fit.pl mobile logo

Niedobór magnezu i potasu. Profilaktyka i leczenie

Magnez i potas należą do makroelementów regulujących podstawowe procesy fizjologiczne organizmu ludzkiego. Są niezbędne do życia i prawidłowego funkcjonowania. Dlatego tak ważne jest, aby w naszej diecie znalazła się odpowiednia ich ilość. Niedobór magnezu i potasu można też uzupełnić za pomocą leków.

Przy wyborze preparatu zawierającego jony magnezu i potasu należy zwrócić uwagę na dawkę substancji czynnych. Magnez różni się biodostępnością w zależności od formy chemicznej, w jakiej występuje. Zamiast suplementu diety, lepiej wybrać lek, np. Aspargin.

Objawy niedoboru magnezu i potasu

Biologiczna rola magnezu polega na aktywacji szeregu enzymów pośredniczących w biochemicznych procesach organizmu ludzkiego. Bierze udział w wytwarzaniu i transporcie energii, reguluje czynność układu nerwowego, mięśni prążkowanych, mięśniówki gładkiej naczyń oraz mięśnia sercowego. Niedobór magnezu może powodować zaburzenia w ośrodkowym układzie nerwowym (nadpobudliwość, rozdrażnienie, trudności z koncentracją, zwiększoną podatność na stres) i układzie mięśniowym (zaburzenia funkcjonowania mięśni szkieletowych). Zwiększa ponadto ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych (choroby wieńcowej, zawału serca i arytmii).

Potas jest najważniejszym kationem wewnątrzkomórkowym nadzorującym gospodarkę energetyczną ustroju i biorącym udział w przemianach węglowodanów, białek i tłuszczów. Uczestniczy w czynnościach układu nerwowego i sercowo-naczyniowego oraz w przewodnictwie nerwowo-mięśniowym. Objawami niedoboru potasu są: samoistne drżenia mięśniowe (ud lub łydek), mrowienia i obrzęki kończyn dolnych, a także ogólne osłabienie, apatia, zaburzenia snu oraz pracy serca.

Naturalne źródła magnezu i potasu

Magnez można znaleźć przede wszystkim w gorzkiej czekoladzie, orzechach i nasionach (pestkach dyni), owocach (awokado, bananach), ciemnych liściastych warzywach (szpinaku) i rybach (makrelach, tuńczyku).

Produkty bogate w potas to warzywa i owoce, takie jak: fasola biała, ziemniaki, groszek, pomidory, figi, rodzynki, morele, jabłka, banany oraz śliwki, a także otręby pszenne, kasza gryczana, cielęcina oraz jajka.

Suplementacja magnezu i potasu

Magnez dostępny jest w postaci soli (wodoroasparaginianu, mleczanu, cytrynianu, chlorku), tlenku lub związku kompleksowego (chelatu). Potas można nabyć w postaci soli (wodoroasparaginianu, chlorku lub glukonianu). Oprócz preparatów jednoskładnikowych, zawierających sam magnez lub potas, na rynku dostępnych jest wiele preparatów, w tym leków, łączących magnez i potas w 1 tabletce. Dobrze przyswajalną mieszaninę soli magnezowej i potasowej w postaci wodoroasparaginianów zawiera lek Aspargin, który jest wskazany w profilaktyce i leczeniu niedoboru magnezu i potasu.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl