Październik miesiącem walki z rakiem

W Polsce co godzinę na nowotwór zapada 12 osób. O tym jak ważna jest profilaktyka przypominamy sobie w momencie, gdy dopadnie nas choroba. A regularnie wykonywane badania to najprostsza droga do obrony przed niebezpiecznymi skutkami raka
fit.pl
2011-10-03 00:00
Udostępnij
Październik miesiącem walki z rakiem
Każdego roku na raka zapada w Polsce 130 000 osób, a prognozy wskazują, że za dziesięć lat może być to aż 160 tysięcy rocznie. W tym na raka piersi zapada 10 tys., co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 000 kobiet. Rak nie omija także mężczyzn, u których jednym z wykrywanych nowotworów jest rak jądra. Ostatnie dane pochodzące z Wielkiej Brytanii mówią o wyraźnym wzroście zachorowań na inny rodzaj raka, jakim jest chłoniak. Dotyczy on grupy młodszych pacjentów. U młodzieży w wieku 13-19 lat chłoniaki stanowią około 25% wszystkich nowotworów. Natomiast w okresie ostatnich 20 lat nastąpiło podwojenie liczby nowych rozpoznań chłoniaka w grupie 20-24 lat. Powyższe dane, choć przerażające, są prawdziwe. Jednak, aby leczenie mogło przynosić coraz lepsze rezultaty, należy dbać o profilaktykę. Badania powinny być profesjonalne i systematyczne.

Codziennie na raka piersi umiera 13 Polek. Statystyki te mogłyby ulec zmianie, gdyby choroba została wykryta odpowiednio wcześniej. Wcześnie wykryty nowotwór daje 98% szans na wyleczenie.

Zbyt późne wykrycie choroby wiąże się z niską społeczną wiedzą na temat nowotworów. W świadomości społecznej rak piersi wciąż jest tematem tabu, na który nie chcemy i nie potrafimy rozmawiać.

Celem zmian jest poprawa wiedzy na temat profilaktyki raka piersi, a także pomoc ofiarom tej choroby i zbieranie funduszy na walkę z rakiem.

Od lat październik jest miesiącem szczególnej intensyfikacji tych starań, Miesiącem Walki z Rakiem Piersi (17 października zaś jest oficjalnym Dniem Walki z Rakiem Piersi ustanowionym przez Prezydenta RP).

Musimy pamiętać, że nie każdy wykryty guzek jest rakiem piersi, a diagnoza nowotworu nie oznacza utraty piersi czy śmierci. Warunkiem jest wczesne wykrycie raka. A podstawą do tego jest profilaktyka, regularne badania oraz poziom wiedzy.

Badania, które powinny regularnie wykonywać kobiety to – cytologia i mammografia.

Mammografia pozwala wykryć wszelkie guzki i inne zmiany, które przeoczyłaś, badając samodzielnie piersi, lub te, które były niewyczuwalne ( zbyt małe albo umiejscowione zbyt głęboko ). Szybko się wyjaśni, czy to niegroźna torbiel, czy może guzek, który trzeba dokładniej przebadać i ewentualnie usunąć. Mammografię wykonuje się między 50. a 70. rokiem życia. U kobiet w tym wieku tkanki tłuszczowej w piersiach jest więcej niż gruczołowej, więc łatwiej wykryć nieprawidłowości. Przed trzydziestką to badanie jest bezwartościowe z powodu dużej ilości tkanki gruczołowej, która może dawać fałszywy obraz. U kobiet między 40. a 50. rokiem życia robi się USG lub mammografię w zależności od wielkości piersi i gęstości tkanki gruczołowej.

Oprócz mammografii kolejnym badaniem, które może pomóc wykryć raka piersi jest USG piersi. Swoją funkcję spełnia u kobiet przed 40. rokiem życia, gdyż u kobiet z tej grupy tkanka piersi jest zwarta. USG sprawdza się również przy małym biuście. Pierwsze USG powinno być wykonane po 20. roku życia i powtarzane co roku lub co dwa lata. Badanie pomaga wykryć guzki wielkości pięciu milimetrów. Nie może ono całkowicie zastąpić mammografii. U starszych kobiet często bywa jej uzupełnieniem.

W ramach organizowanych akcji w wielu miastach Polski odbywają się imprezy uświadamiające konieczność profilaktyki raka piersi, czemu służyć mają m. in. bezpłatne konsultacje lekarskie i badania USG.

Rakowi piersi nie można w istotny sposób zapobiegać. Jedyną szansą dla kobiet jest jak najwcześniejsze wykrycie choroby. Warto pamiętać, że guz, by osiągnąć wielkość dwóch centymetrów, rozwija się około ośmiu lat. Teoretycznie, w ciągu ośmiu lat jest kilka szans na to, aby nie dopuścić do rozwoju choroby. Niestety, tylko teoretycznie. Polki się nie badają - 75% kobiet nie wykonuje regularnych badań mammograficznych.

Specjalnie z okazji Miesiąca Walki z Rakiem portal www.superpani.pl stworzył specjalny serwis, w którym znajdziecie wszystkie informacje związane z profilaktyką raka piersi. Znajdziecie porady dotyczące samobadania piersi, badań, które powinnyście wykonać, a także ciekawostki dotyczące diety i nie tylko.

Choroba nie wybiera i dotknąć może każdego z nas. Nie bój się, weź życie w swoje ręce i dowiedz się wszystkiego na temat raka piersi.

www.superpani.pl