Które sporty są najzdrowsze i najmniej zdrowe dla mężczyzn?

Aktywność fizyczna to jeden z warunków utrzymania prawidłowej wagi i ogólnego zdrowia. Nie wszystkie sporty są jednak równie korzystne dla zdrowia – szczególnie męskiego.
2024-03-07 11:28
Udostępnij
Które sporty są najzdrowsze i najmniej zdrowe dla mężczyzn?

Jakie sporty są szczególnie zdrowe dla mężczyzn?

Ogólnie męskiemu zdrowiu sprzyja każda aktywność fizyczna. Przebywanie na świeżym powietrzu i ruszanie się samemu lub w grupie dotlenia mózg i pozwala się zrelaksować. Istnieją jednak również sporty, które szczególnie sprzyjają wypracowaniu typowo męskiej sylwetki. Należą do nich:

  • podnoszenie ciężarów,
  • piłka nożna,
  • wiosłowanie,
  • kitesurfing.

Piłka nożna i kitesurfing to trening sprytu i równowagi, który uruchamia wszystkie partie mięśni. Tymczasem podnoszenie ciężarów, a także wiosłowanie, pozwalają wyrzeźbić szczególnie ramiona i plecy. Kobiece ciało znane jest z zaokrąglonych bioder i szczuplejszej „góry”. Męski wzór to szerokie ramiona i „lżejszy” dół. Tymczasem obecnie te różnice się zacierają przez m.in. brak aktywności fizycznej u wielu panów. Sporty skupione na górnych partiach ciała pozwalają korzystnie wymodelować sylwetkę.

Uniwersalne sporty – idealne do uprawiania w parze

Piłka nożna dla mężczyzny, balet dla kobiet – tego typu podział to oczywiście przeżytek. Jest całkiem szeroka grupa sportów, które dają zdrowie zarówno kobietom, jak i mężczyznom. Harmonijnie kształtują sylwetkę w przypadku obojga i dają wymierne korzyści zdrowotne. Należą do nich:

  • pływanie,
  • tenis,
  • bieganie,
  • kajakarstwo,
  • jazda na nartach.

Te sporty nie tylko korzystnie wpływają na ciało i pozwalają się zresetować, ale też da się je swobodnie uprawiać w parze.

Sporty, które mogą sprawiać panom problemy

Jazda na rowerze to samo zdrowie, a dodatkowo okazja do sprawdzenia się i podziwiania widoków. Ale nie tylko. Mówi się nawet o chorobie kolarzy. Chodzi o neuralgię nerwu sromowego, czyli ból i drętwienie okolic intymnych, wywołane stanem zapalnym i siedzeniem ciągle w pozycji, która obciąża narządy płciowe.

Jeśli chodzi o same stany zapalne i obrzęk delikatnych okolic, to pomocne mogą być leki dostępne bez recepty, jak Prostamol Uno. To wyciąg z owoców palmy sabal, którą w medycynie nowoczesnej i tradycyjnej stosuje się przeciwko dolegliwościom typowym dla rozrostu prostaty.

„Choroba kolarzy” dotyczy jednak raczej panów, którzy naprawdę dużo czasu spędzają na siodełku – kurierów, kolarzy czy osób jeżdżących na rowerku stacjonarnym. Jeśli od czasu do czasu jeździsz na rowerze, a odczucia w kroczu są dla Ciebie nieprzyjemne i nie ustępują, to skonsultuj się z urologiem.

Kobiety i mężczyźni – najczęstsze urazy

Ciekawe wnioski płyną z badań przeprowadzonych w Kaiser Permanente Medical Center w USA. Sprawdzano tam, czy kobiety-sportowcy mają skłonność do innych kontuzji, niż mężczyźni. Okazało się, że tak. Szczególnie pływaczki częściej zgłaszały bóle pleców i szyi, kolan, bioder, stóp i ramion. Tymczasem panowie mieli statystycznie największe problemy z mięśniami ud. Sporty, które sprzyjają urazom mięśni przywodzicieli w tym obszarze, to: tenis, piłka ręczna i nożna, a także bieganie. Panowie, którzy chcą uniknąć kontuzji, powinni więc uprawiać je szczególnie ostrożnie.