fit.pl mobile logo

Cholesterol w diecie - najważniejsze informacje

Według danych opublikowanych w 2022 roku hipercholesterolemia, czyli wysoki poziom cholesterolu, dotknęła 60% dorosłej populacji naszego kraju, czyli aż 18 milionów ludzi. Spośród tych 18 milionów Polaków prawie 60% nie wie, że ma tę chorobę. A to nie wszystko – nawet w przypadku stwierdzenia wysokiego poziomu cholesterolu problem jest bagatelizowany przez duży odsetek pacjentów. Pierwszym krokiem w walce z wysokim cholesterolem jest zmiana diety. W tym artykule zebrano najważniejsze informacje o dietach wysokocholesterolowych, których należy unikać.

Wpływ diety na poziom cholesterolu

Ile jest prawdy w powiedzeniu jesteś tym co jesz? Wydaje się że całkiem sporo. W końcu to z pożywienia czerpiemy energię i wszystko, czego nasz organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania oraz zachowania zdrowia i szczęścia.

Osoba najedzona, a nawet przekarmiona może być jednocześnie... niedożywiona. Czemu? Za sięganie po jedzenie kiepskiej jakości! Skutkiem tego stanu mogą być różne problemy, takie jak nadwaga lub otyłość, cukrzyca czy wysoki poziom cholesterolu. Stamtąd już tylko krok od miażdżycy, choroby niedokrwiennej serca, udaru mózgu czy zawału serca.

Produkty zwiększające cholesterol

Nadmiar cholesterolu jest spowodowany dietą bogatą w tłuszcze nasycone i trans. Ich źródła to przede wszystkim: Tłuste mięso, kiełbasy, podroby, pasztety, większość kiełbas, smalec, jagnięcina, boczek; Fast foody, takie jak hamburgery, frytki, hot dogi; Tłuste produkty mleczne, takie jak pełne mleko, śmietana, tłuste sery, twarogi, sery topione; Słodycze takie jak ciastka, pączki, chleb, ciasta; Słone przekąski, takie jak solone orzeszki ziemne, chipsy ziemniaczane, słone batony; Dania szybkie (sosy, zupy itp.); produkty smażone; Produkty zawierające olej palmowy. Picie napojów słodzonych cukrem (zarówno gazowanych, jak i niegazowanych - napoje sklepowe i cydr są przeładowane cukrem) oraz alkohol również nie są dobre dla „niskiego poziomu cholesterolu”.

Więcej informacji o cholesterolu i jego wpływie na organizm znajdziesz na blogu https://doktorstent.pl/blog/

Dieta obniżająca poziom cholesterolu

Ponieważ zła dieta jest jedną z głównych przyczyn wysokiego poziomu cholesterolu, spożywanie zrównoważonej diety pomoże obniżyć poziom cholesterolu. Ponadto dieta śródziemnomorska obniża również poziom cholesterolu w surowicy. W Internecie można znaleźć sprzeczne informacje na temat samej diety ketogenicznej i jej wpływu na poziom cholesterolu. Ważna jest zmiana diety na stałe, maksymalizacja produktów roślinnych i wyeliminowanie produktów wysokoprzetworzonych z dużą ilością cukrów prostych czy syropu fruktozowego.

Dieta cholesterolowa – kilka prostych porad

Zmniejszenie spożycia mięsa i jedzenia więcej roślin strączkowych, takich jak soja, bób oraz ryby; Zamiast masła lub margaryny zawierającej tłuszcze trans używaj dobrych składników sera, sosu warzywnego lub awokado; Chociaż drób jest dozwolony na diecie cholesterolowej, warto pamiętać, aby nie jeść go ze skórą. Płatki owsiane można zmielić i dodać do koktajli i twarogu. Jedzenie owoców i warzyw kilka razy dziennie. Długotrwałe „sklepowe” słodycze najlepiej zastąpić domowymi wypiekami na bazie mąki pełnoziarnistej i zdrowych tłuszczy, a przekąski ze zdrowymi składnikami wybieraj spośród tych sprzedawanych w supermarketach.

Utrzymuj serce w dobrej kondycji - wejdź na https://doktorstent.pl/ gdzie znajdziesz mnóstwo porad kardiologa z wieloletnim doświadczeniem.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl