Migrena może powodować zaburzenia wzroku

Objawy migrenowe mogą być przerażające, jednak zazwyczaj są one przejściowe i ustępują wraz z ustaniem bólu głowy. W przypadku wzroku znane są jako migrenowe zaburzenia wzroku lub aury migrenowe.
Aleksandra Załęska
2024-03-04 12:06
Udostępnij
Migrena może powodować zaburzenia wzroku

Migrena to dolegliwość charakteryzująca się silnymi bólami głowy, często towarzyszącymi nudnościami, wymiotami oraz nadwrażliwością na światło i dźwięki. Osoby cierpiące na migrenę mogą również doświadczać różnorodnych objawów związanych z zaburzeniami wzroku.

Błyski światła

Pacjenci mogą doświadczać migoczących błysków światła, które pojawiają się w polu widzenia. Te migrenowe "błyski" mogą trwać od kilku minut do kilku godzin.

Utrata widzenia po jednej stronie pola widzenia

Niektórzy pacjenci mogą doświadczać utraty widzenia po jednej stronie pola widzenia, co jest znane jako widzenie półkuli wzrokowej. Objawia się to jako połowa pola widzenia staje się niewidoczna, podobnie jakby została zasłonięta.

Zaburzenia percepcji wzorów i kolorów

W niektórych przypadkach osoby cierpiące na migrenę mogą mieć trudności w dostrzeganiu wzorów lub kolorów, co może prowadzić do zaburzeń widzenia.

Zniekształcenia wzrokowe

Osoby z migreną mogą doświadczać zniekształceń wizualnych, takich jak zniekształcenie rozmiaru lub kształtu obiektów.

Zaburzenia ostrości wzroku

Niektórzy pacjenci mogą doświadczać nagłego spadku ostrości wzroku w trakcie ataku migreny.

Warto zaznaczyć, że nie wszyscy pacjenci z migreną doświadczają aury migrenowej, a nawet ci, którzy to robią, mogą mieć różne objawy. Migrenowe zaburzenia wzroku mogą być problematyczne, ale zazwyczaj są one przejściowe i zanikają wraz z ustaniem bólu głowy. - wyjaśnia Piotr Toczołowski z Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok.

Jeśli doświadczamy jakichkolwiek zaburzeń wzroku, które są niepokojące, warto skonsultować się z lekarzem. Pomimo, że migrenowe zaburzenia wzroku są zazwyczaj nieszkodliwe, istnieje wiele innych poważnych stanów, które mogą mieć podobne objawy, dlatego ważne jest wykluczenie przyczyn pod nadzorem specjalisty.