fit.pl mobile logo

Niebezpieczne rotawirusy - jak oszczędzić dziecku bolesnych konsekwencji?

Prawie połowa rodziców uważa zakażenie rotawirusowe za bardzo poważą infekcję. Słusznie – choroba wiąże się z wymiotami, biegunką i wysoką gorączkąi. W części przypadków objawy prowadzące do odwodnienia są na tyle groźne, że konieczny jest pobyt dziecka w szpitalu. Na szczęście, z pomocą szczepień najczęściej można tego uniknąć

Ponad połowa młodych mam w Polsce nie wie, że zakażenie rotawirusowe przechorowuje większość dziecii – konkretnie, aż 95 proc. maluchów do 5. roku życiaii. Co czwarta mama nie wie, że rotawirusy są najgroźniejsze dla najmłodszych – im mniejsze dziecko, tym szybciej może dojść w przebiegu choroby do odwodnieniaiii. Na szczęście, tylko 12 proc. mam nie jest świadomych tego, że z powodu zakażenia rotawirusami dziecko może trafić do szpitala – rocznie notuje się od 20 do 30 tys. takich przypadków. W rezultacie choroba wywoływana przez te drobnoustroje jest główną przyczyną hospitalizacji małych dzieci w Polsce.

Ważna jest obserwacja

Jak w ogóle dochodzi do zachorowania? Rotawirusy są bardzo zaraźliwe, najczęściej przenoszą się drogą pokarmową, kropelkową lub poprzez skażone przedmioty, pożywienie i wodę oraz bezpośredni kontakt z osobą chorą. Na dłoniach potrafią przetrwać do 4 godzin, a na przedmiotach nawet do 10 dni. Gdy przedostaną się do organizmu, uszkadzają nabłonek kosmków jelitowych, co wywołuje stan zapalny żołądka i jelit.

Przebieg zakażenia bywa różny, od bezobjawowego (20-40 proc. dzieci) po ciężki. Do głównych objawów choroby należą: wymioty, często gwałtowane, trwające ok. 2 dni, wodnista biegunka (4-8 dni) oraz gorączka do 40 st. C.

Większość chorych dzieci, po uprzedniej konsultacji lekarskiej, może być leczona w domu. Potwierdza to duża liczba wizyt ambulatoryjnych związanych z zakażeniem rotawirusowym, czyli ok. 170 tys. rocznie.

Skutki ataku rotawirusów_infografika_17.07

– Opieka w warunkach domowych powinna polegać na podawaniu leków przeciwgorączkowych i pojeniu dziecka, aby uzupełnić nadmierną utratę wody z organizmu – tłumaczy lek. Piotr Hartmann, prezes Fundacji Rozwoju Pediatrii. – Trzeba pamiętać, że zakażenie rotawirusowe może mieć czasem nieprzewidywalny i gwałtowny przebieg. Dlatego zawsze doradzam rodzicom, by uważnie obserwowali swoje pociechy i w przypadku pojawienia się niepokojących objawów mogących świadczyć o odwodnieniu (np. płacz bez łez, długie nieoddawanie moczu czy zapadnięte ciemiączko u niemowląt), jak najszybciej zgłosili się do lekarza.

Jak dodaje dr Piotr Hartmann, hospitalizacja konieczna jest wówczas, gdy dziecko wymaga nawodnienia dożylnego, czyli podania kroplówki. Może być ona wzbogacona o elektrolity i glukozę. Średnio po 2-3 dniach mały pacjent wypisywany jest do domu.

Możliwe powikłania

Niektóre dzieci są bardziej podatne na ciężki przebieg zakażenia rotawirusowego, wymagający hospitalizacji. Należy tu wymienić wcześniaki i dzieci przewlekle chore (na serce, nerki, wątrobę etc.), dla których utrata płynów i elektrolitów może stanowić zagrożenie życia. Podobnie jest w przypadku dzieci z upośledzoną odpornością, np. z chorobami krwi.

Ale nawet w przypadku zdrowych maluchów, zakażenie może skutkować powikłaniami, które są związane z rozprzestrzenianiem się rotawirusów i ich toksyn poza jelito. Problem dotyczy ok. 30-35 proc. hospitalizowanych małych pacjentów. Najczęściej dochodzi do zaburzeń trawienia i wchłaniania. Dlatego część dzieci po przechorowaniu biegunki rotawirusowej wymaga zmiany diety. Nieco rzadszym skutkiem jest infekcja górnych dróg oddechowych, tj. zapalenia oskrzeli czy płuc. Niestety, zdarzają się również poważne ze swojej natury powikłania neurologiczne, tj. zapalenie mózgu.

Warto dodać, że sam pobyt dziecka w szpitalu, z powodu innej choroby, istotnie zwiększa ryzyko zakażenia i choroby rotawirusowej, w wyniku kontaktu z dziećmi hospitalizowanymi z powodu rotawirusów.

Szczepienie najbardziej skuteczne

Dlatego tak istotna jest kwestia profilaktyki, dzięki której można uchronić dziecko przed konsekwencjami zakażenia rotawirusami. – Żadne inne metody, takie jak mycie rąk czy karmienia dziecka piersią, nie są tak skuteczne w ochronie przed rotawirusami jak szczepienia. Co ważne, szczepienia zapobiegają przede wszystkim najcięższemu przebiegowi choroby, czyli hospitalizacji – tłumaczy lek. Piotr Hartmann.

Trzeba pamiętać, że szczepienie przeciw rotawirusom można podać w bardzo wąskim przedziale czasu – między 2. a 6. miesiącem życia dziecka15. Ponadto, zgodnie z obowiązującym w Polsce Programem Szczepień Ochronnych, szczepienia przeciw rotawirusom są zalecane, co w praktyce oznacza, że rodzice płacą za nie z własnej kieszeni. Ale jest też dobra wiadomość – szczepionka ma postać doustną, dzięki czemu jest dobrze tolerowana przez dzieci, jak i akceptowana przez rodzicówxiv. Mało tego, po względem swoich właściwości ochronnych, ma jeszcze jedno dodatkowe działanie: pomaga zapobiegać bardzo stresującemu przeżyciu, jakim w oczach matek jest hospitalizacja z powodu zakażenia rotawirusowego.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl