Jak poradzić sobie z wiosenną alergią ?

Wraz z kwitnącymi roślinami i wyczekiwaną wiosenną aurą pojawiają się problemy z alergiami. Co więc wpływa na sezon alergiczny ?
2022-05-04 00:00
Udostępnij
Jak poradzić sobie z wiosenną alergią ?

To, jaka pogoda utrzymywała się zimą ma duży wpływ na intensywność i długość sezonu alergicznego. Im łagodniejsza zima tym wcześniej drzewa są w stanie zapylać, co wydłuża sezon alergiczny o kilka tygodni. Czy jest szansa, że w tym roku rozstaniesz się z paczką chusteczek i kroplami do nosa?

Obrona przed pyłkami

Ważne jest, aby wiedzieć, na co jest się uczulonym, żeby złagodzić objawy. Należy skonsultować się z alergologiem w celu zidentyfikowania konkretnych alergenów, a następnie podjąć działania w celu ich leczenia. Suplementy pomagające w alergii znajdziesz w serwisie ogłoszeniowym https://www.ogloszenia24m.pl/ .

Kilka sposobów zapobiegania narażeniu na pyłki obejmuje ograniczenie przebywania na świeżym powietrzu w czasie, gdy liczba pyłków jest wysoka. Pomocne mogą być również dobrej jakości filtry powietrza w domu, takie jak filtry o wysokiej wydajności pochłaniania cząstek stałych (HEPA). Sprzątanie domu, w tym pranie pościeli w gorącej wodzie z mydłem i suszenie jej w pomieszczeniach zamkniętych, to również sposoby na zmniejszenie ilości pyłków w domu.

Kiedy wychodzisz na zewnątrz i wracasz do domu, zmień ubranie, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo rozprzestrzeniania się pyłków na tkaninach w pomieszczeniach. Dobrym krokiem jest rozpoczęcie przyjmowania leków na alergię - nawet jeśli nie odczuwasz objawów, ale wiesz, że wystąpią. Mogą one zapobiec uwalnianiu przez organizm substancji, w tym histamin, powodujących objawy alergii.

Leczenie alergii

Istnieje wiele opcji leczenia alergii - takich jak leki przeciwhistaminowe, steroidowe aerozole do nosa i przeciwhistaminowe aerozole do nosa. Skuteczne są też zastrzyki alergenowe lub immunoterapia alergenowa. Zastrzyki działają poprzez wystawienie układu odpornościowego na działanie małych dawek alergenów.

Niektóre pyłki, takie jak pyłki traw i ambrozji, mogą być leczone lekami doustnymi, ale zastrzyki z alergenów są bardziej skuteczne w przypadku pyłków drzew. Sterydy donosowe, które są dostępne bez recepty, są najlepszym lekiem, jeśli są stosowane regularnie w sezonie pylenia. Ich przyjmowanie najlepiej zacząć przed sezonem pylenia, czyli około pierwszego marca.

Innym sposobem leczenia alergii bez lub w połączeniu z lekami jest płukanie dróg nosowych solą fizjologiczną. Powoduje to bezpośrednie wypłukanie śluzu i alergenów z nosa i może przynieść pewną ulgę.