Co jest przyczyną kataru? Poznaj nasze sposoby na zatkany nos

Katar to dolegliwość, z którą niemal każdy Polak ma do czynienia przynajmniej jeden raz do roku. Choć kojarzy się głównie z przeziębieniem, to w praktyce może on towarzyszyć wielu chorobom. Dolegliwość ta może być bardzo uciążliwa. Towarzyszyć jej mogą problemy z oddychaniem, ze snem, a nieleczony katar może doprowadzić do poważnych powikłań.
2020-01-24 00:00
Udostępnij
Co jest przyczyną kataru? Poznaj nasze sposoby na zatkany nos

Katar – co warto wiedzieć?

Katar to potoczna nazwa dolegliwości, której objawem jest wyciek nadmiaru wydzieliny z nosa. Nieżyt nosa wynika z zapalenia błony śluzowej w obrębie nosa. Czy wydzielina pojawia się wyłącznie podczas infekcji? Nie. Zwiększa się jedynie jej ilość. O ile zdrowy nos wydziela około pół litra wydzieliny na dobę, to zainfekowany 3 razy więcej. Nieżyt nosa jest reakcją obronną organizmu – w wyniku zwiększonej ilości wydzieliny chce on wyeliminować z organizmu zagrożenie. W przypadku kataru należy stosować leczenie objawowe – nie istnieje lek, który spowoduje, że natychmiast wyzdrowiejesz. Z katarem najczęściej będziesz mieć do czynienia przez około 7 do 10 dni. Nie jest prawdą, że możesz zaniechać w takim przypadku leczenia, gdyż infekcja zamiast ustąpić, może doprowadzić do powikłań, m.in. zapalenia oskrzeli. Właśnie dlatego na objawy choroby należy reagować.

Rodzaje kataru

Sposób leczenia kataru zależy przede wszystkim od tego, co stanowi jego przyczynę. Zdecydowanie najczęściej odpowiadają za niego wirusy – głównie rinowirusy, koronawirusy i adenowirusy. Wydzielina jest wówczas mętna i wodnista. Jednocześnie mogą pojawić się takie objawy infekcji jak stan podgorączkowy czy kichanie. Często infekcja wirusowa poprzedza infekcję bakteryjną, przy czym ta pierwsza z reguły nie wymaga konsultacji ze specjalistą.

Kolejną przyczyną kataru może być infekcja bakteryjna. Wówczas wydzielina jest żółta, szarawa czy nawet zielona. Infekcji towarzyszyć może gorączka i mokry kaszel. W tym przypadku najczęściej konieczna okazuje się antybiotykoterapia.

Trzecim rodzajem nieżytu nosa jest katar alergiczny. Może być on sienny lub całoroczny. Katar pojawia się w wyniku kontaktu błony śluzowej z alergenem. Takim alergenem może być np. kurz czy sierść zwierząt. Wówczas nie pomogą ani antybiotyki ani leki, które sprawdzają się przy infekcji wirusowej. Efekt natomiast da wprowadzenie odpowiednio dobranych leków antyhistaminowych. Najlepszym sposobem na uniknięcie takiej reakcji jest niedopuszczanie do kontaktu z alergenem, ale w praktyce może być to bardzo trudne. Jeśli podejrzewasz, że zmagasz się z alergicznym nieżytem nosa, to koniecznie skorzystaj z konsultacji z alergologiem. Być może zaproponuje on leki, które spowodują, że twój organizm nie będzie intensywnie reagować na czynnik alergizujący.

Sposoby na zatkany nos

Z nieżytem nosa możesz sobie poradzić, korzystając z leków dostępnych bez recepty, ale również domowymi sposobami. Oto wybrane metody, które pomogą wyeliminować dolegliwość:

  • Lekarstwa – czyli krople, spraye czy tabletki na katar. Pomóc mogą m.in. leki zawierające ksylometazolinę, oksymetazolinę czy nafazolinę.
  • Preparaty przeciwhistaminowe – jeśli zmagasz się z alergicznym nieżytem nosa.
  • Czosnek i cebula – czyli dwa produkty, które są zalecane przy wielu różnych infekcjach. Mają m.in. działanie przeciwwirusowe, mogą pomóc ci w szybszym pozbyciu się kataru. W jaki sposób je spożyć? Np. możesz je dodać do kanapki czy dania.
  • Maść majerankowa – smaruj nią skrzydełka nosa, a dzięki temu złagodzisz możliwe podrażnienie skóry.
  • Inhalacje z soli fizjologicznej – potrzebujesz nebulizatora oraz soli fizjologicznej. Wlej do zbiorniczka sól fizjologiczną, a następnie załóż maskę, która znajduje się w zestawie i uruchom urządzenie. Dzięki temu łatwiej oczyścisz nos z wydzieliny.

W każdym przypadku, gdy dolegliwość nie ustępuje, a wręcz pojawiają się kolejne objawy, warto skorzystać z pomocy lekarskiej. Specjalista oceni, jaka jest przyczyna infekcji i zaproponuje odpowiednie leczenie.