fit.pl mobile logo

Hashimoto

Hashimoto, jako najbardziej rozpowszechnione autoimmunologiczne zaburzenie tarczycy diagnozowane jest coraz częściej. Zwiększona świadomość żywieniowa może wspomóc terapię tego schorzenia. Czym jest Hashimoto i jak z nim walczyć?

Czym jest Hashimoto?

Japoński chirurg dr Hakaru Hashimoto w roku 1912 opisał przypadek choroby tarczycy, który został nazwany później jego nazwiskiem. Jest to limfocytarne zapalenie tarczycy Hashimoto, które należy do grupy chorób autoimmunologicznych. W niektórych przypadkach jest ono dziedziczone genetycznie. Zaburzony mechanizm autotolerancji, który zaobserwować można podczas jego przebiegu, doprowadza do niszczenia komórek tarczycy przez przeciwciała, w ramach prowadzonych procesów immunologicznych. Zniszczone tkanki tarczycy zastępowane są zwłóknieniami, które są nieaktywne, przez co zmniejsza się ilość wydzielanych hormonów tarczycy. Pacjenci cierpiący na tę chorobę doświadczać mogą wielu różnych objawów. Należą do nich między innymi objawy miejscowe (wole), bądź te związane ze zbyt małą ilością wydzielanych hormonów tarczycy (uczucie zmęczenia, senność).

Najczęściej obserwowane objawy to:

 • zmęczenie,
 • depresja,
 • uczucie zimna,
 • nadmierna masa ciała,
 • zaparcia,
 • problemy z nadmiernie suchą cerą i wypadanie włosów,
 • niepłodność,
 • niedokrwistość,
 • zaburzenia pamięci.

Geneza powstawania Hashimoto nie jest do końca poznana, a sama choroba jest najczęstszą przyczyną występowania niedoczynności tarczycy, co spowodowane jest zniszczeniem znacznej części tego narządu. Inne choroby autoimmunologiczne mogą zwiększać ryzyko zachorowania na limfocytarne zapalenie tarczycy. Ciało osoby chorej wytwarza przeciwciała do różnych tkanek tarczycowych, wśród których najpopularniejsza jest peroksydaza anty-TPO, antytrygulina (anty-TG) oraz przeciwciała blokujące receptor TSH (TBII).

Diagnoza

Aktualnie choroba Hashimoto diagnozowana jest na podstawie występujących już objawów oraz wyników badań laboratoryjnych. Miarodajne może być badanie TSH, które zlecić może lekarz rodzinny. Jeżeli natomiast wynik wyjdzie w okolicach lub ponad górnej normy (4 mlU/l dla osoby dorosłej) wymagane jest wykonanie badania stężenia wolnych hormonów tarczycy – FT3 i FT4.

Leczenie i terapia

image2

Całkowite wyleczenie choroby Hashimoto nie jest niestety możliwe. W przypadku osób ze współistniejącą niedoczynnością tarczycy, wymagane jest przewlekłe podawanie lewotyroksyny (hormonu, który normalnie produkowany jest przez tarczycę). Pozwala to częściowo przywrócić dobry stan organizmu.

Warto jednak podkreślić rolę diety, która może łagodzić destrukcyjne skutki choroby Hashimoto. Korzystne będzie między innymi wprowadzenie do diety większej ilości warzyw, które w swoim składzie zawierają chociażby antyoksydanty. Powodują one zmniejszenie stanu zapalnego nasilonego podczas choroby. W niektórych przypadkach stosuje się diety eliminacyjne (np. dieta bezglutenowa, bezlaktozowa czy dieta pozbawiona cukru). Powodem tego jest bardzo częste wykształcanie się innych nietolerancji pokarmowych podczas przebiegu choroby Hashimoto.

Należy jednak pamiętać, aby przed samodzielnym wprowadzaniem zmian w diecie, skonsultować swój przypadek z lekarzem i dietetykiem. Jeśli mamy wątpliwości, warto zasięgnąć informacji z pewnego źródła, na przykład bloga czy forum poświęconego chorobie Hashimoto, na którym dietetycy odpowiadają na pytania pacjentów.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

 • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
 • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
 • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
 • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl