fit.pl mobile logo

Nowoczesny sprzęt w rehabilitacji sportowców

Sport to zdrowie - mówi jedno z najpopularniejszych polskich przysłów. Jednak czy aby na pewno ta sentencja jest do końca prawdziwa? Okazuje się, że nie zawsze. Jak temat kontuzji wygląda w przypadku sportowców amatorów oraz zawodowców i jakiego nowoczesnego sprzętu do ich rehabilitacji używają obecnie fizjoterapeuci? Zapraszamy do lektury.

Kontuzje w sporcie amatorskim

Sport amatorski charakteryzuje się okresowym uprawianiem czynności ruchowych w celu utrzymania kondycji sportowej, odpowiedniego wyglądu zewnętrznego czy dobrego samopoczucia. Do najczęstszych dyscyplin sportu amatorskiego należą: bieganie, jazda na rowerze, gry zespołowe (piłka nożna, siatkówka, koszykówka) oraz pływanie. Dyscypliny te są wybierane najczęściej ze względu na relatywnie niski koszt sprzętu czy możliwość ćwiczeń grupowych.

Sportowcy-amatorzy, mimo zazwyczaj mniejszego natężenia treningów, niż w przypadku profesjonalistów nierzadko ulegają kontuzjom. Wynika to z faktu, że ich decyzja o podjęciu aktywności fizycznej jest często spontaniczna i nieskonsultowana z fizjoterapeutą czy trenerem personalnym, których zadaniem jest pomoc w ułożeniu zdroworozsądkowego planu treningowego, w doborze odpowiedniego obuwia czy planu żywieniowego.

Kontuzje w sporcie profesjonalnym

Drugą grupą sportowców są profesjonaliści, których głównym celem treningów są konkretne zawody sportowe typu: Olimpiada, Mistrzostwa Świata i Europy, zawody lokalne, turnieje itp. W ich przypadku treningi odbywają się nawet dwa razy dziennie, co oczywiście przekłada się na kondycję fizyczną, a częste, niekiedy nieleczone mikrourazy prowadzą do poważnych kontuzji.

Przykładowo, Lindsey Vonn, narciarka alpejska przeszła już kilka naprawdę poważnych kontuzji m.in. kilkukrotne uszkodzenie więzadła kolana, uraz dłoni i przedramienia. Jak sama przyznała - liczne kontuzje sprawiły, że jej ciało odmawia posłuszeństwa i musi zakończyć karierę sportową. Różnego rodzaju uszkodzenia występują również w lekkiej atletyce.

laserwysokoenergetycznyilux

Michał Kaczmarek, fizjoterapeuta kadry lekkoatletów (współpracujący m.in. z Angeliką Cichocką czy Marcinem Lewandowskim) oraz reprezentacji polskich tenisistek, na co dzień zmaga się z takimi kontuzjami swoich podopiecznych jak: ból rozcięgna podeszwowego, ból ścięgna Achillesa, kolano skoczka, łokieć tenisisty, zespół bolesnego barku, cieśni nadgarstka i wiele innych. Bez profesjonalnego i nowoczesnego sprzętu do rehabilitacji kontuzje sportowe trwałyby długie miesiące, a sportowcy byliby wyeliminowani z treningów oraz najważniejszych imprez. W tym przypadku liczy się czas, tj. szybkie zadziałanie w celu trwałego wyleczenia kontuzji i przygotowania do zawodów. Nie bez powodu, fizjoterapeuci sportowi uważani są za magików.

Jakie urządzenia wykorzystywane są w rehabilitacji sportowej?

W swojej codziennej pracy ze sportowcem fizjoterapeuta łączy działanie kilku metod. Należą do nich: terapia manualna, terapia powięziowa, kinezyterapia, trening siłowy i funkcjonalny, kinesiotaping oraz fizykoterapia.

Do najczęściej używanych przez fizjoterapeutów aparatów do fizykoterapii w leczeniu sportowców można zaliczyć: falę uderzeniową, laseroterapię wysokoenergetyczną, terapię Tecar, połączenie krioterapii z drenażem limfatycznym oraz coraz bardziej popularną przezskórną elektrolizę Epte.

Powyższe terapie charakteryzują się tym, że efekty uzyskiwane przy ich wsparciu są szybkie i pozwalają sportowcowi na powrót do treningów. Przykładowo, zadaniem fali uderzeniowej, dzięki wygenerowanemu ciśnieniu, jest precyzyjne dotarcie do miejsca dotkniętego schorzeniem. Znakomicie sprawdza się ona w schorzeniach układu mięśniowego i kostno-szkieletowego m.in. w leczeniu: kolana skoczka, ostrogi piętowej, łokcia tenisisty, bólu ścięgna Achillesa, bólu nadgarstka i wielu innych. Z fali uderzeniowej Rosetta ESWT korzysta m.in. klub sportowy Trefl Gdańsk.

Laser wysokoenergetyczny jest uzupełnieniem fali uderzeniowej, ponieważ jego główną zaletą jest fakt, że może być stosowany zarówno w stanie ostrym, jak również w przewlekłym. Laseroterapia wysokoenergetyczna łączy w sobie trzy efekty, odpowiadając za szybkie działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i biostymulacyjne. Dzięki połączeniu powyższej pracy lasera uzyskany efekt jest natychmiastowy, a także trwały.
Z laserów wysokoenergetycznych serii iLUX korzystają drużyny sportowe: AC Milan, Trentino Volley czy Atalanta Bergamo.

Ostatnim z trzech, najbardziej nowoczesnych obecnie urządzeń do fizykoterapii sportowej, jest aparat do terapii Tecar, którego głównym celem jest intensywne przekazywanie energii do tkanek, a co za tym idzie stymulowanie ich do przebudowy. Przewagą terapii Tecar nad podstawowymi metodami fizykoterapii jest fakt, że działa ona na poziomie komórkowym, a nie powierzchownie. Efektami, jakie dzięki temu osiąga fizjoterapeuta, są: pobudzenie mikrokrążenia, natlenienie komórek oraz szybkie usunięcie stanu zapalnego i przyspieszenie regeneracji.

Uzupełnieniem wyżej wymienionych terapii mogą być dodatkowo: drenaż limfatyczny, samodzielny bądź dodatkowo rozszerzony o krioterapię, co sprawdza się w obrzękach i siniakach. W przypadku wyjątkowo trudnych do wyleczenia schorzeń (przede wszystkim przewlekłych tendinopatii) polecamy terapię przezskórnej elektrolizy Epte.

Artykuł powstał przy współpracy ze specjalistami marki BardoMed - producenta i dystrybutora sprzętu rehabilitacyjnego.

 

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl