fit.pl mobile logo

Ile kawy można pić dziennie, by nam nie szkodziła?

Kawa – bez niej wielu z nas nie wyobraża sobie nawet jednego dnia. Pijemy ją rano na pobudzenie, do deseru, by poprawić jego smak. Zdarzy się też filiżanka przed snem, tak po prostu. Jak ze wszystkim, nie warto jednak z nią przesadzać. Napój ten, w rozsądnych ilościach i odpowiednio zaparzony, ma sporo zalet, o których warto pamiętać. W jaki sposób pić kawę, żeby nie szkodziła naszemu organizmowi?

Korzyści z picia kawy

Często słyszy się, że kawa uzależnia i jest szkodliwa. Ma ona także pozytywne właściwości i w pewnych aspektach może nawet przysłużyć się zdrowiu. Poprawia ona na przykład krążenie krwi. Dzięki niej komórki uzyskują więcej tlenu, co znacząco przekłada się na nasze samopoczucie fizyczne i psychiczne, wspomaga też koncentrację i pracę mózgu. Ponadto kawa zawiera nawet więcej przeciwutleniaczy niż zielona herbata. Ma dzięki temu działanie przeciwstarzeniowe oraz działa antynowotworowo*.

Po wypiciu kawy wzrasta poziom serotoniny, odpowiedzialnej za dobry humor. Jak wykazały badania naukowe, napój ten zmniejsza ryzyko wystąpienia depresji u kobiet**. Kawa może pomóc złagodzić objawy choroby Parkinsona***, który dziś w dalszym ciągu jest chorobą nieuleczalną, a także przeciwdziała Alzheimerowi****.

Ciekawostką jest też wpływ kawy na kondycję sportowców – poprawia ona pracę serca, zmniejsza ból spowodowany zakwasami oraz zwiększa wytrzymałość fizyczną, tak niezbędną podczas treningów. Dlatego też nie warto wykluczać kawy z dziennego jadłospisu. Pytanie brzmi, ile można jej wypić, żeby sobie nie zaszkodzić?

 

Ile kawy dziennie można pić

Jeśli masz w domu ekspres na kapsułki, całkiem łatwo kontrolować ci, ile filiżanek kawy dziennie pijesz. Limit ten nie jest precyzyjnie określony – różne organizacje, zajmujące się zdrowiem, utrzymują go na różnym poziomie. Europejskie Bezpieczeństwo Żywności (EFSA) precyzuje – 5 filiżanek espresso dziennie cię nie zabije, ale sześć może źle działać na serce, układ krążenia i układ nerwowy.

Warto dodać, że limit ten jest ustalany na podstawie ilości spożywanej dziennie kofeiny. 5 filiżanek to maksimum, przy założeniu, że nie pijemy też na przykład coli czy herbaty. Z kolei z badań Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej USA wynika, że optymalna ilość to 1-2 filiżanki, ale 3-5 to jeszcze w sam raz. Wydaje się więc, że limit jest wyższy, niż dotąd myślano, choć pewnie wielu wielbicieli kawy i tak nadal go przekracza.

delonghi_ile-kawy-mozna-pic-dziennie-by-nam-nie-szkodzila2-1

 

Przede wszystkim dobrze parzona

Żeby kawa była smaczna, miała odpowiednie właściwości i aby dało się wydobyć z niej cały smak, warto zainwestować w dobry ekspress. Godny uwagi jest choćby ekspres na kapsułki od De`Longhi. Ma on intuicyjny system obsługi oraz automatyczny system spieniania mleka, dzięki czemu z łatwością przygotować można latte czy cappuccino. Co więcej, większość modeli nawiązuje w swojej estetyce do stylistyki retro, tak popularnej ostatnio w wystroju wnętrz.

Ekspres do kawy na kapsułki to dobre rozwiązanie dla zwolenników prostoty i różnorodności, ponieważ każda filiżanka kawy może smakować zupełnie inaczej. Do tradycyjnego ekspresu wsypujemy mieszanki ziaren, które sprawiają, że choć pije się różne typy kawy, trzeba wykonać szereg czynności lub kupić duże urządzenie. W ekspresie do kawy na kapsułki umieszcza się je pojedynczo, co pozwala na wypróbowanie wielu różnych smaków. Chcesz stać się prawdziwym smakoszem? Na początek wybierz ekspres kapsułkowy, a z czasem przekonasz się, że mieszanka zalewana wrzątkiem to nie jest twój ulubiony napój.

Jakie inne opcje urządzeń do parzenia znajdziesz na rynku?

  • ekspresy przelewowe
  • automatyczne
  • kombinowane
  • kolbowe
  • kawiarki

 

 

*https://www.healthline.com/nutrition/coffee-worlds-biggest-source-of-antioxidants#section1

**https://www.hsph.harvard.edu/news/hsph-in-the-news/coffee-depression-women-ascherio-lucas/

***http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,391166,kawa-moze-pomoc-zlagodzic-objawy-choroby-parkinsona.html

****http://www.alzheimers.net/5-4-15-coffee-prevent-alzheimers/

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka
Marek Nowicki

Agencja interaktywna z Lublina prowadzi działania mające na celu stworzenia pozytywnego wizerunku na rynku. Zaufaj specjalistom. https://reklama-lublin.pl/

Zgłoś nadużycie-
anetka0702

CHOĆ CZAS NAS GONI NIEUBŁAGANIE, A TY BRACIE JESTEŚ W KIEPSKIM STANIE, I TRENERÓW BEZ LIKU PROSIŁEŚ O POMOC, LECZ CIĄGLE SŁYSZAŁEŚ TO SAMO ZDANIE- ?SPADAJ NA DRZEWO ZA PÓŹNO TUMANIE!? TO IGOR TWÓJ TRENER WYCIĄGA DZIŚ RĘCE, PODEJMIE WYZWANIE I ZMIENIĆ CIĘ ZECHCE! USIĄDŹ WYGODNIE, ODKORKUJ SZAMPANA OD DZISIAJ ZACZYNA SIĘ TWOJA PRZEMIANA! MASZ DOŚĆ NIEDZIAŁAJĄCYCH DIET I PLANÓW TRENINGOWYCH? ZMIEŃ SWOJĄ SYLWETKĘ RAZ A DOBRZE - NAWET W CIĄGU JEDNEGO TYGODNIA Z NAJLEPSZYM TRENEREM W POLSCE!!! WEJDŹ TERAZ NA : WWW.IGORTRENERONLINE.PL

Zgłoś nadużycie-

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl