Ból kolana przy zginaniu - diagnostyka i metody leczenia

Ból kolana przy zginaniu może mieć różnorakie podłoże. Czasem jest wynikiem przeciążenia stawu kolanowego, innym razem pojawia się na skutek powstania zmian zwyrodnieniowych, uszkodzenia łąkotki czy zerwania więzadeł kolanowych. Jedno jest pewne – ból przy zginaniu kolana to poważna dolegliwość, której nie powinno się lekceważyć.
2021-02-05 00:00
Udostępnij
Ból kolana przy zginaniu - diagnostyka i metody leczenia

Z powodu wielu przyczyn bólowych ze strony kolan, ból kolana zawsze warto skonsultować z fizjoterapeutą bądź lekarzem. Sprawdź, jak wygląda wizyta u lekarza w przypadku bólu kolana, jakie badania trzeba wykonać i jak może wyglądać ewentualne leczenie.

Ból kolana – badanie u lekarza

Na początku lekarz wykonuje badanie fizykalne, które obejmuje zawsze porównawczo obydwa stawy. W dalszym przebiegu ma miejsce dokładne badanie całej nogi. Specjalista zwraca szczególną uwagę na obraz chodu, oś kończyn dolnych, mięśnie uda, obrzęk stawu. Następnie wykonuje badanie palpacyjne rzepki, dołu podkolanowego i torebki stawowej. Do postawienia wstępnej diagnozy niezbędna jest także ocena zakresu ruchomości, a także badania stabilności, aparatu wyprostnego i więzadła krzyżowego przedniego. Wszystkie opisane czynności pozwalają lekarzowi zdecydować, co dalej. W większości przypadków konieczne staje się wykonanie specjalistycznych badań.

Diagnostyka bólu kolana

 

  • USG,
  • tomografia komputerowa,
  • rezonans magnetyczny,
  • artroskopia.

 

Dopiero mając pełny obraz sytuacji, lekarz może zaplanować leczenie.

Co na bolące kolana? Leczenie bólu stawu kolanowego

Ból kolana przy chodzeniu i zginaniu potrafi mocno dać się we znaki. Dlatego gdy wyklaruje się, co go wywołało, trzeba jak najszybciej podjąć leczenie. Są dwie możliwie ścieżki dalszego postępowania: leczenie zachowawcze lub inwazyjna metoda chirurgiczna. Załóżmy jednak optymistyczny scenariusz, czyli brak konieczności wykonania operacji. Jak leczyć kłujący ból kolana w takim przypadku?

Preparaty przeciwbólowe do stosowania miejscowego

W pierwszej kolejności warto skupić się na złagodzeniu dolegliwości bólowych, które z pewnością utrudniają swobodne poruszanie i codzienne funkcjonowanie. W tym przypadku dobrze sprawdzi się spray diky 4%, który wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Wystarczy nim spryskać kolano, aby poczuć przyjemny efekt chłodzenia. Przy regularnym stosowaniu zmniejsza obrzęk i całkowicie eliminuje ból. Ważne jednak, by nie stosować go dłużej niż zaleca producent. Ponadto trzeba pamiętać, aby przed użyciem preparatu zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża życiu lub zdrowiu.

Ból kolana bez obrzęku – fizjoterapia

W razie wystąpienia silnej opuchlizny wdrożenie rehabilitacji zazwyczaj odsuwa się w czasie. Dopiero gdy obrzęk zejdzie, można zacząć działać. Fizjoterapia skupia się przede wszystkim na łagodzeniu bólu i objawów zapalenia, ponadto przyspiesza proces gojenia i regeneracji. Rodzaj stosowanych zabiegów zależy od typu dolegliwości, ale najczęściej do leczenia bólu kolan wykorzystuje się metody takie jak krioterapia, laseroterapia, ekspozycja na zmienne pole magnetyczne, fonoforeza czy elektroterapia.

Domowe sposoby na ból kolana

Aby zniwelować ból i zminimalizować ewentualny obrzęk, można stosować zimne okłady. W aptece do kupienia są specjalne okłady chłodzące do wielokrotnego użytku. Pomóc może także regularne wykonywanie ćwiczeń zaleconych przez fizjoterapeutę. Ważne jednak, aby nie podejmować aktywności bez konsultacji ze specjalistą, gdyż może się okazać, że wykonywane ćwiczenia bardziej szkodzą, niż pomagają.