fit.pl mobile logo

Koronawirus - jak możemy sobie pomóc?

Świat obiegła wiadomość o pojawieniu się nowego rodzaju wirusa. Wraz z informacją ze wschodu pojawiły się głosy dotyczące zagrożenia jakie niesie ten – nieznany dotąd – rodzaj infekcji. Największe międzynarodowe oraz lokalne organizacje łączą swoje siły, aby zapobiegać rozprzestrzenianiu się groźnego wirusa i uspokoić nastroje społeczne, uświadamiając i informując opinię publiczną o bieżących postępach w tej sprawie

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), koronawirus (Covid-19) to nieznany dotąd szczep, o którym władze Chińskiej Republiki Ludowej poinformowały światowe media pod koniec grudnia 2019 roku. Na ten moment nie został opracowany żaden rodzaj szczepień lub medykamentów mogących unieszkodliwić wirusa, a WHO wydała biuletyn informacyjny opublikowany na stronie internetowej who.int, dostępny dla wszystkich zainteresowanych tym tematem.

Podstawowe metody ochrony

Według instrukcji zamieszczonych na stronie internetowej WHO higiena stanowi jeden z najistotniejszych warunków zapobiegania zakażeniu koronawirusem. Mycie rąk mydłem i wodą lub za pomocą żelu antybakteryjnego na bazie alkoholu eliminuje wirusa, który znajduje się na dłoniach. Choć dokładny sposób rozprzestrzeniania się wirusa nie został jeszcze określony, przypuszcza się, że jest to droga kropelkowa. Dlatego tak ważne jest zachowanie bezpiecznego odstępu co najmniej 1 metra, w szczególności od osób, u których występują takie objawy jak: kaszel, katar lub wysoka gorączka. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca również unikanie spożywania surowych lub niedogotowanych produktów zwierzęcych. Choć nie jest znane dokładne źródło zakażenia wirusem, to wiemy, że pierwszą grupą zarażonych osób byli pracownicy targu mięsnego w miejscowości Wuhan.

Czy możemy zrobić więcej?

W trakcie trwania dyskursu publicznego pojawia się temat masek i ich prawdziwego wpływu na ochronę przed koronawirusem. Wszelkie organizacje zajmujące się zdrowiem zalecają korzystanie z tej formy zabezpieczania. Ponadto, są przypadki kiedy powinno to być wręcz nieodzowne. O zakładaniu masek warto pamiętać, kiedy przebywamy w dużych skupiskach ludzi, mogących pochodzić z różnych części świata jak np. targi, lotniska, dworce. Maska zabezpieczy nas wtedy przed wirusami, na które narażeni jesteśmy szczególnie w dużych zgromadzeniach.

Warto odróżnić dwie kategorie masek:

– maseczki tzw. chirurgiczne, zapobiegające podczas mówienia lub wydychania powietrza przed wydostawaniem się na zewnątrz dużych drobin (ślina, cząstki pożywienia);
- maski filtrujące (półmaski, maski pełne itd.) chroniące przed wdychaniem – przedostawaniem się do wewnątrz organizmu różnej wielkości drobin, w tym nanocząsteczek mniejszych od 1 mikrometra.

Jaką maskę wybrać?

Co decyduje o skuteczności maski antysmogowej? Między innymi certyfikat CE przyznawany przez Unię Europejską, która prowadzi najbardziej restrykcyjne badania na całym świecie w odniesieniu do masek. Trzeba mieć bowiem na uwadze, ze na różnych kontynentach maski badane są w różny sposób. Unia Europejska bada je w oparciu o normę EN149. W USA bada się maski według standardu NIOSH. Ten standard przewiduje tylko badanie „na sucho” chlorkiem sodu. Maski europejskie, aby otrzymać certyfikat CE, muszą być przebadane „na sucho” i również „na mokro” mgłą parafinową, symulującą tzw. aerozole mokre. Przejście takich testów jest dla maski znacznie trudniejsze, jednak jest gwarantem większej skuteczności i szerszego spektrum filtracji. Odpowiedź na pytanie: co może pomóc nam w ochronie swojego zdrowia jest prosta – maska z certyfikatem CE.

Jaką maskę wybrać?

Przy wyborze odpowiedniej maski należy koniecznie zwrócić uwagę na jej oznaczenie. Jaki więc odróżnić skuteczną maskę od lichych podróbek?

  • Po pierwsze, maska musi mieć nadrukowany symbol CE i koniecznie numer jednostki unijnej, wydającej certyfikat, na przykład CE 1437. Jest to informacja, że niezależne laboratorium certyfikowane przebadało ten produkt.
  • Po drugie, maska musi mieć określony poziom ochrony i oporów oddychania. Są to symbole FFP1, FFP2 lub FFP3. Pamiętaj, że najniższy wg UE poziom filtracji zaczyna się od >80%, a wyższa filtracja oznacza wyższe opory oddychania. Dlatego należy dobrać poziom ochrony m.in. do warunków użytkowania, zagrożenia i spodziewanego wysiłku.

Najlepsza ochrona

Pomimo braku badań potwierdzających skuteczność masek jako ochrony przed zarażeniem tym konkretnym koronawirusem, należy pamiętać, że odpowiednie maski z filtrem naładowanym elektrostatycznie filtrują co najmniej 80% cząsteczek o podobnych rozmiarach do cząsteczek tej nowej jednostki chorobowej (wielkość cząsteczki to ok. 0,125um mikrometra)

Oznacza to, że maski filtrujące są w stanie wyłapywać cząsteczki o wielkości zbliżonej do koronawirusa. Z tego też powodu wszystkim podróżującym zaleca się profilaktycznie wziąć ze dobrą maskę filtrującą z filtrem naładowanym elektrostatycznie, koniecznie posiadającą certyfikat CE. 

– Na ten moment nie istnieje żadna inna, tak skuteczna forma zabezpieczania dróg oddechowych przed zarażeniem groźnym wirusem, jak maska – informuje Jarosław Gawroński, Ekspert Zdrowego Stylu Życia firmy BROYX i producenta masek z certyfikatem CE.

Należy jednak pamiętać, że maski są skuteczne w walce z wirusem tylko wtedy, gdy stosuje się je w połączeniu z częstym oczyszczaniem rąk i dbaniem o higienę. Przed nałożeniem maski pamiętaj, aby dokładnie umyć dłonie. Jeśli występują u Ciebie jakiekolwiek objawy zakażenia koronawirusem, bezzwłocznie zasięgnij pomocy medycznej.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl