fit.pl mobile logo

Na pomoc alergikowi – o czym warto pamiętać

Choć sezon wiosenno-letni pełen jest uroków, towarzyszący mu wzmożony okres pylenia roślin, osobom uczulonym, może je wszystkie skutecznie przysłonić. Wyrastająca z ziemi trawa, czy pojawiające się na drzewach drobne kwiaty, nie są dla nich powodem do radości, ale źródłem uciążliwych dolegliwości zwanych potocznie gorączką sienną. Jak się okazuje, aż 100 mln Europejczyków cierpi na alergię powietrzno-pochodną . Co możemy zrobić, żeby zminimalizować jej skutki?

Alergia wziewna charakteryzuje się tym, że alergen ją wywołujący przedostaje się do organizmu poprzez drogi oddechowe. Wszystkiemu winne są unoszące się w powietrzu miliardy ziaren pyłku, które wdychamy. Najczęstszymi objawami uczulenia są napady kichania, swędzenie i łzawienie oczu, chrypa, katar, różnego rodzaju zmiany skórne, a nawet lekkie stany podgorączkowe. Warto pamiętać, że gorączka sienna nie jest przypisany do żadnej grupy wiekowej i może wystąpić zarówno u dzieci jak i dorosłych.

Jak minimalizować uciążliwe objawy alergii?

  1. Ogranicz kontakt z alergenami

Alergolodzy zwykli mawiać, że nie ma alergii bez alergenu. Stosowanie profilaktyki antyalergenowej pomaga więc złagodzić, a nawet całkowicie zniwelować objawy choroby. Alergikom w okresie pylenia roślin poleca się ograniczenie opuszczania domów, przebywanie w pomieszczeniach przy zamkniętych oknach, czy unikanie trawiastych przestrzeni. Jeżeli jesteśmy uczuleni na konkretne drzewa czy rośliny, powinniśmy unikać spacerów czy odpoczynku w ich pobliżu. Polecany jest za to odpoczynek nad wodą lub po opadach deszczu, ponieważ większa wilgotność zmniejsza stężenie pyłków. Warto zaznajomić się też z kalendarzem pylenia roślin, żeby wiedzieć jak zaplanować swój czas.

  1. Unikaj zanieczyszczeń

Jak się okazuje, alergeny stają się jeszcze niebezpieczniejsze w połączeniu z zanieczyszczeniami zawieszonymi w powietrzu (pyły PM10, PM2,5, tlenki azotu, ozon, czy tlenki siarki). Narażenie pyłku traw na wyższe stężenia tych związków powoduje zwiększone uwalnianie ziaren pyłku zawierającego alergeny, a co za tym idzie – nasilenie reakcji alergicznej.

- Badania naukowe i dane epidemiologiczne wskazują, że przebywanie w środowisku o zwiększonym poziomie zanieczyszczeń powietrza może istotnie wpływać na rozwój i dynamikę procesu uczulenia. Alergeny powietrzno-pochodne wnikając do układu oddechowego mają na swojej powierzchni cząstki zanieczyszczeń powietrza, które nasilają odpowiedź zapalną organizmu na alergeny. Duet alergen plus zanieczyszczenia powietrza intensywniej stymuluje układ odpornościowy człowieka do reakcji obronnej na czynnik potencjalnie nieszkodliwy. Narażenie na tlenki siarki i ozon może wywołać uszkodzenie śluzówki dróg oddechowych i zaburzać oczyszczanie oskrzeli, zwiększając tym samym ryzyko wystąpienia zaostrzenia astmy, alergicznego nieżytu nosa lub POCHP. Zwiększa także dwukrotnie ryzyko zwykłych przeziębień – tłumaczy ekspert kampanii Electrolux „Oddychaj na zdrowie” dr n. med. Piotr Dąbrowiecki, alergolog z Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP.

  1. Zadbaj o swoje najbliższe otoczenie

To, co występuje na zewnątrz, wnika także do środka mieszkań i domów wywołując niepożądane działania. W domu większości z nas istnieją miejsca, w których kumulują się szkodliwe alergeny i zanieczyszczenia. Dbanie o czystość przestrzeni i świeżość powietrza powinny być więc dla nas priorytetem. O ile usunięcie alergenów z zewnątrz jest zadaniem niemożliwym, tak pozbycie się ich z naszego najbliższego otoczenia to sprawa o wiele prostsza. Kluczem do sukcesu jest nie tylko regularność naszych zabiegów, ale przede wszystkim dobór odpowiednich sprzętów.

- Podstawą profilaktyki jest utrzymywanie jak największej czystości. W tym celu należy zadbać m.in. o dobry odkurzacz, który oczyści nasz materac oraz dywany i podłogi, po której chodzimy. Najlepiej używać odkurzacza z filtrem typu AllergyPlus™, który wychwytuje mikroskopijne cząsteczki i pochłania groźne alergeny. Efektywność naszych zabiegów w domu poprawi dobre urządzenie czyszczące powietrze . Oczyszczacz powietrza z odpowiednimi filtrami usunie aż 99,97% unoszących się w naszym powietrzu cząstek stałych, pleśni, grzybów, roztoczy, tlenków, pyłów i alergenów – dodaje ekspert kampanii Electrolux „Oddychaj na zdrowie” dr n. med. Piotr Dąbrowiecki, alergolog z Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP.

Skoro urządzenia AGD mogą nam pomóc w walce z alergenami, warto sięgnąć po pewnych sprzymierzeńców. Ważne jest przy tym kompleksowe zadbanie o czystość – czyste podłogi, czyste powietrze i czyste zakamarki. Sprzęt marki Electrolux pozwala zadbać o Zdrowy Dom na tych trzech obszarach. Specjalne zmywalne filtry AllergyPlus™ znajdziemy m.in. w odkurzaczu UltraSilencer™ ZEN Allergy. Dodatkowo urządzenie jest wyposażone w antyalergiczne worki S-bag™, zaprojektowane tak, by optymalizować przepływ powietrza i siłę ssania, jednocześnie dbając o to by wydobywające się powietrze było czyste i świeże. O jakość powietrza samodzielnie zadbają również oczyszczacze z serii Oxygen rekomendowane przez m.in. Szwedzkie Towarzystwo Zwalczania Astmy i Alergii oraz British Allergy Foundation. Skuteczność ich filtracji wynosi aż 99,97%, dzięki czemu alergik wreszcie może odetchnąć z ulgą.

Warto zauważyć, że alergia to choroba, która wiedzie niechlubny prym pod względem rozprzestrzeniania się. Szacuje się, że do 2025 roku ponad 50 proc. wszystkich Europejczyków będzie cierpieć na przynajmniej jeden typ alergii[1]. Zamiast leczyć uciążliwe objawy choroby, zawsze lepiej im zapobiegać, dlatego profilaktyka jest kluczowym elementem także w walce z tą dolegliwością. Jeżeli nie jesteśmy w stanie zmienić jakości powietrza, którym na co dzień oddychamy na zewnątrz – powinniśmy dołożyć wszelkich starań, aby chociaż w naszych domach było ono najwyższej jakości.  

[1] EAACI (European Academy of Allergy & Clinical Immunology) – Alergia – raport 2016 r.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl