fit.pl mobile logo

Jak uniknąć kontuzji przy uprawianiu sportu?

W zależności od wykonywanego sportu, pracować mogą w tym czasie różne mięśnie. Jedne mocniej - drugie lżej. I tak w piłce nożnej, najbardziej eksploatowane będą mięśnie nóg, w koszykówce korpus oraz mięśnie rąk, zaś w tenisie - całe ciało. Zarówno w sporcie amatorskim, jak i zawodowym, łatwo jest narazić się na kontuzje. W przypadku jednych i drugich nietrudno jest o przeciążenie swoich mięśni z nadmiaru wysiłku. O czym trzeba pamiętać przy uprawianiu sportu? Jak można uniknąć wielu kontuzji przy niedużym wysiłku?

Rozgrzewka

Jeden z najważniejszych, jeśli nie najważniejszy sposób na uniknięcie urazu mięśniowego lub stawowego podczas uprawiania kontuzjogennych sportów. Słaba rozgrzewka lub jej brak to najczęściej popełniany błąd wśród sportowców. Lekceważenie tego etapu wiąże się z niedogrzaniem mięśni lub stawów, efektem tego jest brak elastyczności, co może się skończyć nadwyrężeniem, naciągnięciem lub zerwaniem. Ważne jest, aby ta rozgrzewka była dynamiczna (nie statyczna!). Mięśnie należy “obudzić” i stopniowo przyzwyczaić do intensywniejszego wysiłku.

Poprawne odżywianie

Kluczem do uniknięcia nabawienia się kontuzji jest także odpowiednia dieta. Nie chodzi o stricte utrzymywanie poprawnej kaloryczności (na pewno to nie zaszkodzi!), a o unikanie niepotrzebnych składników odżywczych w organizmie. Zbyt duża ilość tłuszczu może powodować uczucie zmęczenia i działać demotywująco na podejmowanie wysiłku. Należy pamiętać o codziennym nawadnianiu organizmu, gdyż to właśnie z 60-70% wody, jest zbudowany ludzki organizm. Prawidłowa ilość białka wspomoże budowę tkanki mięśniowej, zaś węglowodany będą dobrym “energetykiem’ i pobudzą organizm do działania.

Rozciąganie po wysiłku

Po aktywności fizycznej nie można zapomnieć o rozluźnieniu napiętych mięśni. Jest to jeden z prostszych sposobów na uniknięcie kontuzji. Wystarczy poświęcić paręnaście minut na ćwiczenia rozciągające, aby zmniejszyć ból po wysiłku. Trzeba pamiętać, że te rozciąganie powinno być statyczne (odwrotnie niż w rozgrzewce). Efektem poprawnego wykonywania tych ćwiczeń, może być pozytywny wpływ na naszą sylwetkę oraz lepszy przepływ krwi w organizmie, co lepiej “odżywi” nasze mięśnie. Dodatkowo zwiększa się elastyczność ciała oraz zakres ruchu w stawach.

Sen, czyli najlepsza regeneracja

To właśnie dobre wysypianie się pozwala mięśniom i umysłowi odpowiednio odpocząć. W czasie snu organizm “naprawia” mikro-uszkodzenia doznane podczas treningu. Dodatkowo w tym momencie uwalniany jest hormon wzrostu, który jest odpowiedzialny m.in. za wzrost masy mięśniowej i siły, wzmacnia on także układ kostny. Regularny sen wysokiej jakości pomaga kontrolować poziom apetytu, dzięki czemu możemy utrzymać prawidłową masę ciała.Trzeba także pamiętać, że nieodpowiednia ilość snu pogarsza koncentrację oraz refleks, co jest bardzo istotne w sportach, które wymagają szybkiej reakcji zawodnika.

Wzmocnienie mięśni i odpowiednie obuwie

Niewygodne buty mogą skutkować nie tylko dyskomfortem psychicznym oraz gorszym wynikiem, ale także mocnymi otarciami lub nawet kontuzją. Uszkadzać się mogą paznokcie, a pieczenie spowodowane zbyt dużym tarciem lub naciskiem, może uniemożliwić dalsze kontynuowanie treningu. Nieodpowiednie obuwie może być także przyczyną narastania lub nawracania poprzednich kontuzji m.in. kolan czy stóp.

Istotną kwestią jest także wzmocnienie mięśni, gdyż to właśnie one odpowiadają za podtrzymywanie stawów. Przykładowo, zbyt słaby mięsień czworogłowy uda, przy mocnym skręcie i nagłej zmiany ciężaru ciała, może spowodować, że włókna nie utrzymają rzepki i dojdzie do zwichnięcia. O uraz nietrudno, aby jednak uniknąć kontuzji, trzeba pamiętać o równomiernym rozwijaniu mięśni, żeby nie doszło do sytuacji dysproporcji mięśniowej.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl