicie poradzi sobie również z zarodnikami pleśni.