fit.pl mobile logo

Dolegliwości żołądkowe z powodu stresu – jak się ich pozbyć?

Dzisiejsze szybkie tempo życia przekłada się na wiele sfer życia miedzy innymi na pracę. Biegamy od spotkania do spotkania, łykamy w pośpiechu kolejną kawę, często na pusty żołądek. Pracy jest coraz więcej, a szefowie wydają się być coraz bardziej wymagający. Kolejne deadline’y, kolejne projekty, a konkurencja na rynku pracy spora. Staramy się więc dać już nie 100 ale 150% z siebie. W takim rytmie jesteśmy w stanie wytrzymać kilka tygodni, może miesięcy, aż wreszcie stajemy się coraz bardziej nerwowi, źle sypiamy, boli nas żołądek, doskwierają nam biegunki, a przed ważną prezentacją zdarza się zwymiotować

Coraz większe możliwości, które daje nam praca mają także swoją drugą, ciemną  stronę – okropny stres, na który jesteśmy narażeni każdego dnia, który zaczyna przeszkadzać nam w normalnym funkcjonowaniu i odbija się na naszym zdrowiu.

 

Nieprzyjemnie skutki stresu

Stres to reakcja organizmu na stresory, czyli sytuacje wywołujące stres. Stresorami może być występ przed publicznością, egzamin, ważne wydarzenie w życiu człowieka. Stres wywołany przez wymienione sytuacje jest czymś naturalnym, czasem nawet motywującym do działania. Są jednak sytuacje, które trwają przez dłużysz czas i wywołują reakcje stresu – spotykamy się z nimi najczęściej w pracy. Gdy organizm nie jest w stanie sobie z nimi już radzić wysyła sygnały w postaci różnych dolegliwości. Kiedy jesteśmy zdenerwowani mózg wysyła do wszystkich komórek i tkanek sygnał, żeby przygotować się do walki. We krwi podnosi się poziom kortyzolu, adrenaliny i noradrenaliny, wzrasta stężenie glukozy, następuje przygotowanie organizmu do przetrwania. Wysoki poziom adrenaliny i kortyzolu powoduje obniżenie odporności organizmu, wzrasta wówczas napięcie mięśniowe, ciśnienie ulega podniesieniu co może prowadzić nawet do zawału serca. Stres odczuwa także żołądek. Pod wpływem działania adrenaliny wydzielają się większe ilości kwasów trawiennych, które drażnią błonę śluzową wyściełającą żołądek. Daje to objawy w postaci zgagi, pieczenia w dołku, jeśli będą utrzymywać się dłużej mogą przerodzić się we wrzody żołądka i dwunastnicy czy zapalenie błony śluzowej. Większa ilość kwasów trawiennych powoduje także skurcze jelit i biegunkę. Biegunka spowodowana jest także wydzielaniem się większej ilości katecholamin, które wydzielają się pod wpływem stresu, a które pobudzają perystaltykę jelit. Zdarza się że człowiek obciążony długotrwałym stresem wypróżnia się nawet kilkanaście razy dziennie. Przy silnym stresie można, poza biegunką, odczuwać także ściskanie w jelitach, skurcze żołądka i wymioty. Jeśli takie dolegliwości będą utrzymywać się dłużej może dojść do utraty ważnych elektrolitów i odwodnienia organizmu.

Jak radzić sobie ze stresem?

Wiele osób zadaje sobie to pytanie i uzyskuje odpowiedź „przestań się martwić”. Jednak nie zawsze jest to takie proste, zwłaszcza jeśli przez wiele lat nasz organizm w taki sposób reagował na daną sytuację. Faktem jest, że to w jaki sposób reagujemy na stresujące sytuacje zależy od naszego podejścia do życia, naszych doświadczeń z przeszłości, temperamentu, cech osobowości, wyznawanych wartości. Stres siedzi w głowie i to od nas samych zależy czy poddamy się mu czy spróbujemy złapać dystans i kolejnym razem zareagujemy z większym spokojem. W celu uspokojenie organizmu zaleca się zajęcia jogi czy medytacje, które poprzez techniki oddechowe wyciszają ciało, relaksują i pozwalają zapanować nad obezwładniającym stresem. Przy długotrwałym stresie warto także wyjechać, zmienić otoczenie i pozwolić sobie na cieszenie się chwilą, bez myślenia o pracy. Praca nad podejściem do życia to jedno, jednak trzeba także zlikwidować fizyczne objawy stresu. Z pomocą przychodzi tu właściwa dieta bogata w minerały przede wszystkim magnez oraz witaminy zwłaszcza z grupy B. Dobrze także rozładować stres poprzez aktywność fizyczną – spacer, bieg, squash, pływanie itp. cokolwiek co dostosowane jest do wydolności naszego organizmu i co sprawia nam radość. Jeśli stres łączy się z biegunkami i wymiotami, wówczas warto sięgnąć po elektrolity, które nawodnią organizm np. ORSALIT®. Ten doustny płyn nawadniający przeznaczony jest do stosowania w stanach odwodnienia organizmu. ORSALIT® dzięki efektywnemu mechanizmowi wspólnego wchłaniania wody, sodu i glukozy skutecznie nawadnia organizm. Zmniejsza jednocześnie ryzyko powikłań będących następstwem biegunek i wymiotów. DPN charakteryzuje się zmniejszoną osmolarnością co oznacza, że woda nie jest ściągana i wydalana, ale krąży po organizmie nawadniając komórki.  Aby szybko pozbyć się biegunki szczególnie polecany jest ORSALIT® plus smektyn. Zawarty w nim smektyn dwuoktanościenny posiada właściwości wiązania bakterii, wirusów i toksyn bakteryjnych, jednocześnie tworzy warstwę ochronną powlekającą błonę śluzową przewodu pokarmowego. Stosowanie preparatu zmniejsza nasilenie stanu zapalnego, redukuje przepuszczalność błon śluzowych, zmniejsza objętość stolców oraz skraca czas utrzymywania się objawów. Badania kliniczne potwierdziły dużą skuteczność preparatu w walce z ostrą, przewlekłą biegunką różnego pochodzenia.

Stres może mieć niebezpieczne skutki dla naszego organizmu. Jeśli zaobserwujemy choćby najmniejsze jego sygnały zacznijmy reagować i postarajmy się wyeliminować go z życia. Właściwa dieta, aktywność fizyczna czy nawadnianie organizmu to podstawa w utrzymaniu organizmu w dobrej kondycji, także podczas stresujących sytuacji.   

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka
Dancia Bus

Mnie zawsze zaczyna boleć brzuch kiedy się denerwuję, jeszcze czasem dochodzą do tego zaparcia. Pół biedy jak to jest w domu, wtedy piję roztwór z dicopegu 10g i po sprawie. Gorzej jak w pracy mam tego typu problemy to zaczynam się jeszcze bardziej stresować, napędzając błędne koło i pojawiają się też nerwobóle, temperatura.. jednym słowem stres to nic dobrego

Zgłoś nadużycie-
bernatka.nosek

Niestety stres powoduje problemy żołądkowe. Ja jak zaczynałam swoją pracę też nie myślałam, ze napięcie związane z pracą będzie miało aż taki wpływ na to jak trawię. Jak pojawiły się pierwsze objawy to jeszcze je bagatelizowałam, ale potem już jak bardzo zaczęły mi dokuczać to ledwo żywa pojechałam do apteki i farmaceuta doradził mi cholestil max, który idealnie wspiera mnie teraz.

Zgłoś nadużycie-

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl