Na pomoc alergikowi – o czym warto pamiętać

Choć sezon wiosenno-letni pełen jest uroków, towarzyszący mu wzmożony okres pylenia roślin, osobom uczulonym, może je wszystkie skutecznie przysłonić. Wyrastająca z ziemi trawa, czy pojawiające się na drzewach drobne kwiaty, nie są dla nich powodem do radości, ale źródłem uciążliwych dolegliwości zwanych potocznie gorączką sienną. Jak się okazuje, aż 100 mln Europejczyków cierpi na alergię powietrzno-pochodną . Co możemy zrobić, żeby zminimalizować jej skutki?
2017-04-06 00:00
Udostępnij
Na pomoc alergikowi – o czym warto pamiętać

Alergia wziewna charakteryzuje się tym, że alergen ją wywołujący przedostaje się do organizmu poprzez drogi oddechowe. Wszystkiemu winne są unoszące się w powietrzu miliardy ziaren pyłku, które wdychamy. Najczęstszymi objawami uczulenia są napady kichania, swędzenie i łzawienie oczu, chrypa, katar, różnego rodzaju zmiany skórne, a nawet lekkie stany podgorączkowe. Warto pamiętać, że gorączka sienna nie jest przypisany do żadnej grupy wiekowej i może wystąpić zarówno u dzieci jak i dorosłych.

Jak minimalizować uciążliwe objawy alergii?

  1. Ogranicz kontakt z alergenami

Alergolodzy zwykli mawiać, że nie ma alergii bez alergenu. Stosowanie profilaktyki antyalergenowej pomaga więc złagodzić, a nawet całkowicie zniwelować objawy choroby. Alergikom w okresie pylenia roślin poleca się ograniczenie opuszczania domów, przebywanie w pomieszczeniach przy zamkniętych oknach, czy unikanie trawiastych przestrzeni. Jeżeli jesteśmy uczuleni na konkretne drzewa czy rośliny, powinniśmy unikać spacerów czy odpoczynku w ich pobliżu. Polecany jest za to odpoczynek nad wodą lub po opadach deszczu, ponieważ większa wilgotność zmniejsza stężenie pyłków. Warto zaznajomić się też z kalendarzem pylenia roślin, żeby wiedzieć jak zaplanować swój czas.

  1. Unikaj zanieczyszczeń

Jak się okazuje, alergeny stają się jeszcze niebezpieczniejsze w połączeniu z zanieczyszczeniami zawieszonymi w powietrzu (pyły PM10, PM2,5, tlenki azotu, ozon, czy tlenki siarki). Narażenie pyłku traw na wyższe stężenia tych związków powoduje zwiększone uwalnianie ziaren pyłku zawierającego alergeny, a co za tym idzie – nasilenie reakcji alergicznej.

- Badania naukowe i dane epidemiologiczne wskazują, że przebywanie w środowisku o zwiększonym poziomie zanieczyszczeń powietrza może istotnie wpływać na rozwój i dynamikę procesu uczulenia. Alergeny powietrzno-pochodne wnikając do układu oddechowego mają na swojej powierzchni cząstki zanieczyszczeń powietrza, które nasilają odpowiedź zapalną organizmu na alergeny. Duet alergen plus zanieczyszczenia powietrza intensywniej stymuluje układ odpornościowy człowieka do reakcji obronnej na czynnik potencjalnie nieszkodliwy. Narażenie na tlenki siarki i ozon może wywołać uszkodzenie śluzówki dróg oddechowych i zaburzać oczyszczanie oskrzeli, zwiększając tym samym ryzyko wystąpienia zaostrzenia astmy, alergicznego nieżytu nosa lub POCHP. Zwiększa także dwukrotnie ryzyko zwykłych przeziębień – tłumaczy ekspert kampanii Electrolux „Oddychaj na zdrowie” dr n. med. Piotr Dąbrowiecki, alergolog z Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP.

  1. Zadbaj o swoje najbliższe otoczenie

To, co występuje na zewnątrz, wnika także do środka mieszkań i domów wywołując niepożądane działania. W domu większości z nas istnieją miejsca, w których kumulują się szkodliwe alergeny i zanieczyszczenia. Dbanie o czystość przestrzeni i świeżość powietrza powinny być więc dla nas priorytetem. O ile usunięcie alergenów z zewnątrz jest zadaniem niemożliwym, tak pozbycie się ich z naszego najbliższego otoczenia to sprawa o wiele prostsza. Kluczem do sukcesu jest nie tylko regularność naszych zabiegów, ale przede wszystkim dobór odpowiednich sprzętów.

- Podstawą profilaktyki jest utrzymywanie jak największej czystości. W tym celu należy zadbać m.in. o dobry odkurzacz, który oczyści nasz materac oraz dywany i podłogi, po której chodzimy. Najlepiej używać odkurzacza z filtrem typu AllergyPlus™, który wychwytuje mikroskopijne cząsteczki i pochłania groźne alergeny. Efektywność naszych zabiegów w domu poprawi dobre urządzenie czyszczące powietrze . Oczyszczacz powietrza z odpowiednimi filtrami usunie aż 99,97% unoszących się w naszym powietrzu cząstek stałych, pleśni, grzybów, roztoczy, tlenków, pyłów i alergenów – dodaje ekspert kampanii Electrolux „Oddychaj na zdrowie” dr n. med. Piotr Dąbrowiecki, alergolog z Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP.

Skoro urządzenia AGD mogą nam pomóc w walce z alergenami, warto sięgnąć po pewnych sprzymierzeńców. Ważne jest przy tym kompleksowe zadbanie o czystość – czyste podłogi, czyste powietrze i czyste zakamarki. Sprzęt marki Electrolux pozwala zadbać o Zdrowy Dom na tych trzech obszarach. Specjalne zmywalne filtry AllergyPlus™ znajdziemy m.in. w odkurzaczu UltraSilencer™ ZEN Allergy. Dodatkowo urządzenie jest wyposażone w antyalergiczne worki S-bag™, zaprojektowane tak, by optymalizować przepływ powietrza i siłę ssania, jednocześnie dbając o to by wydobywające się powietrze było czyste i świeże. O jakość powietrza samodzielnie zadbają również oczyszczacze z serii Oxygen rekomendowane przez m.in. Szwedzkie Towarzystwo Zwalczania Astmy i Alergii oraz British Allergy Foundation. Skuteczność ich filtracji wynosi aż 99,97%, dzięki czemu alergik wreszcie może odetchnąć z ulgą.

Warto zauważyć, że alergia to choroba, która wiedzie niechlubny prym pod względem rozprzestrzeniania się. Szacuje się, że do 2025 roku ponad 50 proc. wszystkich Europejczyków będzie cierpieć na przynajmniej jeden typ alergii[1]. Zamiast leczyć uciążliwe objawy choroby, zawsze lepiej im zapobiegać, dlatego profilaktyka jest kluczowym elementem także w walce z tą dolegliwością. Jeżeli nie jesteśmy w stanie zmienić jakości powietrza, którym na co dzień oddychamy na zewnątrz – powinniśmy dołożyć wszelkich starań, aby chociaż w naszych domach było ono najwyższej jakości.  

[1] EAACI (European Academy of Allergy & Clinical Immunology) – Alergia – raport 2016 r.