fit.pl mobile logo

Co na suchy kaszel - jak się leczyć?

 Kaszel jako objaw, ale nie choroba pojawia się wtedy, kiedy jakiś czynnik podrażnia błony śluzowe gardła, oskrzeli, tchawicy lub kanalików doprowadzających powietrze do płuc. Kaszląc, oczyszczamy drogi oddechowe z zagrażających im alergenów, kurzu, bakterii czy kawałków pokarmu. Szczególnie uciążliwy kaszel suchy występujący przy infekcjach wirusowych utrudnia codzienne funkcjonowanie. Jakie leczenie zastosować na kaszel suchy.

Suchy kaszel i jego przyczyny
Niezależnie od tego czy kaszel jest suchy, czy mokry zawsze występuje jako objaw, a nie jako przyczyna choroby. Kaszel suchy pojawia się najczęściej przy wirusowych infekcjach dróg oddechowych, takich jak zapalenie gardła czy krtani. Przy przeziębieniu i paragrypie, w której wirus atakuje górne drogi oddechowe występuje suchy i chrapliwy kaszel. Pojawia się on zazwyczaj u dzieci, u których układ odpornościowy nie jest jeszcze w pełni wykształcony oraz u osób starszych z osłabionym mechanizmem obronnym. Przyczyną kaszlu może być również wdychanie substancji drażniących i przenikanie ich do dróg oddechowych. Suchy i męczący kaszel atakuje wtedy najczęściej w nocy. Duszący kaszel z charakterystycznym piskliwym dźwiękiem podczas wdechu, wskazuje na zapalenie krtani, a drapiący i uporczywy może świadczyć o zapaleniu tchawicy. Suchy kaszel o małym nasileniu towarzyszący objawom grypopodobnym, może świadczyć o rozwijaniu się krztuśca – choroby spowodowanej bakterią Bordetella pertussis.

Leczenie, czyli co na suchy kaszel
Kaszel suchy, określany jako bezproduktywny, utrudnia codzienne funkcjonowanie, a w szczególności zaburza spokojny sen. Brak odkrztuszania spowodowany podrażnieniem zakończeń nerwowych w błonie śluzowej dróg oddechowych sprawia, że kaszel męczy i osłabia organizm. Dlatego przy suchym kaszlu stosuj środki łagodzące objawy i hamujące napady kaszlowe. Do wyboru masz preparaty dostępne w aptece bez recepty, które działają obwodowo i uśmierzają podrażnienia w drogach oddechowych. To najczęściej środki ze składnikami roślinnymi zawierające korzeń prawoślazu, liście podbiału, babkę lancetowatą oraz kwiat dziewanny. Leki przeciwkaszlowe przepisywane przez lekarza działają ośrodkowo, czyli hamująco na ośrodek oddechowy w mózgu. Do preparatów na receptę należą opioidowe syropy i tabletki zawierające kodeinę o działaniu narkotycznym i uzależniającym, środki opioidowe niepowodujące uzależnienia, jak np. dekstrometorfan oraz nieopioidowe substancje – butamirat. Leki uzależniające można stosować tylko u dzieci powyżej 12. roku życia i przestrzegać ściśle zaleceń lekarza. Bezpieczną substancją łagodzącą suchy kaszel każdego pochodzenia jest dekstrometorfan, o którym więcej na stronie http://www.gripex.pl/jak-dziala-dekstrometorfan.html. Choć preparat należy do grupy opioidów, nie uzależnia i bezpiecznie możesz podawać go w formie syropu dzieciom już od 6. roku życia. Tabletki z dekstrometorfanem przeznaczone są dla starszych dzieci od 12. r.ż.

Kaszel suchy, a może mokry
W sytuacji, kiedy trudno określić Ci, czy występuje u Ciebie kaszel suchy czy mokry, najlepiej skonsultować się z lekarzem. W aptekach znajdziesz tzw. syropy 2 w 1, czyli na kaszel suchy i mokry (łączą substancje hamujące odruch kaszlowy ze składnikami ułatwiającymi odkrztuszanie), jednak lepiej stosować odrębne preparaty na każdy rodzaj kaszlu. Lekarze przestrzegają przed podawaniem 2 syropów jednocześnie, tj. preparatów na kaszel suchy i syropów mukolitycznych. Zadaniem środków przeciwkaszlowych jest powstrzymanie odruchu kasłania, natomiast mukolityki rozrzedzają zalegającą w drogach oddechowych wydzielinę. Żeby śluz mógł opuścić drogi oddechowe, konieczne jest występowanie kaszlu. Dlatego przy podawaniu syropu mukolitycznego, nie można jednocześnie powstrzymywać kasłania. Suchy kaszel zawsze świadczy o tym, że organizm przechodzi infekcję. Kaszel zazwyczaj ustępuje po kilku dniach lub przechodzi w kaszel mokry. Dlatego kiedy uciążliwe kasłanie utrzymuje się przez dłuższy czas, może wskazywać na chorobę płuc, którą należy skonsultować z lekarzem.PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl