Niedobór magnezu i potasu. Profilaktyka i leczenie

Magnez i potas należą do makroelementów regulujących podstawowe procesy fizjologiczne organizmu ludzkiego. Są niezbędne do życia i prawidłowego funkcjonowania. Dlatego tak ważne jest, aby w naszej diecie znalazła się odpowiednia ich ilość. Niedobór magnezu i potasu można też uzupełnić za pomocą leków.
2018-08-29 00:00
Udostępnij
Niedobór magnezu i potasu. Profilaktyka i leczenie

Przy wyborze preparatu zawierającego jony magnezu i potasu należy zwrócić uwagę na dawkę substancji czynnych. Magnez różni się biodostępnością w zależności od formy chemicznej, w jakiej występuje. Zamiast suplementu diety, lepiej wybrać lek, np. Aspargin.

Objawy niedoboru magnezu i potasu

Biologiczna rola magnezu polega na aktywacji szeregu enzymów pośredniczących w biochemicznych procesach organizmu ludzkiego. Bierze udział w wytwarzaniu i transporcie energii, reguluje czynność układu nerwowego, mięśni prążkowanych, mięśniówki gładkiej naczyń oraz mięśnia sercowego. Niedobór magnezu może powodować zaburzenia w ośrodkowym układzie nerwowym (nadpobudliwość, rozdrażnienie, trudności z koncentracją, zwiększoną podatność na stres) i układzie mięśniowym (zaburzenia funkcjonowania mięśni szkieletowych). Zwiększa ponadto ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych (choroby wieńcowej, zawału serca i arytmii).

Potas jest najważniejszym kationem wewnątrzkomórkowym nadzorującym gospodarkę energetyczną ustroju i biorącym udział w przemianach węglowodanów, białek i tłuszczów. Uczestniczy w czynnościach układu nerwowego i sercowo-naczyniowego oraz w przewodnictwie nerwowo-mięśniowym. Objawami niedoboru potasu są: samoistne drżenia mięśniowe (ud lub łydek), mrowienia i obrzęki kończyn dolnych, a także ogólne osłabienie, apatia, zaburzenia snu oraz pracy serca.

Naturalne źródła magnezu i potasu

Magnez można znaleźć przede wszystkim w gorzkiej czekoladzie, orzechach i nasionach (pestkach dyni), owocach (awokado, bananach), ciemnych liściastych warzywach (szpinaku) i rybach (makrelach, tuńczyku).

Produkty bogate w potas to warzywa i owoce, takie jak: fasola biała, ziemniaki, groszek, pomidory, figi, rodzynki, morele, jabłka, banany oraz śliwki, a także otręby pszenne, kasza gryczana, cielęcina oraz jajka.

Suplementacja magnezu i potasu

Magnez dostępny jest w postaci soli (wodoroasparaginianu, mleczanu, cytrynianu, chlorku), tlenku lub związku kompleksowego (chelatu). Potas można nabyć w postaci soli (wodoroasparaginianu, chlorku lub glukonianu). Oprócz preparatów jednoskładnikowych, zawierających sam magnez lub potas, na rynku dostępnych jest wiele preparatów, w tym leków, łączących magnez i potas w 1 tabletce. Dobrze przyswajalną mieszaninę soli magnezowej i potasowej w postaci wodoroasparaginianów zawiera lek Aspargin, który jest wskazany w profilaktyce i leczeniu niedoboru magnezu i potasu.