Najpopularniejsze wymówki od aktywności fizycznej

Aktywność fizyczna to klucz do zdrowego stylu życia, ale czasem znajdujemy setki wymówek, aby jej uniknąć. Niezależnie od tego, czy jesteś zapracowanym zawodowcem czy osobą z niską motywacją, wymówki zawsze wydają się łatwiejsze niż założenie butów do biegania.
Aleksandra Załęska
2024-01-05 09:56
Udostępnij
Najpopularniejsze wymówki od aktywności fizycznej

Ruszyć się czy nie ruszyć?

Według danych z przeprowadzonego badania w 2018 roku, aż 60,4% Polaków deklaruje podejmowanie aktywności fizycznej związanej z transportem, a 43,3% regularnie spaceruje w czasie wolnym. Niestety, tylko 21,8% społeczeństwa spełnia normy WHO dotyczące aktywności fizycznej w czasie wolnym. Czy to oznacza, że większość z nas unika wysiłku fizycznego? Sprawdźmy, jakie są najczęstsze wymówki i jak można je przezwyciężyć.

Ilu z nas nie chce ćwiczyć?

Z badania wynika, że aż 24,8% osób oświadcza, że nie podejmuje żadnej aktywności fizycznej związanej z chodzeniem. Deklaracje te pokrywają się z wynikami badania IQS z 2015 roku, gdzie 34% respondentów przyznało, że nie uprawia aktywności fizycznej. Co zaskakujące, aż 17% osób, które stwierdziły, że nie ćwiczą, deklarują również, że nie zamierzają z tym nic zmieniać. Dlaczego więc tak wielu z nas unika ruchu?

Jakie mamy powody i wymówki, żeby się nie ruszać?

Wśród najczęstszych wymówek wymienia się trzy główne:

 1. "Nie mam czasu"

  Z badania IQS wynika, że aż 12% respondentów, którzy nie ćwiczą, wskazało "brak czasu" jako główny powód. Czy jednak naprawdę nie mamy czasu na zdrową aktywność fizyczną? Wystarczy chwila refleksji nad tym, co robimy w czasie wolnym. Możemy zrezygnować z części czasu poświęcanego na oglądanie telewizji czy przeglądanie mediów społecznościowych i poświęcić go na krótki trening czy spacer.

 2. "Nie chce mi się"

  Ministerstwo Sportu i Turystyki przeprowadziło badanie, w którym 7% respondentów stwierdziło, że brak motywacji jest przyczyną braku aktywności fizycznej. Często brak chęci wynika z mylnego przekonania, że trening musi być uciążliwy. Istnieje mnóstwo form aktywności, które mogą sprawić radość i dostarczyć przyjemności, nie wymagając jednocześnie wytężonego wysiłku.

 3. "Nie mam na to pieniędzy"

  W badaniu IQS 5% osób przyznało, że brak funduszy jest przeszkodą w podejmowaniu aktywności fizycznej. Jednak wiele form ruchu, takich jak spacer czy bieganie, nie generuje dodatkowych kosztów. Ponadto, istnieje wiele dostępnych opcji aktywności na świeżym powietrzu, które są darmowe.

Jak przezwyciężyć te wymówki?

 1. "Nie mam czasu"

  • Wprowadź małe zmiany w codziennym rozkładzie, takie jak wstawanie 20 minut wcześniej.
  • Wplątaj ćwiczenia w codzienne obowiązki, na przykład idąc pieszo do pracy czy korzystając z schodów zamiast windy.
 2. "Nie chce mi się"

  • Wypróbuj różne formy aktywności, aby znaleźć coś, co sprawia ci radość.
  • Zachęcaj samego siebie, określając cele i nagradzając się za ich osiągnięcie.
 3. "Nie mam na to pieniędzy"

  • Wybieraj formy aktywności, które nie generują dodatkowych kosztów, takie jak bieganie czy ćwiczenia w domu.
  • Poszukaj darmowych opcji, takich jak siłownie plenerowe czy grupy biegowe.

Inne popularne wymówki

Oprócz trzech głównych wymówek, istnieje wiele innych powodów, dla których ludzie unikają aktywności fizycznej. Wśród nich znajdują się brak aktywnych znajomych, brak wsparcia bliskich, ograniczenia zdrowotne, obawa przed ośmieszeniem czy przekonanie, że "nigdy nie jest pora na rozpoczynanie ćwiczeń".

Podsumowanie: Zmiana zaczyna się od nas

Wszystkie wymówki, jakie wymieniliśmy, można przezwyciężyć. Kluczowe jest zrozumienie, że aktywność fizyczna przynosi liczne korzyści zdrowotne i psychiczne. Zamiast szukać wymówek, warto zacząć od małych kroków, wprowadzając stopniowe zmiany w codziennym życiu. Czas na zmianę nawyków i czerpanie radości z ruchu – zacznijmy już dziś!