E-recepty, e-skierowania, dostęp do danych medycznych - co jeszcze zyskujesz, logując się do IKP?

E-recepta jest najważniejszym osiągnięciem w automatyzacji sektora ochrony zdrowia w Polsce. Weszła w życie 8 stycznia 2020 r. Innowacja ta znacząco zmienia pracę lekarzy i farmaceutów, odmieniła też życie pacjentów. Zaraz po niej pojawiła się kolejna nowość - IKP, a to zaledwie część zaawansowanego systemu informatycznego realizowanego zgodnie z postulatami Unii Europejskiej. Jakie jeszcze innowacje weszły w życie i co to dla nas oznacza?
2021-06-01 00:00
Udostępnij
E-recepty, e-skierowania, dostęp do danych medycznych - co jeszcze zyskujesz, logując się do IKP?

IKP - Internetowe Konto Pacjenta to platforma koordynowana przez Ministerstwo Zdrowia mająca służyć uporządkowaniu całej dokumentacji medycznej - historii chorób, historii wizyt refundowanych, wglądu do e-skierowań itd. W IKP masz również wgląd do wystawionych i wykupionych recept, nieważne czy w ramach funduszu, wizyty prywatnej czy poprzez jeden z portali do wystawiania e-recept (jak np. Nasza Recepta). Internetowe Konto Pacjenta to medyczne all-in-one, które zbiera wszystkie dane w jednym miejscu. Co dokładnie można sprawdzić?

IKP - jak sprawdzić e-recepty i inne dane medyczne?

Internetowe Konto Pacjenta daje użytkownikom szereg funkcjonalności. Podsumowuje wszelkie dane, które dotyczą w głównej mierze opieki w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, ale i w ramach wizyt prywatnych. Aby sprawdzić skierowania czy e-recepty, zaloguj się przez profil zaufany lub przez bank. Podając za Ministerstwem Zdrowia, dzięki IKP:

  • otrzymasz e-receptę SMS-em lub e-mailem;
  • wykupisz leki z recepty w różnych aptekach nie tracąc refundacji;
  • udostępnisz bliskiej osobie lub lekarzowi informację o stanie zdrowia i historię przepisanych leków;
  • masz dostęp do danych medycznych swoich dzieci do 18. roku życia;
  • odbierzesz e-skierowanie;
  • złożysz wniosek o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ);
  • zmienisz lekarza/pielęgniarkę lub położną podstawowej opieki zdrowotnej;
  • sprawdzisz wynik testu na koronawirusa i poznasz warunki przebywania na kwarantannie lub izolacji domowej..

Jak e-recepta zrewolucjonizowała system opieki zdrowotnej?

E-recepta, która zainaugurowała niejako funkcjonalności w dziedzinie e-zdrowia, niesie za sobą wiele korzyści dla całego systemu ochrony zdrowia.

Dla lekarza e-recepta oznacza w głównej mierze oszczędność czasu. Dzięki szybkiemu wyszukaniu w bazie nazw leków i ich zamienników oraz podpowiedzi, lekarz może zająć się pacjentem, a nie biurokracją. To także lepsza komunikacja między innymi lekarzami: kontrola procesu leczenia u innych specjalistów i weryfikacja, czy przepisane przez nich leki nie wchodzą w interakcje.

E-recepty dla farmaceuty również wiążą się ze znacznymi udogodnieniami. Realizacje e-recepty jest szybsza i bezproblemowa, ponieważ odczyt jest automatyczny po zeskanowaniu kodu. Co więcej, pracownik apteki nie musi już wystawiać czasochłonnych odpisów papierowych recept, ale przede wszystkim nie ma potrzeby rozszyfrowywania nieczytelnego pisma lekarza.

Wiele dobrego e-recepty wniosły przede wszystkim w życie pacjenta. Od czasu ich wprowadzenia pacjent nie jest ograniczony wykupieniem leków w jednej aptece w obawie przed utraceniem refundacji. Przede wszystkim jednak takiej elektronicznej recepty nie da się zgubić, ponieważ wszystko dostępne jest w IKP oraz w telefonie lub na mailu. Ponadto taka e-recepta, dawkowanie czy dodatkowe zalecenia lekarza są zawsze czytelne. E-recepta daje też wiele możliwości lekarzom przyjmującym w ramach praktyki prywatnej, także poprzez portale. E-przychodnie działają całodobowo 7 dni w tygodniu, a to znaczne udogodnienie w przypadku gdy liczy się czas: np. pacjent przegapił odnowienie recepty na leki stałe u swojego lekarza lub potrzebna jest recepta na tabletkę dzień po, a kobieta nie ma możliwości w szybkim tempie zgłosić się osobiście do lekarza. Dzięki możliwości otrzymania recepty na telefon bez osobistej wizyty u lekarza, ograniczeniu ulegają liczby wizyt związane wyłącznie z ordynacją leków, a w rezultacie przekłada się to na mniejsze kolejki u lekarzy.