Co na suchy kaszel - jak się leczyć?

 Kaszel jako objaw, ale nie choroba pojawia się wtedy, kiedy jakiś czynnik podrażnia błony śluzowe gardła, oskrzeli, tchawicy lub kanalików doprowadzających powietrze do płuc. Kaszląc, oczyszczamy drogi oddechowe z zagrażających im alergenów, kurzu, bakterii czy kawałków pokarmu. Szczególnie uciążliwy kaszel suchy występujący przy infekcjach wirusowych utrudnia codzienne funkcjonowanie. Jakie leczenie zastosować na kaszel suchy.
fit.pl
2016-09-26 00:00
Udostępnij
Co na suchy kaszel - jak się leczyć?

Suchy kaszel i jego przyczyny
Niezależnie od tego czy kaszel jest suchy, czy mokry zawsze występuje jako objaw, a nie jako przyczyna choroby. Kaszel suchy pojawia się najczęściej przy wirusowych infekcjach dróg oddechowych, takich jak zapalenie gardła czy krtani. Przy przeziębieniu i paragrypie, w której wirus atakuje górne drogi oddechowe występuje suchy i chrapliwy kaszel. Pojawia się on zazwyczaj u dzieci, u których układ odpornościowy nie jest jeszcze w pełni wykształcony oraz u osób starszych z osłabionym mechanizmem obronnym. Przyczyną kaszlu może być również wdychanie substancji drażniących i przenikanie ich do dróg oddechowych. Suchy i męczący kaszel atakuje wtedy najczęściej w nocy. Duszący kaszel z charakterystycznym piskliwym dźwiękiem podczas wdechu, wskazuje na zapalenie krtani, a drapiący i uporczywy może świadczyć o zapaleniu tchawicy. Suchy kaszel o małym nasileniu towarzyszący objawom grypopodobnym, może świadczyć o rozwijaniu się krztuśca – choroby spowodowanej bakterią Bordetella pertussis.

Leczenie, czyli co na suchy kaszel
Kaszel suchy, określany jako bezproduktywny, utrudnia codzienne funkcjonowanie, a w szczególności zaburza spokojny sen. Brak odkrztuszania spowodowany podrażnieniem zakończeń nerwowych w błonie śluzowej dróg oddechowych sprawia, że kaszel męczy i osłabia organizm. Dlatego przy suchym kaszlu stosuj środki łagodzące objawy i hamujące napady kaszlowe. Do wyboru masz preparaty dostępne w aptece bez recepty, które działają obwodowo i uśmierzają podrażnienia w drogach oddechowych. To najczęściej środki ze składnikami roślinnymi zawierające korzeń prawoślazu, liście podbiału, babkę lancetowatą oraz kwiat dziewanny. Leki przeciwkaszlowe przepisywane przez lekarza działają ośrodkowo, czyli hamująco na ośrodek oddechowy w mózgu. Do preparatów na receptę należą opioidowe syropy i tabletki zawierające kodeinę o działaniu narkotycznym i uzależniającym, środki opioidowe niepowodujące uzależnienia, jak np. dekstrometorfan oraz nieopioidowe substancje – butamirat. Leki uzależniające można stosować tylko u dzieci powyżej 12. roku życia i przestrzegać ściśle zaleceń lekarza. Bezpieczną substancją łagodzącą suchy kaszel każdego pochodzenia jest dekstrometorfan, o którym więcej na stronie http://www.gripex.pl/jak-dziala-dekstrometorfan.html. Choć preparat należy do grupy opioidów, nie uzależnia i bezpiecznie możesz podawać go w formie syropu dzieciom już od 6. roku życia. Tabletki z dekstrometorfanem przeznaczone są dla starszych dzieci od 12. r.ż.

Kaszel suchy, a może mokry
W sytuacji, kiedy trudno określić Ci, czy występuje u Ciebie kaszel suchy czy mokry, najlepiej skonsultować się z lekarzem. W aptekach znajdziesz tzw. syropy 2 w 1, czyli na kaszel suchy i mokry (łączą substancje hamujące odruch kaszlowy ze składnikami ułatwiającymi odkrztuszanie), jednak lepiej stosować odrębne preparaty na każdy rodzaj kaszlu. Lekarze przestrzegają przed podawaniem 2 syropów jednocześnie, tj. preparatów na kaszel suchy i syropów mukolitycznych. Zadaniem środków przeciwkaszlowych jest powstrzymanie odruchu kasłania, natomiast mukolityki rozrzedzają zalegającą w drogach oddechowych wydzielinę. Żeby śluz mógł opuścić drogi oddechowe, konieczne jest występowanie kaszlu. Dlatego przy podawaniu syropu mukolitycznego, nie można jednocześnie powstrzymywać kasłania. Suchy kaszel zawsze świadczy o tym, że organizm przechodzi infekcję. Kaszel zazwyczaj ustępuje po kilku dniach lub przechodzi w kaszel mokry. Dlatego kiedy uciążliwe kasłanie utrzymuje się przez dłuższy czas, może wskazywać na chorobę płuc, którą należy skonsultować z lekarzem.