fit.pl mobile logo

Egzema - jak sobie z nią radzić?

Ładna, zadbana, zdrowa skóra – która kobieta o niej nie marzy? Poświęcamy sporo czasu i pieniędzy, aby zadbać o jej właściwe nawilżenie, by w dotyku przypominała skórę niemowlaka. Często w osiągnięciu wymarzonego celu przeszkadza ona – egzema. Schorzenie, z którym spotyka się już co dziesiąta osoba, potrafi utrudnić życie. Zobacz jak złagodzić jej objawy lub całkowicie się przed nią ustrzec

Egzema – przyczyny i objawy

Egzema czyli wyprysk to choroba będąca reakcją skóry na określone czynniki. Jedną z popularniejszych i bardziej znanych form egzemy jest atopowe zapalenie skóry. Egzema przebiega etapowo, każda z faz charakteryzuje się stopniem nasilenia stanu zapalnego, tym samym możemy wyróżnić fazę ostrą, podostrą i przewlekłą. Co ciekawe mogą one występować u pacjenta w tym samym czasie. Stadium ostre rozpoczyna się od rozszerzenia się naczyń krwionośnych i pojawienia się rumienia. Następnie występuje obrzęk, w wyniku którego powstają grudki, które z czasem przekształcają się w pęcherzyki prowadzące do powstania wysięku. W fazie podostrej dochodzi do powstawania strupów wskutek przesączania się surowicy. Jeśli stan taki trwa długo możemy zauważyć, że skóra staje się grubsza, wyschnięta, podatna na pęknięcia. Taki stan może ograniczać się jedynie do występowania w miejscu kontaktu z czynnikiem uczulającym. Charakterystycznym objawem egzemy jest świąd, który jest czasem tak intensywny, że chory rozdrapuje miejsce dotknięte wypryskiem tworząc linijne nadżerki tzw. przeczosy. Z czasem, gdy stan ten nie przechodzi, skóra pogrubia się jeszcze bardziej i prowadzi do tzw. lichenifikacji. Drapanie swędzącej skóry jest niewskazane także z powodu możliwości zakażenia. Egzema najczęściej pojawia się na nadgarstkach, w okolicach łokci, pod kolanami, może także rozprzestrzenić się na inne obszary ciała, na twarz czy klatkę piersiową. Jest to schorzenie o podłożu alergicznym i jak wiele takich dolegliwości uwarunkowane jest genetycznie. Jeśli obydwoje rodziców mają z nim do czynienia jest wielce prawdopodobne, że i dziecko będzie na nie cierpiało. Nie bez znaczenia na wystąpienie wyprysków ma otoczenie: osoby żyjące w skażonym środowisku częściej będą zapadać na egzemę, a także tryb życia ma znaczenie - ludzie zestresowani są bardziej podatni na wszelkie formy dolegliwości skórnych. Niezależnie od tego, bezpośrednią przyczyną powstania wyprysku jest kontakt z alergenem, na który układ immunologiczny odpowiada taką właśnie reakcją- a alergenem może być praktycznie wszystko. Warto także zaznaczyć, że egzema związana jest także z innymi chorobami atopowymi tj. np. astmą, czy katarem siennym.

Jak radzić sobie z egzemą?

Jeśli tylko zauważysz pierwsze objawy egzemy działaj! Tylko wówczas możesz ustrzec się śladów po chorobie. Nieleczona egzema może bowiem przybrać formę przewlekłą i doprowadzić do zliszowacenia skóry. Pierwszym krokiem w leczeniu jest ustalenie co powoduje wyprysk. Robi się to za pomocą specjalistycznych testów skórnych i serologicznych. Jeśli znajdzie się winowajcę wówczas należy go całkowicie wyeliminować z życia i można mówić o wyzdrowieniu pacjenta. Oczywiście nie zawsze jest to proste. Do łagodzenia objawów egzemy stosuje się maści zawierające kortyzol a także leki antyhistaminowe, które opóźniają reakcję alergiczne. Poza lekami osoba dotknięta wypryskiem powinna wdrożyć kilka zasad do swojego życia:

- Dobrze, aby z diety wyeliminować lub ograniczyć wszelkie składniki alergenne i drażniące np. mleko krowie, nabiał, tłuszcze zwierzęce, pokarmy smażone, zawierające konserwanty, cukier, ostre potrawy, kawę, herbatę, alkohol.

- Pomocne mogą okazać się także picie naparu z koniczyny i pokrzywy oraz odwar z korzenia łopianu. Wszelkie domowe sposoby łagodzące objawy egzemy należy skonsultować z lekarzem dermatologiem.

- Jeśli cierpisz na egzemę koniecznie zrezygnuj ze sztucznej bielizny, która może podrażnić skórę.

- Unikaj także zmian temperatury i nawilżenia powietrza a latem unikaj słońca.

- Wskazane jest też ograniczenie kontaktu ze zwierzętami.

- Podrażnioną skórę należy nawilżyć zarówno od środka poprzez picie dużej ilości wody, jak także na zewnątrz używając odpowiednich kosmetyków nawilżających. Do pielęgnacji takiej wymagającej skóry wskazane są emolienty, czyli bezzapachowe kosmetyki stworzone na bazie olejów mineralnych, które służą do nawilżania, zmiękczania, natłuszczania i uelastyczniania skóry. Emolienty występują w postaci maści, kremów, żeli pod prysznic, płynów, olejków, emulsji do kąpieli, mleczek, lotionów, balsamów i emulsji do ciała. Ich zaletą jest to że się nie pienią co oznacza, że nie ma w nich mydła, które zmienia niekorzystnie pH skóry. Nie zawierają one także substancji zwyczajowo stosowanych do produkcji kosmetyków, czyli środków zapachowych, sztucznych barwników, środków konserwujących. Przykładem kosmetyków dla skóry zmagającej się m.in. z problemem egzemy jest linia Latopic®, stworzona z myślą o osobach z alergiami skórnymi w tym atopowym zapaleniem skóry. Dzięki specjalnie dobranym składnikom aktywnym odbudowują uszkodzoną barierę naskórka, redukują świąd, a co najważniejsze hamują błędne koło jakie powstaje przy chorobach alergicznych skóry: suchość skóry i jej świąd spowodowany działaniem alergenu prowokuje do drapania co z kolei prowadzi do uszkodzenia warstwy rogowej naskórka. Umożliwia to przenikanie bakterii oraz substancji drażniących, które nasilają stan zapalny. Tak tworzy się błędne koło, które może przerwać złagodzenie świądu, co czynią właśnie kosmetyki z linii Latopic®. Znajdziemy wśród nich krem do twarzy i ciała, emulsję do ciała, emulsję do kąpieli, żel do mycia ciała i włosów oraz regenerujący krem do rąk.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl