Często popełniane błędy podczas noszenia maseczek ochronnych - jak temu zapobiegać?

Od wielu już miesięcy koniecznością stało się zasłanianie ust i nosa, będąc poza domem. Obecnie można stosować w tym celu wyłącznie maseczki ochronne – za ich brak na twarzy w przestrzeni publicznej grozi kara w postaci mandatu. Prawidłowo noszone maseczki zmniejszają ryzyko rozprzestrzeniania się wirusów i bakterii, które stanowią realne zagrożenie dla zdrowia i nawet życia. Zakrywanie nosa i ust jest konieczne do tego, aby uchronić przed zakażeniem zarówno siebie, jak i innych. Okazuje się, że można być nieświadomym nosicielem koronawirusa, przechodzić chorobę Covid-19 bezobjawowo. Noszenie maseczki wiąże się z dyskomfortem, ale stosowanie się do obostrzeń stało się odgórnie narzuconym wymogiem dotyczącym każdego
2021-03-23 00:00
Udostępnij
Często popełniane błędy podczas noszenia maseczek ochronnych - jak temu zapobiegać?

Niestety nadal popełniane są wielorakie błędy – notoryczne dotykanie założonej maseczki, poprawianie jej czy spuszczanie. Nie można wtedy mówić o skutecznej ochronie przed zakażeniem, dlatego czas najwyższy uświadomić sobie to, jak poprawnie używać maseczek ochronnych i czego należy się wystrzegać.

Nieprawidłowe używanie maseczek ochronnych zwiększa ryzyko zakażenia koronawirusem

Obecnie można liczyć na szeroki wachlarz wyboru maseczek ochronnych, gdyż dostępnych jest wiele ich rodzajów. W przypadku tych jednorazowych powinno się wymieniać je już co kilkadziesiąt minut, gdyż po pół godziny tracą swoje pierwotne właściwości. Zużyta maseczka powinna trafić do zamkniętego kosza na śmieci, gdyż stanowi potencjalne zagrożenie, na jej powierzchni mogą znajdować się chorobotwórcze drobnoustroje. Innym rozwiązaniem są maseczki wielorazowe, czyli wielokrotnego użytku – bawełniane, półmaski filtrujące medyczne lub antysmogowe. W sprzedaży dostępne są też trzywarstwowe maski medyczne Inventi Mask, które zostały wzbogacone o powłokę nasączoną substancją czynną o działaniu odkażającym i dezynfekującym. Zaletą tych masek jest to, że niszczą bakterie i wirusy, dzięki czemu ich powierzchnia pozostaje wolna od zarazków i to przez aż dwie doby. Zwykłe maseczki nie mogą być dotykane, wielokrotnie zdejmowane i zakładane, bo znajdują się na nich patogeny. Z każdą kolejną godziną jest ich coraz więcej, dlatego muszą być regularnie zamieniane na nowe – w przypadku masek chirurgicznych należy robić to co dwadzieścia minut, a w przy tych bawełnianych co dwie godziny. Założona maseczka Inventi Mask może być dotykana bez obawy o przeniesienie jakichkolwiek zarazków.

obraz_1_4

W przypadku maseczek wielokrotnego użytku, wykonanych z bawełny, konieczne jest wypranie jej w pralce – najlepiej w trybie godzinnym 90 stopni Celsjusza. Już po powrocie do domu powinno się ją od razu przeprać. Wystarczy włożyć ją do miski, po czym zalać wrzątkiem, po przestygnięciu wody wyprać przy użyciu mydła antybakteryjnego. Można też przeprasować ją po wyschnięciu żelazkiem ustawionym na najwyższą temperaturę. Bardzo ważne jest to, aby nie dotykać maseczki po jej założeniu, nie poprawiać ani nie spuszczać. Musi ona dobre przylegać do twarzy, zakrywać nosa i usta. Pomiędzy maseczką a twarzą nie może być żadnych szczelin, przez które mogłyby przedostawać się drobnoustroje. Należy zdjąć ją dopiero po przyjściu do domu, zawsze za gumki lub sznurki, nie z przodu, gdzie znajdują się zarazki. Zarówno przed nałożeniem maseczki, jak i po jej zdjęciu, trzeba umyć i zdezynfekować ręce.

Sprawdź jak poprawnie nosić maseczki: https://inventimask.com/maseczki-ochronne-jak-nosic-prawidlowo-i-jak-o-nie-dbac/