Nietrzymanie moczu a aktywność fizyczna

Nietrzymanie moczu jest wstydliwą przypadłością, która sprawia, że osoby borykające się z nią nierzadko rezygnują ze swoich pasji czy życia prywatnego. Osoby aktywne, które cierpią na NTM, świadomie przestają uprawiać sport – między innymi ze względu na znaczniejsze popuszczanie moczu w trakcie treningów. Nie jest to jednak prawidłowe zachowanie. Odpowiednie ćwiczenia są w stanie poprawić stan chorego, zarówno fizyczny jak i psychiczny. Jaka aktywność jest odpowiednia przy nietrzymaniu moczu? Jak chronić się przed wilgocią w trakcie treningów? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania.
2020-08-25 00:00
Udostępnij
Nietrzymanie moczu a aktywność fizyczna

Nietrzymanie moczu a ćwiczenia

 

Podczas aktywności fizycznych nierzadko dochodzi do wzmożenia epizodów nietrzymania moczu. Jest to związane ze wzrostem ciśnienia w jamie brzusznej. Dlatego popuszczanie moczu może występować na przykład podczas skakania (na skakance czy trampolinie), podnoszenia ciężarów czy wykonywania dynamicznych ruchów. Dodatkowo przy ćwiczeniach takich jak bieganie czy aerobik może dochodzić do nacisku narządów na pęcherz. Powoduje to niekontrolowany wyciek moczu, który nie tylko zwiększa dyskomfort w trakcie treningu. Kontakt skóry z moczem może także powodować jej macerację (marszczenie się), a co za tym idzie uszkodzenia naskórka, podrażnienia i odparzenia. Dlatego w trakcie ćwiczeń konieczne jest korzystanie z wyrobów chłonnych, zabezpieczających przed ekspozycją na wilgoć.

W sytuacji, w której dopiero ćwiczenia aktywizują na przykład kropelkowe nietrzymanie moczu, warto udać się do lekarza i skonsultować z nim dalsze działania.

 

Jakie ćwiczenia przy nietrzymaniu moczu?

 

Chociaż niektóre ćwiczenia, takie jak bieganie czy podnoszenie ciężarów, mogą wpływać na większą częstotliwość epizodów nietrzymania moczu, nie warto całkowicie rezygnować z treningów ze względu na tę nieprzyjemną przypadłość. Trening nie tylko poprawia wydolność organizmu, ale także – dzięki wydzielaniu endorfin – poprawia samopoczucie. Dodatkowo umożliwia spalanie tkanki tłuszczowej, co również może pozytywnie przyczynić się do walki z nietrzymaniem moczu. Jakie ćwiczenia warto wybierać przy nietrzymaniu moczu?

  • Jazdę na rowerze – trening aktywizuje mięśnie nóg, dodatkowo wspomaga utrzymanie równowagi. Polecany jest także seniorom jako lekka aktywność zwiększająca wytrzymałość organizmu.
  • Pilates – to ćwiczenia, które aktywizują prawie wszystkie mięśnie w ciele bez konieczności wykonywania energicznych ruchów. Pilates może pomóc także we wzmocnieniu mięśni dna miednicy, które odpowiadają za prawidłowe działanie mechanizmu cewki moczowej.
  • Nordic walking – trening, który aktywizuje mięśnie nóg oraz ramion, jednocześnie nie obciążając przy tym kręgosłupa i stawów. Wspiera spalanie tkanki tłuszczowej oraz zwiększenie wydolności organizmu.
  • Pływanie – aktywność aktywizująca wiele partii mięśni, nie powodująca jednak nacisku na pęcherz. Trening polecany jest przede wszystkim osobom, które pragną zredukować tkankę tłuszczową oraz wzmocnić wydolność organizmu.

 

Ćwiczenia na nietrzymanie moczu

 

Podczas treningów ogólnorozwojowych warto pamiętać także o ćwiczeniach, które mogą bezpośredni wspomóc walkę z nietrzymaniem moczu. To przede wszystkim ćwiczenia mięśni Kegla czyli mięśni dna miednicy, które odpowiadają za prawidłową pracę zwieracza cewki oraz utrzymanie na miejscu pęcherza, odbytu oraz - u kobiet macicy i pochwy. Ich osłabienie lub uszkodzenie jest główną przyczyną wysiłkowego nietrzymania moczu – najczęstszego rodzaju NTM u kobiet. Dlatego jedną z najpopularniejszych metod leczenia nietrzymania moczu są właśnie ćwiczenia mięśni dna miednicy. Stanowią one element leczenia zachowawczego. Są także jednym z działań profilaktycznych chroniących przed tym schorzeniem.

Ćwiczenia mięśni Kegla powinno się wykonywać pod okiem fizjoterapeuty, aby mieć pewność, że mięśnie są napinane i rozluźniane prawidłowo. Z czasem jednak można wykonywać je w domu, a także poza nim. Zaleca się ćwiczenie mięśni dna miednicy minimum dwa razy dziennie przez kilka miesięcy.

 

Jak chronić się przed wilgocią?

 

Istotnym elementem higieny, o który należy zadbać przed przystąpieniem do treningu, jest zaopatrzenie się w odpowiednie wyroby chłonne, chroniące przed wyciekami moczu. Muszą one być dostosowane do stopnia nietrzymania moczu, a zatem ilości popuszczanego moczu. Osobom aktywnym, cierpiącym na kropelkowe, lekkie lub średnie NTM, poleca się przede wszystkim wkładki urologiczne. To wyrób, który kształtem i sposobem zakładania przypomina zwykłe podpaski. Jest zatem bardzo dyskretny, niewidoczny pod ubraniem a także nieprzeszkadzający w trakcie treningów. Jednocześnie, dzięki zawartości superabsorbentu, jest w stanie wchłonąć wilgoć i zatrzymać ją w środku, co pozwala chronić skórę przed kontaktem z moczem.

Osoby ze znaczniejszym problemem nietrzymania moczu (w stopniu średnim lub ciężkim), które nadal pozostają aktywne, powinny skorzystać z majtek chłonnych zakładanych jak zwykła bielizna.

 

Nietrzymanie moczu, choć jest problematycznym i bardzo intymnym problemem, nie powinno powstrzymywać przed aktywnością fizyczną. Odpowiednio dobrane ćwiczenia, a także systematyczne wzmacnianie mięśni dna miednicy, są w stanie znacząco polepszyć stan zdrowia chorego.