Czym jest terapia testosteronem i kto może z niej skorzystać?

Terapia testosteronem dedykowana jest mężczyznom, którzy odczuwają objawy obniżenia poziomu tego hormonu w organizmie – mniejszą sprawność seksualną, zaburzenia nastroju i epizody depresyjne, zmniejszenie masy mięśniowej czy postępującą nadwagę lub otyłość. Co ważne, o konieczności wprowadzenia terapii zastępczej testosteronem zawsze decyduje lekarz – na podstawie symptomów zgłaszanych przez pacjenta oraz wyników badań laboratoryjnych. Sprawdź, na czym dokładnie polega terapia testosteronem i kiedy warto się na nią zdecydować.
2022-12-14 00:00
Udostępnij
Czym jest terapia testosteronem i kto może z niej skorzystać?

Przyczyny niedoboru testosteronu u mężczyzn

Niedobór testosteronu to zespół kliniczny, który diagnozuje się u dorosłych mężczyzn. Dochodzi do niego na skutek chorób genetycznych (np. zespół Klinefeltera, nazywanego również zespołem 47 lub XXY, zespół płodnego eunucha), endokrynologicznych (np. zespół Kallmanna) lub innych zaburzeń, powodujących nieprawidłową pracę gruczołów wydzielania wewnętrznego – jąder, nadnerczy, podwzgórza czy przysadki mózgowej.

Pomimo tego, że niedobór testosteronu może manifestować się jako objaw w poważnych chorobach, jego przyczyna najczęściej jest niemożliwa do uchwycenia. W przypadku idiopatycznego niedoboru testosteronu rolę może odgrywać dojrzały wiek pacjentów (u wielu pacjentów można zaobserwować niepokojące zmiany już w okolicach 40 roku życia), niehigieniczny tryb życia, niska aktywność fizyczna, nadwaga czy palenie tytoniu. 

Niedobór testosteronu – objawy

Niedobór testosteronu u mężczyzn powoduje szereg dokuczliwych objawów. Szczególnie niepokojące są:

  • zaburzenia erekcji – problem z osiągnięciem i utrzymaniem wzwodu,
  • obniżenie libido – zauważalnie mniejsze zainteresowanie seksem,
  • obniżona ilość lub zupełny brak porannych erekcji, 
  • problem w osiągnięciu orgazmu lub osłabienie doznań w jego trakcie,
  • zaburzenia nastroju – trudności w utrzymaniu motywacji i dobrego humoru, stany depresyjne,
  • przewlekłe zmęczenie i problemy z koncentracją.

U mężczyzn z niedoborem testosteronu obserwuje się zaburzenia funkcjonowania wielu narządów. Mogą one objawiać się jako anemia, osteoporoza, osteopenia czy zespół metaboliczny. Dodatkowo, może występować nadwaga lub otyłość, ginekomastia (powiększenie piersi u mężczyzn) czy zmiany w zagęszczeniu włosów na twarzy i ciele.

Leczenie niedoboru testosteronu – jak wygląda i gdzie można z niego skorzystać?

Terapia zastępcza testosteronem (ang. testosterone replacement therapy – TRT) polega na przyjmowaniu preparatów hormonalnych – w formie oraz dawce ustalonej przez lekarza, dopasowanej indywidualnie do stanu zdrowia konkretnego pacjenta.

Preparaty z testosteronem mogą być podawane w różnych formach (m.in. dopoliczkowej, donosowej, domięśniowej, podskórnej czy doskórnej) oraz z różną częstotliwością. W zależności od protokołu leczenia, jaki został opracowany przez lekarza prowadzącego, preparaty z testosteronem mogą być podawane codziennie lub w dłuższych odstępach czasu – nawet co kilka miesięcy.

Niezwykle ważne jest, aby w trakcie terapii pacjent regularnie wykonywał badania diagnostyczne. Poziom stężenia testosteronu w surowicy krwi obrazuje, czy leczenie przynosi spodziewane efekty i pozwala bieżąco monitorować stan zdrowia pacjentów.

W jaki sposób można skorzystać z terapii testosteronem? Jednym z najwygodniejszych rozwiązań jest e-wizyta w meskaklinika.pl. Podczas pierwszej rozmowy z lekarzem omówisz swój problem, prześlesz wyniki badań diagnostycznych (te należy wykonać w laboratorium), otrzymasz receptę na leki oraz szczegółowe zalecenia – związane zarówno z terapią testosteronem, jak i ze stylem życia. Sprawdź, jak wygląda i ile kosztuje terapia testosteronem w meskaklinika.pl

Czy warto leczyć obniżony testosteron?

Zauważasz u siebie objawy obniżonego testosteronu i zastanawiasz się, czy warto szukać pomocy lekarskiej? Jak najbardziej! Nie musisz znosić dokuczliwych objawów, które obniżają jakość Twojego życia – seksualnego, towarzyskiego czy zawodowego. Większość z nich może zostać złagodzona lub całkowicie wyeliminowana dzięki odpowiedniemu leczeniu, prowadzonemu przez doświadczonych lekarzy. 

Co więcej, obniżony poziom testosteronu sprzyja występowaniu poważnych, często śmiertelnych chorób – insulinooporności, cukrzycy typu 2, a także zaburzeń pracy układu sercowo-naczyniowego, prowadzących do choroby niedokrwiennej serca, udaru mózgu czy miażdżycy. Przywracając poziom testosteronu do fizjologicznej normy, możesz znacznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia tych dolegliwości oraz, co za tym idzie, przedwczesnej śmierci.

Pozwól sobie na odzyskanie zdrowia, sprawności, atrakcyjnego wyglądu, pewności siebie. Przypomnij sobie, jak smakują namiętne noce i radosne dni. Aby skorzystać z fachowej pomocy lekarskiej i rozpocząć terapię testosteronem, zajrzyj na stronę meskaklinika.pl i umów się na swoją pierwszą e-wizytę.